Kezdőlap EGÉSZSÉG MINDEN NŐNEK! 5 jel, hogy a vérzésed nem normális!

MINDEN NŐNEK! 5 jel, hogy a vérzésed nem normális!

Hirdetés

Nagyon sok felnőtt tapasztal meg puffadást, ami számos állapot természetes velejárója lehet, mint a nőknél a menstruáció vagy mindkét nemben az arra hajlamosító zöldségek és egyéb élelmiszerek fogyasztása. Azonban az is előfordulhat, hogy a kellemetlen és bosszantó tünet hátterében komolyabb ok áll.

 

Hirdetés

 

Lássuk, melyek lehetnek ezek!

1. Kismedencei fájdalom

Bár ritka, de előfordulhat, hogy petefészekrákot jelez, különösen akkor, ha más kísérő tünetek is társulnak hozzá. Ilyenek az étkezés során bekövetkező korai teltségérzet, hirtelen jelentkező vizelési inger vagy gyakori székelés. Ezt a hasűri folyadékgyülem (ascites) vagy a petefészekben kialakuló sejtszaporulat nyomása okozza.

Ne ess pánikba, mert a legtöbb esetben jóindulatú daganatról (fibróma) van szó. Egy orvosnak mindenképpen látnia kell, hogy mi a helyzet odabenn, ezért valószínűleg végezni fog egy hüvelyi UH-ot és egy CA-125 vérvizsgálatot is.

2. Fogyás

A lakosságnak nagyjából az 1%-a szenved cöliákiától. Az állapot során a szervezet immunreakcióval válaszol a glutén tartalmú élelmiszerek idegenként felismert fehérjéire és ez károsíthatja a bélfalat. Bár a leggyakoribb jelek a hasmenés és a fogyás, olyan tünetek is előfordulhatnak, amelyek az emésztőrendszertől függetlenek, mint a vérszegénység, bőrkiütések, fejfájás, csontritkulás.


Fontos elmenni egy gasztroenterológushoz, aki elrendeli a szükséges vérvizsgálatot és megállapíthatja a betegség tényét. Ha pozitív az eredmény, endoszkópos vizsgálatra kerül sor, hogy felmérjék a bélfal állapotát. A következőkben szigorú gluténmentes diéta szükséges.

3. Erőteljes hasi görcsök

Ezeket a fájdalmakat könnyen össze lehet téveszteni mással (menstruáció), vagy nem foglalkozni vele komolyabban. Ha jellemzően a has bal alsó oldalán jelentkezik, akkor diverkulitiszről is lehet szó.

Ez egy olyan egészségügyi probléma, melynek során kiöblösödések alakulhatnak ki a vastagbél falán és ezek a részek begyulladhatnak. Általában az idősebb emberek betegsége, de 40 éves korban vagy azelőtt is jelentkezhet.

Érdemes azonnal orvoshoz fordulni, ha elviselhetetlen a görcs, különösen akkor, ha láz is kíséri. Valószínűleg vér-, vizelet- és székletvizsgálatot is elrendelnek, hogy kizárhassák a fertőzés esélyét. Ha még mindig a diverkulitisz a leggyanúsabb, akkor CT-re kerülhet sor. Miután helyreállt a probléma, több rostot fognak javasolni az étrendbe a visszaesés megakadályozására.

4. Kellemetlen szagú hüvelyváladék




A termékeny korban lévő nők csaknem 5%-a tapasztalt már kismedencei gyulladásos betegséget (PID), amelyet kezeletlen STD (nemi úton terjedő betegség) okozhat. Ilyenkor a hüvelyből a petevezetékbe és a méhbe szállhat fel a fertőzés, hidegrázással, lázzal és kezeletlen esetekben meddőséggel kísérve. A korai stádiumú tünetek finomabbak lehetnek, mint az enyhe kismedencei fájdalom, szabálytalan vérzés és pajzsmirigy problémák.

Menj el nőgyógyászhoz azonnal. Teszteket fog végezni az orvos kórokozókra, vizeletmintát és vért vesz. Néha UH-ra vagy laparoszkópiára is szükség lehet, hogy megnézze a fertőzés milyen mértékben terjedt el.

5. Véres hasmenés




A gyakori hasfájással együtt jelentkező puffadás, amely sürgős székelési ingert vált ki, Crohn vagy colitis ulcerosa (vastagbélgyulladás) tünete lehet. Mindkét állapot emésztőrendszeri gyulladásokat okoz. A betegek 40%-a egyéb tüneteket is tapasztal, mint látászavarok (szemfájdalom, homályos látás), bőrtünetek és fáradtság.

A háziorvos gasztroenterológushoz fog tovább küldeni, aki számos vizsgálatot elvégeztet majd, mint vérvizsgálat, a széklet vizsgálata baktérium vagy parazitafertőzésre, endoszkópia, hogy megtekintse az emésztőtraktus állapotát.

tudasfaja.com

Hirdetés