Kezdőlap EGÉSZSÉG A fűtési szezon kevésbé ismert veszélye, ami téged is megbetegít! Csak nagyon...

A fűtési szezon kevésbé ismert veszélye, ami téged is megbetegít! Csak nagyon kevesen tudnak róla!

Hirdetés

Eszter egyre kényelmetlenebbül érezte magát: kiszáradt a szája, éjszakánként nem aludt jól, időnként fel-felébredt, olyankor pedig folyton köhécselt, nem csak a közérzete, de a hangulata is egyre romlott. Időbe telt, de végül rájött, mi okozhatja a problémát!

 

Hirdetés

A fűtési szezon kevésbé ismert veszélye

Eszterék elég fázósak, ezért szeretik, ha ősszel és télen jó meleg van a lakásban. Ilyenkor egyáltalán nem spórolnak a fűtésszámlán. Arra azonban sem Eszter, sem a párja nem gondolt, hogy az otthoni meleg, ám száraz levegő kellemetlenné teheti a mindennapjaikat, és akár meg is betegedhetnek emiatt.

– Először az tűnt fel, hogy a bőröm egyre szárazabb, érdesebb. Idővel kiszáradt a szám is, és fájni kezdett a torkom – idézi fel Eszter. – Éjjelente rosszabbul aludtam, fel-felriadtam és ilyenkor köhécseltem, ami nem csak kellemetlen, de egy idő után fájdalmas is volt. Nem értettem, hogy mi lehet a bajom. Aztán észrevettem, hogy egyre többször betegszem meg, könnyedén kapom el a legkülönfélébb vírusokat. Csodálkoztam, mert az utcára melegen felöltöztem és persze otthon sem volt hideg egyáltalán. Az orvosom kérdezett rá, nem túl száraz-e odahaza a lakás levegője, és ő mondta azt is, hogy az alacsony páratartalmú levegő kiszáríthatja az orr nyálkahártyáját, ami így érzékenyebbé válik a fertőzésekre és könnyebben alakulhatnak ki gyulladások – meséli.

Ezért fontos, hogy párásítsunk!

Eszterék beszereztek egy olyan eszközt, ami nemcsak a hőt, hanem a páratartalmat is méri otthonukban. Az orvos gyanúja beigazolódott, a lakásban mindössze 15 százaléknyi volt a páratartalom, ami nagyon alacsonynak számít.



A lakás levegője akkor ideális, ha a páratartalom 50-60 százalék közötti. Ha ennél kevesebb a vízpára, már száraznak érezzük a levegőt. Sok lakás télen ennél is jobban kiszárad: a fűtési szezonban nem ritka a mindössze 10-20 százalékos nedvességtartalom sem. A test minden porcikája kívánja a páradús levegőt és a légutaknak is szükségük van a nedvesítésre. A beszívott száraz levegő ugyanis tovább szárítja az orrot, a légcsövet és minden felületet, ahol csak áthalad. A nyálkahártyák 30 százalékos páratartalom alatt kiszáradnak, érzékenyekké válnak, ilyenkor lesz száraz a torkunk és ez okozhat éjszakai köhögést, és így kialvatlanságot is. Vírusos vagy bakteriális légúti felülfertőződés is könnyebben kialakulhat ilyenkor. A nyálkahártya védekezőképessége szárazon meggyengül, a kórokozók így könnyebben megtapadnak a nyálkahártyák felszínén.



Védje orrát a kiszáradástól!

Eszter két dolgot tett a rossz közérzete ellen: párásította a lakást és természetes eredetű összetevőt tartalmazó orrspray-t kezdett használni. Az orrspray megszüntette az orrnyálkahártya-gyulladását, nedvesen tartotta a légutakat és megakadályozta a további kiszáradást. Eszter azért választotta a természetes összetevőt tartalmazó készítményt, mert félt az orrcseppfüggőségtől, amiről már sokat hallott. Azt viszont tudta, hogy ha nem szintetikus orrspray-t használ, akkor függőség kialakulásától sem kell tartania.



– Nagyon egyszerű trükkökkel nedvesítem most otthon a levegőt: a szobában teregetem ki a vizes ruhákat, zuhanyzás után pedig nyitva hagyom a fürdőszoba ajtaját, így onnan is a lakásba árad a pára. A mosogatógép ajtaját is nyitva szoktam hagyni, úgy szárítom az edényeket, a gőz pedig szétárad a légtérben. Sokat javult a közérzetem, éjjel már nem forgolódom az ágyamban, és a köhécselés is megszűnt. Amióta az orrspray-t használom, nem leszek náthás, nem ég és viszket folyton az orrom. Korábban nem gondoltam rá, hogy éppen a jó meleg lakásom fog megbetegíteni. De örülök, hogy kiderült, mi okozta a problémát, annak pedig még inkább örülök, hogy tudtam tenni is ellene!

Ez is érdekelhet:

Így szüntesd meg a száraz levegőt a lakásban!

Hirdetés