Kezdőlap ÉRDEKESSÉGEK Hihetetlen, de igaz! Szervezetünk több, mint 50%-a nem humán eredetű!

Hihetetlen, de igaz! Szervezetünk több, mint 50%-a nem humán eredetű!

Hirdetés

A szervezetünk több, mint fele nem humán eredetű. A sokkoló tanulmány szerint, amelyet a BBC tett közzé, az emberi szervezetében előforduló sejteknek összesen 43%-át teszik ki humán sejtek, míg a többi 57% máshonnan származik. Hogy honnan?

Mint kiderült a fennmaradó 57%-ot mikroszkopikus organizmusok teszik ki, nem pedig a saját sejtjeink.

Hirdetés

A mikrobiom

A lényeg, hogy tudjunk róla, az ember ezen rejtett része, a mikrobiom, folyamatosan változó felépítésű. A tudósok feltették azt a kérdést is, hogy vajon, mégis mit jelent embernek lenni.

A túlnyomó többség ugyanis, ez az 57%, nem más, mint baktériumok, gombák és egysejtű eukarióták sokasága, amelyek a belünkben, a szájüregünkben a bőrünkön, gyakorlatilag szerte az egész testünk külső és belső felszínein megtalálhatóak és vígan élnek.

A baktériumok mennyisége messze meghaladja a gombákat és más mikrobákat, és ezeknek a mikrobáknak a többsége a bélben található meg. Tehát a kérdéses 57%-nak a jelentős részét a bélbaktériumok jelentik.

Bár tudjuk, hogy ez nem hangzik valami gusztusosan, ezek a mikroorganizmusok nagyon fontos szerepet töltenek be az egészségünk fenntartásában. A testünket nem csak mi alkotjuk.

Nem számít, hogy mennyire alaposan zuhanyozol, a testeden mindig megtalálható lesz bizonyos mennyiségű mikroba, amelybe baktériumok, gombák és vírusok is beletartoznak. A mikroszkopikus lények legnagyobb számban pedig a beleinkbe zártan élnek.

Nagyobb részben vagyunk mikrobák, mint emberek

Kezdetben azt hitték, hogy 10-szer annyi baktériumsejt található meg a szervezetünkben, mint emberi. A mai becslések szerint körülbelül 43%-ban teszik ki humán sejtek a testünket.

Ez azt jelenti, hogy még akkor is, ha teljes mértékben emberi sejtekből álló szervezetként születtünk meg, az életünk első éveiben egyre kevésbé maradtunk emberiek, mivel a baktériumok és egyéb sejtek számban átvették az irányítást.

A tanulmányok már kimutatták, hogy mikroorganizmusok nélkül születünk és az első egysejtűeket a szülőcsatornán átjutva kapjuk meg (természetes szülés esetén), majd a külvilággal való folyamatos kontaktus révén egyre kolonizálják a szervezetünket. Három éves korunkra már a felnőttekre jellemző mikrobákkal rendelkezünk.

Rájöttek, hogy ezek az apró lények teljesen megváltoztathatják az egészségi állapotunkat, olyan módon, ahogyan talán soha nem is gondoltuk volna egészen a közelmúltig.

Ennek tükrében jogos a kérdés, hogy mi tesz bennünket emberi lényekké. A legpontosabb válasz talán az lehetne, hogy a saját DNS-ünk és a szervezetünkben megtalálható mikrobák DNS-ének együttese.

tudasfaja.com

 

Hirdetés