Kezdőlap EGÉSZSÉG Hogyan kell jól pulzust mérni? Ez alapján állapítsd meg, hogy normális-e az...

Hogyan kell jól pulzust mérni? Ez alapján állapítsd meg, hogy normális-e az érték!

Hirdetés

A pulzusszám egy nagyon fontos diagnosztikai mérőszám, amelyből a szív-érrendszer egészségi állapotára lehet következtetni. Az értéke pedig a vérnyomással is összefügg.

 

Hirdetés

Mit nevezünk pulzusnak?

 

A pulzus értéke nem mást, mint a percenkénti szívverések számát jelöli. Ahogyan a szív pumpálja a vért az erekbe, az rendszeresen, ritmikusan tágul az áramlása hatására.

Ez az értágulás a testünk meghatározott pontjain általunk is könnyen érzékelhetővé válik. Az ilyen helyeken az ér meglehetősen közel fekszik a bőrfelszín alatt, vagy a nagyobb erek jobban hozzáférhetőek a tapintás, nyomás által.

A leggyakoribb módszer a pulzus kitapintására a csukló területén szokott történni.

Hogyan mérhetjük jól a pulzust?

Magadnak is könnyen kitapinthatod és minden komolyabb eszköz nélkül egyszerűen megmérheted a pulzusszámodat. Választhatod azt, hogy a nyakadon tapintod ki.

Ekkor annyit kell tenned, hogy a mutató- és középső ujjadat kissé az állkapocs csontod alá nyomod a füled vonalában. Ekkor erőteljesebb lüktetést fogsz érezni.

A másik módszer a csuklón való tapintás. Ehhez fordíts felfelé a tenyeredet és fogd át az ellenkező kezeddel a csuklódat.

A hüvelykujjad legyen a felfelé fordított tenyered és a csuklód találkozásának vonalától 1-2 ujjnyira, a hüvelykujj felőli oldalon.

Ha megtaláltad az adott verőeret és érzékeled a pulzust, akkor állíts be egy stoppert vagy nézz egy analóg órát és számold a pulzusod 60 másodpercen keresztül. Így megkapod a jelenlegi értékedet.

Mit jelentenek az értékek?

A normális érték 65-85/perc között szokott lenni. A tökéletes értékre a 72-t szokták mondani. Természetesen a pulzus értékét sok fizikai és lelki tényező is befolyásolhatja és a nap bármely szakában észlelhetünk változást.

Az érték nagyban képes megemelkedni fizikai aktivitás és lelki behatás következtében (legyen az túlzott félelem, idegesség vagy akár öröm). Az edzettebb személyeknél az alacsonyabb értékek is normálisnak mondhatóak, mint a 40-60/perc.

Alapvetőn a nyugalomban lévő személynél az alacsony érték, amit bradycardiának hívnak, 60 alatt van, míg a tachycardia, azaz a túl gyors szívverés 100 fölötti értéknél kezdődik.

Az alacsony vérnyomás is okozhat magas pulzusszámot, mivel ilyenkor a szív igyekszik ellensúlyozni azt, hogy nem jut elegendő oxigén a sejtekhez és felgyorsul.

A rendszeres kardiológiai vizsgálat fontossága

Mivel számos diagnosztikai eszköz és kezelési módszer létezik, érdemes rendszeres (legalább évi egy) kardiológiai vizsgálaton részt venni. Emellett, ha azt érezzük, hogy túl erősen dobog a szívünk, esetleg rendszertelenül vagy kimaradozik a dobbanás, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Figyelmeztető jel lehet még a szédülés, ájulás és a visszatérő fejfájás is.

Az időben történő felismerés és a helyes kezelés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Az egészséges táplálkozás szerepét pedig minden egészségügyi állapotnál fontos észben tartanunk!

tudasfaja.com

Hirdetés