Életbe lépett a vízdíj-emelés! Kiderült kik fizetnek többet augusztustól

Hirdetés

A vízdíjak változása mindig érzékeny téma, hiszen az ivóvíz és a szennyvízelvezetés nem olyan szolgáltatás, amelyről bárki könnyen lemondhatna. Most mégsem a családi háztartásoknak kell aggódniuk: a mostani díjemelés a nem lakossági felhasználókat, vagyis elsősorban a cégeket, vállalkozásokat, intézményeket érinti.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet alapján emelkednek a nem lakossági víziközmű-szolgáltatási díjak. A közműves ivóvízellátás fogyasztással arányos díja köbméterenként az eddigi 597 forintról 623 forintra nő, míg a szennyvízelvezetés és -tisztítás díja 914 forintról 954 forintra emelkedik köbméterenként. Ez első ránézésre nem tűnik drámai különbségnek, de azoknál a vállalkozásoknál, ahol jelentős a vízfelhasználás, a havi számlán már látványosabb lehet az emelkedés.

A lakossági vízdíj most nem változik

Hirdetés

A legfontosabb kérdés sok család számára az, hogy a változás megjelenik-e a háztartási vízszámlákban. A válasz: a mostani rendelet alapján nem. A módosítás a nem lakossági felhasználók díjait érinti, vagyis a háztartások vízdíját ez az intézkedés nem emeli meg. Az InfoStart és az Index beszámolója is kiemelte, hogy a drágulás nem a lakossági fogyasztókra vonatkozik.

Ez azt jelenti, hogy a családoknak, nyugdíjasoknak, lakossági fogyasztóknak a mostani rendelet miatt nem kell magasabb víz- vagy csatornadíjjal számolniuk. A változás ugyanakkor közvetve mégis fontos lehet mindenkinek, mert a vállalkozások megnövekedett költségei bizonyos ágazatokban később beépülhetnek az árakba.

Ennyivel emelkedik az ivóvíz díja a cégeknek

A rendelet szerint a közműves ivóvízellátás fogyasztással arányos díja köbméterenként 597 forintról 623 forintra emelkedik. Ez köbméterenként 26 forintos növekedést jelent, vagyis nagyjából 4,4 százalékos emelésről van szó.

Egy kisebb iroda, üzlet vagy szolgáltató esetében ez önmagában még nem feltétlenül jelent hatalmas többletet. Más a helyzet azonban azoknál a vállalkozásoknál, ahol a víz a működés egyik alapfeltétele. Ilyenek lehetnek például az élelmiszeripari cégek, vendéglátóhelyek, mosodák, autómosók, szálláshelyek, mezőgazdasági vagy feldolgozóipari vállalkozások.

Minél nagyobb a fogyasztás, annál jobban látszik majd a különbség. Egy nagyobb vízfelhasználású cég esetében a köbméterenkénti díjemelés havi szinten már érezhető tétellé válhat, különösen akkor, ha az alapdíj is emelkedik.

Nemcsak a fogyasztási díj, az alapdíj is nő

A változás nem kizárólag a köbméterenkénti díjakat érinti. A havi alapdíj is emelkedik, ennek összege pedig attól függ, hogy mekkora a fogyasztásmérő átfolyási átmérője. A Magyar Közlöny táblázata szerint az ivóvízellátásnál a legkisebb, 13 milliméteres átmérőhöz tartozó alapdíj 910 forint havonta, míg nagyobb mérőknél ennél jóval magasabb alapdíjak szerepelnek.

Ez azért lényeges, mert nem minden vállalkozás ugyanakkora összegű emelést fog tapasztalni. Egy kisebb üzlet vagy iroda más kategóriába eshet, mint egy ipari telephely, gyártóüzem vagy nagyobb vendéglátóegység. A számla végösszege tehát a fogyasztás mellett attól is függ, milyen mérőóra van felszerelve.

A csatornadíj még nagyobbat ugrik

A szennyvízelvezetés és -tisztítás díja eddig is magasabb volt az ivóvízdíjnál, és ez most sem változik. A rendelet alapján a fogyasztással arányos díj köbméterenként 914 forintról 954 forintra emelkedik. Ez 40 forintos növekedést jelent köbméterenként.

A csatornadíj emelkedése különösen azoknál a cégeknél lehet jelentős, ahol a vízhasználatból nagy mennyiségű szennyvíz is keletkezik. Egy vendéglátóhely, élelmiszer-feldolgozó, szálloda, mosoda vagy autómosó esetében nemcsak az ivóvíz ára számít, hanem az is, hogy a felhasznált víz után mennyi szennyvízdíjat kell fizetni.

A szennyvízelvezetésnél is mérőátmérő alapján változik az alapdíj. A közlönyben szereplő táblázat szerint a 13 milliméteres átmérőhöz tartozó havi alapdíj 1798 forint, nagyobb átmérőknél pedig lényegesen magasabb összegek is megjelennek.

A kisvállalkozások is megérezhetik

Bár a díjemelés elsőre inkább a nagyobb vállalkozások problémájának tűnhet, a kisebb cégek sem feltétlenül maradnak érintetlenek. Egy pékség, fodrászat, kozmetika, kávézó, étterem, panzió vagy autómosó működésében a vízfelhasználás mindennapos kiadás.

