Kezdőlap EGÉSZSÉG Ha nincs a kertedben zsálya, mindenképp ültess egyet, mert megmentheti az életed!...

Ha nincs a kertedben zsálya, mindenképp ültess egyet, mert megmentheti az életed! Eláruljuk miért!

Hirdetés

Ha te még nem ültettél a kertedbe zsályát, akkor minél hamarabb vágj neki, a cikk elolvasása után legalább is biztosan így cselekszel majd, ha megtudod miért is olyan hasznos ez a növény.

 

Hirdetés
A zsálya fő hatóanyagai a növény illóolajában találhatók, melynek fő komponense a mérgező tujon (30–50%), cineol, borneol, továbbá tartalmaz cserzőanyagot, tritepéneket, keserű anyagot, ösztrogén anyagokat, valamint a nikotinsav amidját is. Fontos tudnunk, hogy lehetséges mérgező hatása miatt az orvosi zsálya illóolaja nem használható gyógyításra. Ilyen célokra sokkal alkalmasabb a muskotályzsálya (Salvia sclarea), amely tartalmazza az orvosi zsálya minden jótékony tulajdonságát, ám nem mérgező.
Megfelelő módon alkalmazva a zsálya rendkívül hasznos gyógynövény. Forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmánál fogva mandula- és torokgyulladás, köhögés, rekedtség ellen használható, öblögetőként pedig szájüreggyulladás, illetve gennygócos fogak kezelésére alkalmas. (A mérgező tujon kb. öt perc főzéssel elillan.) Éhgyomorra fogyasztva a meleg zsályatea csökkenti a vércukorszintet, keserű íze miatt pedig kitűnő étvágyjavító. Csökkenti a gyulladást, izzadást, Összehúzó és antibiotikus hatása is van. Az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, különösen ekcéma, köszvény és nehezen gyógyuló sebeknél. Aranyeres bántalmaknál ülőfürdők készítésére javasolt, külsőleg pedig sebek gyógyítására és nedvező ekcémára alkalmas


Ellazítja az emésztőszervek izomzatát, így elősegítve a könnyebb emésztést és nyugtatja a bélgáz vagy gyomorfájás miatt háborgó emésztőrendszert. Jótékonyan hat a pikkelysömör okozta gyulladásoknál és más egyéb bőrbetegségeknél. Az égési seb gyorsabban gyógyul és csökken a viszkető, égető érzés is általa. Fiatalosan tartja a bőrt, szabályozza a faggyúkiválasztást ezáltal csökkentve a pattanásosodást. Ha a fejbőrbe masszírozzuk, elmúlhat a korpásodás és csökken a hajhullás.

A belőle készült lehűtött főzet csökkenti az izzadást, naponta 3-4 alkalommal kell elfogyasztani 2-3 evőkanál zsályateát. Ha melegen fogyasztjuk serkenti az izzadást, ez abban az esetben jó, ha meg szeretnénk szabadulni a méreganyagoktól, vagy lázasak vagyunk. Ajánlott meghűléses betegségek esetén, de akkor is, ha a szervezetben túl sok a felgyülemlett víz, hiszen a bőrön keresztül párologva segít megszabadulni tőle.

Fogyasszunk zsályateát meghűlések, influenza, torokgyulladás, légcsőhurut, nyirokmirigy duzzanat, vagy hajhullás esetén is. Ha mézzel isszuk kiváló hurutoldó, és megszabadít a nyálkafölöslegtől is. Bármilyen szájüregi probléma, fogfájás, vérző fogíny, gyulladás, afta stb. esetén öblögessünk zsályateával. Fogyaszthatjuk hasmenés esetén, de csökkenti a PMS tüneteit is.

Várandós és szoptatós anyáknak belsőleg nem ajánlott a fogyasztása.

Ha valami igazán ínyencségre vágyunk, készítsünk zsályás fűszeres vajat. Száz gramm vajat, vagy kókuszzsírt melegítsünk fel, majd szórjunk bele keverjünk bele megmosott, és megszárított zsályaleveleket. Amikor kissé kezd megbarnulni, vegyük le a lángról, majd szűrjük le, hűtsük le, és tároljuk a hűtőben.

Hirdetés