Kezdőlap AKTUÁLIS ITT A KORMÁNY váratlan bejelentése – Ez minden magyart érint majd!

ITT A KORMÁNY váratlan bejelentése – Ez minden magyart érint majd!

Hirdetés

A szerdai kormányülés döntéseiről ad számot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.

Orbán Viktor tegnap a kormányülést követően a Facebook-oldalán azt írta: “háborús időkben védelmi költségvetést dolgoztunk ki, amellyel megvédjük a családokat, a munkahelyeket és a nyugdíjasokat!” Ezek alapján valószínűsíthető, hogy 2024-es költségvetésről is szó lesz, amelyről egyébként pénteken szavaz a parlament.Szóba kerülhet a gazdasági reformokról szóló kormányhatározat, a kedden elfogadott státusztörvény és a pedagógushiány, valamint az uniós források lehívása és az, hogy a kormány kizsarolhatta magának az Erasmus-támogatásokat. – írja a Blikk.

Hirdetés

Kövesse a Blikken a Kormányinfót!

Gulyás Gergely azzal kezdte, hogy a tegnapi kormányülésen Orbán Viktor beszámolt az uniós csúcson történő fontos kérdésekről, először is a migrációról. Továbbra is úgy látják, hogy az a döntés, amely a miniszterek tanácsában megszületett, ellentétben áll a korábban az állam és kormányfők között létrejött megállapodással, mely szerint a migráció kérdéséről a korábbi politikai ígéret az egyhangú döntésről szólt. Ezért a magyar kormány nem járult hozzá a döntés meghozatalához.


A jogszabálytervezet kötelező kvótáról és áttelepítésről szól, emellett évente legalább tízezer kérelmet kellene elbírálnia Magyarországnak, amihez be kellene engedni a kérelmezőket az ország területére, befogadó táborokat létrehozva. A kormány úgy látja, ezek könnyen válhatnak migránsgettóvá, és az előírások alapján nem is lehetnének zártak. Ennek komoly közbiztonsági, közegészségügyi kockázata van. A befogadótáborok ebben a formában a kerítés lebontásával lenne egyenértékű.

Gulyás Gergely hangsúlyozta, a legnagyobb negatívum, hogy a szabályozás ráerőlteti Európára, Magyarországra a migránsokat, ezért úgy gondolják, Közép-Európa valamennyi felelős kormányának, ahol a társadalmak még mentesek a következményektől, mindent meg kell tenni.

– A magyar kormány is minden jogi, valamint politikai eszközt felhasznál!


A múlt heti uniós tanácsülés másik fontos pontja, az volt, hogy Brüsszel további 98,5 milliárd euró befizetését kérte a tagállamoktól, ami tizenötszöröse az éves magyar SZJA-befizetésnek, nagyjából a teljes éves magyar költségvetés összege – mondta el Gulyás.

Gulyás szerint előkérdéseket kell tisztázni , mégpedig hol van a pénz, mire költötték, mert „Magyarországnak és Lengyelországnak még egyetlen fillért sem adtak”.


Ha megnézzük a pénz elosztását, akkor azt látjuk, hogy 50 milliárd menne ebből Ukrajnának, mondta, ami végképp „a szemfényvesztés csúcspontja”, 1,5 milliárd euró a brüsszeli bürokrácia fizetésemelésére menne, ehhez Magyarország nem tud hozzájárulni – mondta.

Kiemelte, hogy a családi támogatásokban nem lesznek megszorítások.



„Brüsszel számtalan követelést megfogalmaz Magyarországgal szemben gazdasági területen is”, az elfogadhatatlan részek ebből:

  • meg kéne szüntetni a hatósági energiaárakat, ez a rezsicsökkentés felszámolását jelentené;
  • emellett pedig meg kell Magyarországnak vizsgálnia a családügyi-, oktatási-, egészségügyi kiadásokat is

Ezeket a vizsgálatokat el fogja végezni a kormány, de nincs szó a családtámogatások vagy a rezsicsökkentés elvételéről, tette hozzá. Gulyás kifejtette, hogy az egészségügyi kiadások tényleg megnőttek, ami az orvosi és ápolói bérek emelése miatt van.

Pedagógusok béremelése



Elmondta, az oktatás terén szeretné a magyar kormány, hogy a 2030-ig vállalt béremelés 12-13%-át az európai unió vállalná. Ha ez sikerül, akkor “gyors, jelentős fizetésemelést kapnak a pedagógusok”.

Legkésőbb idén szeptembertől szeretné a kormány megtenni az első lépést. Ha ez sikerül, akkor 2025-re bruttó 800 ezres, 2027 elejére egymillió forint feletti fizetése lehet a pedagógusoknak Gulyás szerint. „Ennek 87-88%-át 2030-ig a magyar költségvetés vállalná”- tette hozzá.

Gulyás végül arról is beszélt, a kormány 169 milliárd egyszeri átcsoportosítását rendelte el a rezsialapból a különféle közintézményeknek.

Hirdetés