Kezdőlap AKTUÁLIS Rendkívüli kormányinfó – Nagy bejelentést tett Gulyás Gergely

Rendkívüli kormányinfó – Nagy bejelentést tett Gulyás Gergely

Hirdetés

Infláció, üzemanyag-problémák, adóváltozások, rezsicsökkentés-csökkentés és még a tűzijáték is elmaradt, mert a lebonyolításért felelős Operatív Törzs úgy döntött a meteorológiai előrejelzések alapján.

 

Hirdetés
Világos, mégis kicsit nehézkes válaszokat adott ezúttal Gulyás Gergely ez utóbbi témában.
Botrányos helyzet alakult ki ez utóbbi miatt, ugyanis Palkovics László miniszter kirúgta az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökét és helyettesét. Az OMSZ kemény hangú közleményben állt ki vezetői mellett. Most rendkívüli kormányinfót tart Gulyás Gergely, lássuk, mit mond!


A kormány mai ülését Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes vezette. Áttekintették az energiaügyi kérdéseket. Az energiaellátás a gáz és a villanyáram tekintetében is biztosított, a fogyasztói és piaci igényeket ki tudják elégíteni. folyamatosan tárgyalnak beszerzésekről, ugyanakkor sajnos a szankciók következtében jelentősen megemelkedtek az energiaárak. Ezért a rezsicsökkentett árakat az átlagfogyasztás erejéig tudja biztosítani a kormány. Ezeket a számokat meghatározták, a villamosenergia tekintetében nincs is miről tárgyalni, azonban a földgáznál igen: a gáz fűtőértéke ugyanis különböző, a nyugatról beszerzettnek rosszabb a fűtőértéke, a legjobb az Oroszországból érkezőnek, második helyen pedig a magyar kitermelésből származó van.

Gáz




A kormány vállalta, hogy a legrosszabb fűtőérték esetén is biztosítja az átlagfogyasztásig – 1729 köbméterig – a rezsicsökkentett gázt. Ezért módosították a rendeletben a gáz fűtőértékét, melyet megajoule-ban kell meghatározni, és a rezsicsökkentett mennyiséget a legrosszabb fűtőértékű gázfajtához igazították. (Megjegyzés: Így ha rosszabb gáz jön, amiből többet kell felhasználni ugyanannyi hőenergia előállításához, akkor is jár alacsonyabb áron 1729 köbméterig.) Amennyiben a jobb fűtőértékű gáz érkezik, ott akár az 1729 köbmétert is meghaladhatja a rezsicsökkentett értéken biztosított gáz. Ezt a rendeletet a kormány elfogadta, várhatóan ma meg is jelenik.

Uniós tárgyalások

Az Uniós tárgyalások helyzetét is áttekintették: A következő hétéves uniós költségvetés, a helyreállítási alap és a kondicionalitási eljárás ügyét. Ez utóbbi ügyben tegnap éjfélig kellett a magyar kormánynak választ adnia a bizottságnak. A választ elküldték, közös álláspontra jutottak, minden eddiginél szigorúbb és átláthatóbb rendszert hoznak létre az uniós pénzek ellenőrzésére Magyarországon. Az a reménye a kormánynak, hogy az eljárás lezárható és a helyreállítási alap és a hétéves költségvetést magában foglaló megállapodás is aláírható – mondta Gulyás Gergely. Később egy kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a bizottság javaslatait elfogadták, amelyeket pedig nem, abban egyezségre jutottak.

Kérdésekre adott válaszok:

Mi indokolta felmenteni az OMSZ két vezetőjét? Válasz: A miniszternek nincs indoklási kötelezettsége, de a kormány elfogadta a minisztérium érveit: a tűzijáték nélkül is sor került volna ezekre a vezetői változásokra. A tűzijáték csak egy látványos végkimenetel, utolsó utáni csepp volt a pohárban. Az előrejelzési kompetenciákat növelni kell, az OMSZ munkájával nem volt elégedett a szaktárca vezetése.

Mennyi lesz idén a nyugdíjprémium? Válasz: a felső határ 80.000 forint körül van, annyi lesz nagyjából, mint az elmúlt években.



Miért Semjén Zsolt vezette a mai kormányülést, még szabadságon van Orbán Viktor? Válasz: igen.

A kormány nem mérlegeli az OMSZ követelését, hogy vonják vissza az elnök és az elnökhelyettes felmentését? Mit reagál a kormány az OMSZ közleményére? Válasz: A kormány egyetért Palkovics miniszter döntésével, meghallgatták az érveit. Az utolsó utáni csepp volt a pohárban augusztus 20-a, de összességében elégedetlen volt a miniszter, nem egy nap előrejelzése miatt, hanem, hogy bizonyos kompetenciák nem épültek ki fejlesztések híján. A tűzijátékkal kapcsolatos előrejelzéstől függetlenül megszületett volna a döntés. Az az állítás, hogy az előrejelzések pontossága hagy maga után kívánnivalókat, és ennek részben kompetencia problémák állnak a hátterében. Ez egy szakmai vita. sokan vannak olyan meteorológusok is, akik szerint az OMSZ vezetése nem alkalmas a feladata ellátására. A menesztésről szóló döntést nem vonják vissza. Önmagukban az az ok, hogy augusztus 20-án a meteorológia teljes kudarcot vall, nem lett volna elég a vezetők cseréjére. A tévedés lehetősége a legmagasabb tudományos kompetencia esetén is benne van a meteorológiában. Politikai nyomásgyakorlás nem volt, senki nem akart időjós lenni a meteorológusok helyett – mondta Gulyás Gergely. Egy későbbi kérdésre válaszolva ugyanerre azt mondta, nem volt politikai nyomásgyakorlás, az OMSZ-től az operatív törzs annyit akart tudni, hogy milyen idő lesz 19-én és 20-án.



