Kezdőlap AKTUÁLIS Rossz hír a nyugdíjasoknak: ennek sokan nem örülnek majd

Rossz hír a nyugdíjasoknak: ennek sokan nem örülnek majd

Hirdetés

A Varga Mihály vezette Pénzügyminisztérium jelenleg nem tesz nyilatkozatot ebben a kérdésben, de úgy látszik, hogy idén nem valószínű a nyugdíjprémium.

 

Hirdetés

 

A nyugdíjprémium kifizetésének feltétele, hogy a GDP növekedése elérje legalább a 3,5 százalékot. Azonban jelenleg a gazdaság recesszióban van, és Farkas András, a nyugdíjszakértő szerint nem lehet számítani arra, hogy az idén nyugdíjprémiumot fizetnek ki.

Az optimista előrejelzések szerint sem várható, hogy az idei évben a GDP növekedése meghaladja az 1,5 százalékot, és még ez a pozitív eredmény sem biztos. Az alacsony idei alap miatt azonban jövőre a GDP növekedése meghaladhatja a 3,5 százalékot, a kormány jelenlegi előrejelzése pedig 4 százalékot tartalmaz. Ha ez valóra válik, akkor 2024 novemberében az idősek jogosultak lehetnek 10 000 ezer forintnyi prémiumra – mutatott rá a szakértő.



A nyugdíjprémium kiszámításához a novemberi nyugdíj összegét veszik figyelembe, de legfeljebb az összeg egynegyedét, amit megszoroznak a tényleges GDP-növekedés és a 3,5 százalék törvényi küszöbérték közötti különbséggel, de legfeljebb 4-gyel. Ennek eredményeként a nyugdíjprémium maximális összege 80 000 forint.

Farkas úgy véli, hogy a nyugdíjprémium mára elvesztette a jelentőségét. Ez egy egyszeri juttatás, amit nem építenek be az ellátásba, és 2009 után vezették be a 13. havi nyugdíj helyett. Szerinte az adható összeget és a számítási módot a Fidesz kormány nem tartotta naprakészen, és nem igazította a változó átlagnyugdíjhoz. Emellett a 13. havi nyugdíj teljes és felső korlát nélküli visszaállítása miatt is elveszítette létjogosultságát.



Ha minden feltétel teljesül, akkor közel 2,5 millió jogosultnak kell kifizetni a prémiumot. Az évek során, különösen az infláció növekedése miatt, a juttatás vásárlóértéke minimálissá vált – mondta Farkas András.

Farkas András úgy gondolja, hogy sokkal célszerűbb és méltányosabb lenne, ha a nyugdíjprémiumot csak a legszegényebb, mintegy 220 000 nyugdíjasnak fizetnék ki, ami valós segítséget nyújthatna számukra. Ezt a célt szolgálhatná egy szolidaritási korrekció bevezetése az egyébként is reformra szoruló nyugdíjemelési eljárásban.

A Népszava megkereste a Pénzügyminisztériumot a témában, de választ nem kaptak a kérdéseikre.

Hirdetés