Kezdőlap OTTHON HÁZI PRAKTIKÁK Ha te is szoktál fokhagymát ültetni, ezeket a trükköket mindenképp mentsd el...

Ha te is szoktál fokhagymát ültetni, ezeket a trükköket mindenképp mentsd el magadnak!

Hirdetés

Otthon termeszteni saját fokhagymát sokkal egészségesebb és olcsóbb, mint megvenni a legközelebbi szupermarketben. Szerencsére egyszerű a termesztése és bőséges napfény plusz némi gondoskodás mellett szépen fog fejlődni.

Amellett, hogy ízletes hozzávalója rengeteg ételünknek, a fokhagyma fogyasztás az egészségünkre is jótékony hatással van. Segít megelőzni a náthát, fenntartja a szív egészségét és természetes antibiotikumként működik. Lássuk, hogy hogyan termeszthetünk magunknak sajátot.

Hirdetés

1. Fokhagyma beszerzés a termesztéshez

Először is be kell szerezned néhány fej fokhagymát. Fontos, hogy ne szupermarketből vásárolj, mert az már nagy valószínűséggel olyan anyagokkal van kezelve, amelyek akadályoznák a növekedését. Vásárolj ökológiai gazdaságból vagy kertészetekből.

2. Ültetés

A legjobb eredmény elérése érdekében késő ősszel vagy tél elején érdemes földbe vetni, mielőtt befagyna a talaj. Tavasszal február végén, március elején kell kezdeni az ültetést.

A növénynek termékeny talajra van szüksége, amelynek magas a nitrogéntartalma.

  • Szedd szét a fokhagyma fejet, de ne hámozd meg a gerezdeket.
  • Helyezd el a gerezdeket csúcsukkal felfelé a földbe, nagyjából 5 cm mélyre és 10-15 cm távolságra egymástól.
  • Töltsd fel a kis duggató helyeket talajjal, majd bőségesen öntözd meg vízzel.
  • Hidegebb időben érdemes befedni a talajt mondjuk szalmával, hogy védje valamelyest a fokhagymát az időjárási viszontagságoktól.

3. Növekedés

Tavasszal a fokhagymák virágzó hajtásokat kezdenek hozni. Ha a fokhagymánk túl sok virágszárat hozna (és nem akarunk magot fogni), akkor távolítsuk el a felesleget, mert ez a hagymatestet gyengíti.

Amire a fokhagymának a növekedése során szüksége van az az, hogy eltávolítsuk a környékéről a gyomnövényeket és a szárazabb időszakokban meglocsoljuk őket.

Májusban és júniusban alaposan kell öntözni, egyéb esetekben csak alkalomszerűen. Természetesen szárazabb időben, amikor nagyon kevés a csapadék, szintén.

4. Táplálás

A növekedési periódusok alatt négyhetente kell tápanyaggal ellátnod a fokhagymát. Ez segít neki, hogy minél nagyobbra nőjön. Magas nitrogéntartalmú, természetes műtrágyára lesz szüksége. Keress dolomitot vagy juhtrágyát tartalmazó műtrágyákat, ha egészséges fokhagymákat szeretnél.

5. Learatás

Akkor áll készen az aratásra, amikor már száraz és barnult a növény. Ne akard kihúzni őket a száruknál fogva, mert beleszakadhatnak. Inkább fogj egy kerti villát vagy ásót és lazítsd meg a talajt körülötte, ügyelve arra, hogy ne sértsd meg közben.

A fokhagyma tárolásához egészben kell hagynod a hagymafejet. Száraz, árnyékos, jól szellőző helyen kell tartanod legalább 2 hétig. Győződj meg róla, hogy a fokhagymafejek nem kerülnek- e nedvesség közelébe és nem-e válik szét a fej. Amikor megfelelően szárazak, a gyökér koronája kemény és a gerezdek könnyedén elkülöníthetőek.

+ Fokhagyma beltéri termesztése

Akár egész évben is termeszthetsz magadnak fokhagymát.

Amire szükséged lesz, az egy megfelelő cserép, sok napfény és egy kis figyelem.

A cserépnek legalább 20 cm mélynek kell lennie, az alján lyukakkal a vízelvezetés miatt. Ha egy cserépbe többet is szeretnél vetni, akkor eléggé nagynak kell lennie ahhoz, hogy 10 cm helyeket tudj kihagyni a gerezdek között.

Helyezd a cserepet olyan helyre, ahol sok napsütés éri. Amíg a növény növekszik, meg kell bizonyosodnod róla, hogy a föld, amiben van mindig elég nedves-e.

Az öntözés gyakorisága az otthoni hőmérséklet és a napsütés mennyiségének függvénye.

Ahogyan azt a szabadban termő fokhagymával is meg kell tenni, az ő virágszárait is meg kell ritkítani, hogy a hagymát ne fogja vissza a növekedésben.

tudasfaja.com

Hirdetés