Később is téma volt az OMSZ vezetőváltása, Gulyás válaszai világosak voltak, mégis hagynak kétségeket:

Később ugyanis egy másik kérdésben elhangzott, hogy az elmúlt években Orbán Viktor és Nagy István agrárminiszter is kiemelkedően jónak nevezte az OMSZ munkáját. Gulyás Gergely erre azt mondta, nem véletlen, hogy az OMSZ a Technológiai ipari Minisztériumhoz került. Ezután jött a kérdés, hogy akkor elégedetlenek voltak Nagy István munkájával? Erre Gulyás azt mondta, az OMSZ-szel voltak elégedetlenek és úgy látták, egy másik minisztérium alatt jobban “ki fognak fejeződni” a kompetenciák…

Elvárás az Unió részéről az Európai Ügyészséghez való csatlakozás? Válasz: Nem, vannak más országok is, akik nem tagjai ennek a szervezetnek.



Meddig maradnak az ársapkák, több kereskedelmi szervezet is kifejezte már, hogy nem fogják tudni tartani. Válasz: október elsejéig hozott döntést a kormány, előtte egy-két héttel tudnak a hosszabbításról dönteni, addig fenntartják ezeket az intézkedéseket – mondta Gulyás.

Kit szállított a honvédségi Falcon, amely Moszkvában szállt le a hétvégén? Válasz: nagy Márton tárgyalt energetikai beszerzések ügyében Moszkvában.

Az iskolák plusz rezsiköltségét, hogy tudják kigazdálkodni az intézmények? Bezárják az iskolákat, ha túl magas lesz a rezsiköltség? Válasz: mivel a magyar állam a fenntartó, ezért a magyar államnak kell fenntartani ezeket az intézményeket, ha magas a rezsi. Becslések vannak, múlthétről, de ez a későbbiekben jócskán emelkedhet, mert a gáz ára már ahhoz képest is 30 százalékkal megnőtt. Múlthéten 50-60 milliárdos költségről volt becslés. Kórházakat, szociális intézményeket iskolákat minden körülmények között nyitva kell tartani – válaszolta Gulyás Gergely, majd a 16ezer fős tanárhiánnyal kapcsolatos újabb kérdésre azt mondta, nem gondolja, hogy ennyi tanár hiányozna, nincs ok, ami az oktatás folyamatosságát veszélyeztetné. Egy olvasatban a kormány már tárgyalta az az egészségügy és az oktatás reformját, ekkor döntöttek arról, hogy az állami dolgozókra vonatkozó nyugdíjszabályok nem maradnak hatályban a pedagógusoknál, tehát fizetést és nyugdíjat is kaphatnak, további tárgyalások lesznek az egészségügy és az oktatás témájában.



Hogy állnak a hazai gáztározók feltöltöttségben? Válasz: A tárolt földgázmennyiség az 3,8 milliárd köbméter, ez az ország ellátáshoz 76 téli napra elegendő. Ha az ipari felhasználást nem vesszük figyelembe, akkor fél évig is.

Biztosított Magyarország élelmiszerellátása? Válasz: igen. Egy jó mezőgazdasági évben 22-23 millió emberről tudna gondoskodni az ország. Az aszály nagy károkat okozott, de akkorákat nem, hogy 9-9,5 millió embert ne lehetne ellátni.



Az átlagfogyasztás változhat? Válasz: változhat, pozitív irányban. a fogyasztási helyek 75 százaléka a rezsicsökkentett határ alá esik. ahol nincs érdemi fogyasztás, vagy ahol nagyon nagy a fogyasztás, az nem szerepel az átlagban, mikor azt kiszámolták.

A Vodafone megvásárlása mennyire volt időszerű, tekintve, hogy pedagógusok tízezrei várnak fizetésemelésre. Válasz: minden folyamatban lévő állami beruházást befejezünk, minden újat felfüggesztünk, 2023-24-ig. A Vodafone megvásárlását azért nem halasztották el, mert most volt meg a lehetőség, egy-két év múlva már nem. Az államnak 49 százalékos tulajdoni hányada lesz és az árba is ennyit ad bele.



– A pedagógusok bérét emelni szeretnénk, az unió előtt olyan vállalást tettünk, ami az elmúlt három évtized legnagyobb pedagógusbér-emelését jelentené A Vodafone meg egy távközlési cég, nincs köze a kettőnek egymáshoz, sőt, a bevételeiből juthat pénz a béremelésre is.

Később egy másik kérdésre adott válaszból kiderült, hogy már 2010-ben elkezdték tervezni a Vodafone megvásárlását.

Altusz Kristóf, Novák Katalin külügyi igazgatója Kijevben tárgyalt a napokban, egy informális koalícióról ez igaz? Válasz: Igen. (Azt nem tudta megmondani Gulyás Gergely, hogy miről tárgyaltak.)


Hirdetés