Kezdőlap AKTUÁLIS Íme Gulyás Gergely fontos bejelentése, amire sokan nem számítottak

Íme Gulyás Gergely fontos bejelentése, amire sokan nem számítottak

Hirdetés

A szokásos csütörtök helyett ezúttal szerdán tartja a kormányzati tájékoztatót Gulyás Gergely, ráadásul a Miniszterelnökséget vezető miniszter oldalán ezúttal nem szokásos partnere, Szentkirályi Alexandra lesz látható.

A Blikk is beszámolt róla, hogy nem várnak holnapig, hanem már ma 12:30-kor kiáll az újságírók elé Gulyás Gergely, hogy megtartsa a szokásos Kormányinfót. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezúttal sem lesz egyedül lesz, ám a mai napon Varga Judit igazságügyi miniszter fog mellett állni, akivel vélhetően az Európai Unió Bíróságának szerda reggeli döntésére (is) reagálnak majd.

Hirdetés

Mint azt lapunk is megírta, az EU luxembourgi székhelyű bírósága ma eldöntötte: ugyan Magyarország és Lengyelország szerint az uniós költségvetésből származó pénzeket nem szabad a jogállamisági feltételek teljesüléséhez kötni, az EU szerint viszont igen, amiről immár bírósági ítélet is van.

A tájékoztatót Varga Judit azzal kezdte, hogy az Európai Unió bíróságának mai döntése nem érte meglepetésként a kormányt. Szerinte ez az élő bizonyítéka annak, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával, és a politikai ítélet egy újabb nyomásgyakorlás hazánk ellen, mert a kormány a nyár folyamán elfogadta a gyermekvédelmi törvényt, vagyis véleménye szerint a probléma nem a magyar jogállamisággal van. Varga szerint négy éve is hasonló helyzet volt a migrációs helyzet kapcsán és akkor is az országgyűlési választás zárta le az EU-val folytatott komoly vitát.



Varga Judit helyét ezután Szentkirályi Alexandra vette át a pulpituson, azaz az igazságügyi minisztertől nem lehetett kérdezni, hiszen elhagyta a termet. Ezután Gulyás Gergely vette át a szót.

Ő azzal folytatta, hogy a kormányülésen rendkívüli döntések születtek. A benzinárstoppal kapcsolatban azt mondta, hogy 3-4 bezárt benzinkútról tud a kormány, olyan esetről viszont nem, hogy 5 kilométeren belül több kút is bezárt volna. Ám a kormány rendeletet hozott, hogy ha szükséges, az állam adott esetben kijelölhet szolgáltatót egy-egy területen, aminek mindenképpen nyitva kell tartania, így senki sem marad benzinkút nélkül. Ha kell, az ilyen kutak üzemeltetését a Mol átveszi.

Az inflációról azt mondta, hogy a most 7 százalékos mértéke hamarosan visszatér a tolerálható, 2-4 százalék közötti sávba. Hozzátette azt is, hogy a négy stop intézkedés 3 százalékponttal csökkentette a hazai drágulást, és a magyar gazdasági növekedés 7,1 százalék, ebben pedig az egész unióban csak a lengyelek előznek meg minket 7,7 százalékos értékkel.



Újságírói kérdések és az azokra adott válaszok:

Gulyás kifejtette, hogy szerinte az ellenzék az alkotmányt feles többséggel akarná megváltoztatni, ami ellentmondana a jogállamiságnak. A miniszter közölte, hogy amíg polgári kormány van Magyarországon, az uniós forrásokat nem veszik el és ezek a pénzek csak akkor kerülnek veszélybe, ha a baloldal kerül a hatalomra. Úgy véli, hogy mivel népszavazást tartanak a gyermekvédelmi kérdésekről, az az EU döntésével ellentétben igenis összeegyeztethető az unió alapelveivel és a jogállamisággal. Az Európai Bizottsággal ugyan megállapodtak a helyreállítási alapról, ám ettől az uniós fél a gyermekvédelmi törvény elfogadása után visszalépett és ezért nem írták alá a megállapodást, amire a választásokig már nem is kerül sor. Az Európai Bizottság szerint viszont azért nem írták alá a megállapodást hazánkkal, mert nem sikerült átfogó korrupcióellenes csomagot elfogadni.



Mennyibe kerül Magyarországnak, hogy az Európai Bíróság döntése nyomán a perköltséget meg kell fizetnie? – kérdezték Gulyástól. Erre azt válaszolta: ez egy elhanyagolható összeg, nemzetgazdasági szempontból szinte nulla. Hozzátette, hogy ma politikai szándék alapján politikai döntés született, amellyel bele akarnak szólni a magyar belpolitikába. Gulyás szerint a bíróság egyértelművé teszi, hogy csak akkor alkalmazhatja a bizottság a jogállami mechanizmust, ha az konkrétan érinti az unió költségvetését. Magyarország nem engedélyezi a melegek házasodását, és ilyen belpolitikai ügy a gyermekvédelmi törvény is, és ezekhez a kormány szerint az EU-nak semmi köze.

A magyar adófizetők pénzéből nem akarják kisegíteni a benzinkutasokat, vagyis nem kapnak támogatást azután sem, hogy a kormány meghosszabbította a benzinár-stopot.

Az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban a Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette, nem gondolja, hogy magyar katonákat Ukrajnába küldeni és amíg Fidesz-KDNP kormány lesz, nem fog ilyen történni.



pedagógusok polgári elégedetlenségi akcióiról Gulyás azt mondta, hogy a kormány szívesen tárgyal a pedagógusokkal, most is ezt teszik, de a március végi sztrájkhirdetés egy politikai akciónak tűnik. Ők értik, és jogosnak is tartják a pedagógusok igényeit, mivel nem annyival nőttek a béreik, mint kellett volna, de mindenkitől azt kérte, hogy a jogszabályokat mindenki tartsa be. Már pedig a bíróság is kimondta, hogy a korábbi tanársztrájk jogellenes volt.

Arra a kérdésre, hogy Varga Judit miért távozott nagyon hamar a Kormányinfóról és miért nem maradt, hogy az újságírók esetleges kérdéseire válaszoljon, Gulyás Gergely azt mondta:

„Azt még tudomásul vettem, hogy a munkám egy részét elveszi, de hogy az egészet elvegye, az már sok lett volna.” – válaszolta, majd hozzátette, hogy ő úgy tudja, az igazságügyi miniszternek hivatalos programja volt.



Gulyás kijelentette, hogy a magyar kormány felkészült egy esetleges ukrajnai menekülthullámra. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök három héttel ezelőtt már kiadta a feladato, vagyis pontosan tudják, mit kell ilyen esetben csinálni, bár úgy vélik, a menekültek nagy része Lengyelország felé menne.

A politikus ezután megerősítette, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) felkérte a Mol-t, hogy vállalja a tönkrement benzinkutak átvételét.

Hirdetés