Kezdőlap AKTUÁLIS PÁR PERCE KAPTUK A HÍRT – Ha ilyen tető van a házadon,...

PÁR PERCE KAPTUK A HÍRT – Ha ilyen tető van a házadon, durván ráfizethetsz

Hirdetés

Május 1-jével kezdetét veszi a hazai viharszezon, egy olyan időszak, amelyben a legnagyobb eséllyel fordulnak elő különösen heves viharok.

 

Hirdetés

Az augusztus 31-ig tartó időszakban évente sok tízezer, egy-egy különösen viharos évben akár a 100 ezret is meghaladó számú viharkár keletkezik a hazai biztosítók adatai alapján.

Az alábbiakban megvizsgáljuk, hogy melyek voltak az elmúlt évek legsúlyosabb viharidőszakai, milyenek a leggyakoribb és legdrágább viharkárok, valamint kitérünk arra is, hogy mit tehetünk ezek megelőzése érdekében.


Az elmúlt évek tapasztalatai

Az elmúlt évek során számos súlyos viharszezon volt tapasztalható Magyarországon. 2018-ban például az ország számos területén pusztító viharok söpörtek végig, komoly károkat okozva.

Ugyanebben az évben Budapestet is elérte egy rendkívül heves vihar, amely során többek között fák dőltek ki, háztetők sérültek meg, és jelentős anyagi károk keletkeztek.

A leggyakoribb és legdrágább viharkárok

A leggyakoribb viharkárok között szerepelnek a tetőkárak, ablakok betörése, csatornák eldugulása, valamint a kertekben okozott károk, például kidőlt fák vagy megrongálódott kerti bútorok. Ezek a károk jellemzően az épületek és az ingóságok anyagi veszteségét okozzák.

A legdrágább viharkárok között találhatók az épületek szerkezeti károsodásai, a víz- és csatornahálózatok megsérülése, valamint az erdőkben, mezőgazdasági területeken okozott károk.

Ezek a károk nemcsak anyagi veszteséget jelentenek, hanem hosszabb ideig tartó helyreállítási munkákat is igényelnek.

Megelőzés és felkészülés

Bár a viharokat nem lehet teljesen megakadályozni, léteznek olyan intézkedések, amelyek segíthetnek csökkenteni a károk mértékét és elősegíthetik a gyorsabb helyreállítást.



Fontos, hogy mindenki gondoskodjon az ingatlanja megfelelő biztosításáról, és szükség esetén kiegészítő biztosításokat is kössön, például viharbiztosítást. Emellett javasolt az ingatlan körüli fák rendszeres ellenőrzése és gondozása, valamint a tetők rendszeres karbantartása is.

A lakosságnak fontos szerepe van a viharokra való felkészülésben is. Tanácsos előre felkészülni a viharokra, például készleteket összeállítani, vízálló csomagolásban tartani fontos dokumentumokat, és ismerni az otthoni biztonsági intézkedéseket.

A helyi hatóságok és katasztrófavédelem által kiadott figyelmeztetéseket és tanácsokat érdemes komolyan venni, és megfelelően reagálni rájuk.



A viharszezon kezdetén fontos felidézni az elmúlt évek tapasztalatait és tanulságait. Bár a viharok károkat okozhatnak, a megfelelő felkészüléssel és megelőző intézkedésekkel csökkenthetjük ezek mértékét és hatását. Legyen mindenki készen arra, hogy szükség esetén hatékonyan reagáljon a viharok által okozott veszélyekre és károkra.

Hirdetés