Ezekben az üzletekben gyakran több költség emelkedik egyszerre: energia, bér, alapanyag, bérleti díj, karbantartás, könyvelés, biztosítás. A vízdíj és csatornadíj növekedése ebbe a sorba illeszkedik be. Önmagában talán nem mindenhol okoz drasztikus változást, de egy már amúgy is szűk árréssel dolgozó vállalkozásnál minden újabb költség számít.

A legnagyobb kérdés az, hogy a cégek lenyelik-e a többletet, vagy egy részét továbbhárítják a fogyasztókra. Ez utóbbi különösen azoknál az ágazatoknál fordulhat elő, ahol a vízhasználat közvetlenül kapcsolódik a szolgáltatáshoz vagy a termék előállításához.

Miért emelik a díjakat?

A Magyar Közlönyben szereplő rendelet indokolása szerint a módosítás célja a nem lakossági víziközmű-szolgáltatási díjak értékállóságának megőrzése. A jogszabály a nem lakossági felhasználók víziközmű-szolgáltatásért fizetendő díjait állapítja meg új mellékletben.

Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a szolgáltatási díjakat az inflációs és költségoldali folyamatokhoz igazítják. A víziközmű-rendszerek működtetése, karbantartása, a hálózati veszteségek kezelése, a tisztítási technológiák fenntartása és a szolgáltatás biztonsága mind olyan kiadás, amely a szolgáltatói oldalon folyamatosan jelentkezik.

A lakossági díjak azonban politikailag és társadalmilag különösen érzékeny területnek számítanak, ezért a mostani módosítás nem ezt a kört érinti, hanem a nem lakossági felhasználókat.

Mikor jelenhet meg a magasabb összeg a számlákban?

A Magyar Közlöny 2026. június 30-i számában megjelent rendelet úgy fogalmaz, hogy a szabály a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba. Ez a hivatalos szöveg alapján július 1-jei hatálybalépést jelent.

A gyakorlatban a vállalkozások a számlázási rendtől függően találkozhatnak a magasabb tételekkel. Ahol havi elszámolás van, ott már a következő számlákban megjelenhet a változás. A pontos hatás attól függ, hogy az adott szolgáltatónál mikor történik a leolvasás, milyen időszakot fed le a számla, és mekkora volt a tényleges vízfogyasztás.

Ezeket érdemes most ellenőrizni a vállalkozásoknak

A vállalkozásoknak most különösen érdemes átnézniük a víz- és csatornaszámláikat. Nemcsak azt kell figyelni, mennyi a fogyasztás, hanem azt is, milyen mérőátmérő alapján számolják az alapdíjat. Ez sokaknál eddig háttérinformáció volt, most viszont fontosabbá válhat.

Érdemes ellenőrizni, hogy nincs-e indokolatlanul magas fogyasztás, csöpögő csap, hibás WC-tartály, rejtett szivárgás vagy olyan technológiai veszteség, amely hónapról hónapra feleslegesen növeli a számlát. Egy kisebb hiba is komoly tétellé válhat, ha hosszabb ideig észrevétlen marad.

A vendéglátásban, szálláshelyeken, élelmiszeriparban és szolgáltató szektorban hasznos lehet a vízhasználati szokások felülvizsgálata is. Nem feltétlenül nagy beruházásokról van szó: sokszor már a karbantartás, a tudatosabb használat vagy a korszerűbb szerelvények is csökkenthetik a fogyasztást.

Hirdetés



A háztartások most fellélegezhetnek, de a víz értéke egyre nagyobb kérdés

Bár a lakossági felhasználók most nem kapnak magasabb vízdíjat emiatt a rendelet miatt, a víz kérdése egyre nagyobb figyelmet kap Magyarországon is. A kánikulai időszakok, a vízhiányos helyzetek, a csőtörések és a hálózatok állapota mind azt mutatják, hogy az ivóvíz nem magától értetődő, végtelenül rendelkezésre álló erőforrás.

A Portfolio beszámolója szerint a díjemeléssel párhuzamosan az ország teljes területére tartósan vízhiányos időszakot is elrendeltek, ami külön jelzi, hogy a vízgazdálkodás kérdése nemcsak pénzügyi, hanem ellátásbiztonsági ügy is.

A háztartások számára a mostani döntés közvetlen díjemelést nem jelent, de a tudatos vízhasználat továbbra is fontos. A vállalkozásoknak pedig most érdemes előre kalkulálniuk, mert a magasabb ivóvíz- és szennyvízdíj a következő időszakban már a működési költségek között is megjelenhet.

A mostani változás lényege egyszerű: a lakossági fogyasztók vízdíja nem emelkedik, a nem lakossági felhasználók viszont magasabb díjakkal számolhatnak. Az ivóvíz fogyasztással arányos díja 623 forint lesz köbméterenként, a szennyvízelvezetés és -tisztítás díja pedig 954 forint köbméterenként. Az alapdíj mindkét szolgáltatásnál a fogyasztásmérő átfolyási átmérőjétől függ.

A cégeknek, különösen a nagyobb vízfelhasználóknak, érdemes most átnézniük a fogyasztásukat, a számláikat és a belső működésüket. A díjemelés ugyan nem minden vállalkozásnál lesz látványos, de ahol sok vizet használnak, ott a többletköltség már rövid időn belül érezhető lehet.

Hirdetés
Kövesd a cikkeinket a Google Hírekben!
👉 Kattints ide és kövesd
Megosztás