Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK Szódabikarbónát szór a cipőbe éjszakára. Amikor megtudtuk, hogy miért, leesett az állunk!

Szódabikarbónát szór a cipőbe éjszakára. Amikor megtudtuk, hogy miért, leesett az állunk!

Hirdetés

A lábunk sok millió baktérium természetes élőhelye. Ezek a mikroorganizmusok az izzadságunkkal, valamint az elhalt bőrsejtjeinkkel táplálkoznak, és a melléktermékeik okozzák a kellemetlen lábszagot. Ugyanakkor előfordulhat, hogy valamilyen rosszul kezelt gombás fertőzés áll a háttérben…

 

Hirdetés

 

A cukorbetegségben és a szívbetegségben szenvedő emberek, valamint általában az idősek az elégtelen vérkeringés következtében hajlamosabbak a lábfertőzésekre és a lábszagra.

Nézzünk néhány hatásos módszert:

A jól bevált izzadásgátló

  • Talán nem meglepő, hogy a hónaljra alkalmazott dezodor megakadályozhatja a láb izzadását is. Fújjuk vagy kenjük a lábunkra az illatszert, mielőtt a zoknit és a cipőt felvennénk.
  • Mossuk meg a lábunkat mindennap meleg vízben antibakteriális szappannal.



Langyos fuvallat

  • Fürdés vagy zuhanyozás után a legalacsonyabb hőfokra állított hajszárítóval szárítsuk meg a lábunkat. Ez különösen akkor hasznos, ha hajlamosak vagyunk a lábgombásodásra vagy a körömgombára, mivel segít megelőzni a kórokozók megtelepedését és elszaporodását.

Áztatás és illatosítás

  • Forraljunk két feketetea-filtert 5 dl vízben 15 percig. Vegyük ki a filtereket, hígítsuk fel a teát 2 liter vízzel, és áztassuk benne a lábunkat 30 percig. Ismételjük mindennap. Az erős fekete teában lévő csersav elpusztítja a baktériumokat, és a pórusok összehúzásával korlátozza az izzadást.
  • Keverjünk össze egy pohár ecetet és egy tál meleg vizet, majd adjunk hozzá néhány csepp kakukkfűolajat.  Az olaj erős fertőtlenítőanyagot tartalmaz, amely elpusztítja a rossz szagot okozó baktériumokat. Áztassuk a lábunkat naponta 15—20 percig egy héten keresztül. Vigyázat! Ne alkalmazzuk a kezelést, ha nyílt seb vagy bőrsérülés van a lábunkon.



  • Kipróbálhatjuk a kakukkfűolajat tartalmazó szájvizet is. Öntsünk az olajból egy keveset a lábfürdőhöz. (Ne használjuk sérült bőrre.)
  • Keverjünk össze 2 pohár keserűsót 4 liter meleg vízzel egy lavórban. Naponta kétszer áztassuk benne a lábunkat 15 percig. Az érösszehúzó hatású keserűsó csökkenti a duzzanatot, és elpusztítja a baktériumokat.

Illatos gyógyír

  • A levendulaolaj nemcsak jó illatú, hanem baktériumölő hatással is rendelkezik. Dörzsöljünk néhány cseppet a lábunkra, és masszírozzuk a bőrünkbe az esti lefekvés előtt, majd húzzunk fel zoknit. A szer alkalmazása előtt próbáljunk ki egy cseppet egy kis bőrfelületen, hogy meggyőződjünk arról, nem okoz-e az olaj irritációt.

Az akné ellenszere

  • Kenjünk  az  akné  kezelésére  ajánlott benzoil-peroxidos zselét a talpunkra. Ugyanúgy képes elpusztítani a rossz szagot okozó baktériumokat, mint a pattanásért felelős kórokozókat.

Poros páros

  • Szórjunk a lábfejünkre hintőport vagy lábhintőport, mielőtt a cipőt és a zoknit felvesszük. Ez magába szívja a kellemetlen szagot okozó izzadságot.



  • Érdemes kipróbálni a szagsemlegesítő szódabikarbónát vagy a nedvességet felszívó kukoricalisztet is.

A nedvesség ellen

  • Naponta legalább egyszer, de inkább kétszer-háromszor cseréljünk zoknit.
  • Minden évszakban legalább két pár cipőt használjunk, felváltva. Miután az egyiket viseltük, hagyjuk szellőzni 24 óráig (vagy még tovább).
  • Amikor az időjárás engedi, hordjunk oldalt nyitott cipőt vagy szandált, hogy a lábunk jól szellőzhessen. A láb a pamut-zokniban is könnyebben „lélegzik”, mint a műszálasban.
  • A legjobb módszer az, ha egyáltalán nem viselünk cipőt; tehát amikor csak lehet, járkáljunk (legalább otthon) mezítláb.

A cipő „kezelése”

  • Nézzük meg a kezelési útmutatót. Ha a sportcipőnk mosható, havonta egyszer dobjuk a mosógépbe.

Illatozó lábbelik

  • Tároljuk a cipőnket világos, jól szellőző helyen, ne a sötét gardróbban vagy szekrényben, ahol a baktériumok és a gombák kedvükre szaporodhatnak.
  • Amikor levetjük a cipőnket, tegyünk bele cédrusforgáccsal töltött tasakot, amely magába szívja a nedvességet, és közömbösíti a kellemetlen szagokat.
  • Zeolitot tartalmazó tasakot is vásárolhatunk. Ez a vulkanikus eredetű ásványi anyag magába szívja a szagokat és a nedvességet. Ha hat órára a tasakot a napon hagyjuk, kiszellőzik, és utána újból felhasználhatjuk.



  • A macskaalmot pontosan szagtalanításra és a nedvesség felszívására fejlesztették ki – miért ne tölthetné be ezt a szerepet a cipőnk esetében is? Öntsünk egy keveset egy régi zokniba, és tegyük a lábbelinkbe.
  • Vásároljunk szagközömbösítő aktív szénnel készített talpbetétet, és vágjuk méretre. 3-6 havonta cseréljük. Megköti a nedvességet és a szagokat.
  • Ha kivehető talpbetétet használunk, tegyük ki száradni és szellőzni, miután hazaértünk. Időről időre mossuk ki.

Szódabikarbóna:

Az erősen szagos cipőkön az egyszerű háztartási szódabikarbóna segít. Szórj bőséges mennyiségben belőle a cipőbe – akár két zacskónyit is tehetsz bele -, és hagyd benne éjszakára.Másnap reggel alaposan rázd ki belőle a port. A szagokat is eltünteti, és az esetleges nedvességet is magába szívja. A bőrcipők esetében is bevetheted ezt a módszert, de ne túl gyakran, mert a szódabikarbóna nagyon kiszáríthatja a bőrt.
Több alkalommal használható házi szagtalanítót is készíthetsz úgy, hogy két evőkanálnyi szódabikarbónával megtöltesz egy régi, sűrűn szőtt zoknit. Köss csomót a végére, és este, lefekvés előtt tömd a zoknit a cipőbe. Reggelre nyomuk sem lesz a szagoknak.

Hirdetés