A petrezselyem az egyik legkedveltebb fűszernövény hazánkban: levesek, főzelékek, saláták és sültek ízesítésére is gyakran használjuk. Kevesen tudják azonban, hogy a növény nem minden életszakaszában biztonságos a fogyasztása – sőt, virágzás után kifejezetten mérgezővé válhat. A figyelmeztetést nemrég a Rizikometer, egy élelmiszer-biztonsággal foglalkozó oldal is megosztotta, hangsúlyozva: nem csak ízbeli változásról van szó, hanem súlyos egészségügyi kockázatról.
Kétéves növény, veszélyes második év
A petrezselyem (Petroselinum crispum) kétéves növény, ami azt jelenti, hogy élettani ciklusa két év alatt teljesedik ki. Az első évben elsősorban a gyökere és a levélzete fejlődik, ezek fogyasztása teljesen biztonságos, sőt, egészséges is. A második évben viszont a növény virágba borul – és ez a fordulópont, ami után már nem ajánlott sem a leveleit, sem a szárát felhasználni.
A probléma a növény magjaiban és illóolajaiban keresendő, amelyek a virágzás után aktiválódnak. Ezek közül a legveszélyesebb az apiol, egy mérgező vegyület, amely már kis mennyiségben is komoly tüneteket okozhat.
Mi az az apiol, és miért veszélyes?
Az apiol a petrezselyem illóolajának egyik fő összetevője, amely nagyobb mennyiségben toxikus az emberi szervezetre. Virágzás után a petrezselyem minden része – nemcsak a magja, hanem a szára és a levelei is – megnövekedett apioltartalommal rendelkezik, így azok már nem alkalmasak emberi fogyasztásra.
A vegyület erőteljesen ingerli az emésztőrendszert, és hosszabb távon máj- és vesekárosodást okozhat. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a hányinger, hányás, hasfájás, valamint a hasmenés. Nagyobb mennyiségben történő bevitel esetén zsírmáj, szövetelhalás, és akár maradandó szervkárosodás is kialakulhat.
A mérgezés jelei: mikor kell orvoshoz fordulni?
A petrezselyem okozta apiolmérgezés tünetei általában a fogyasztást követő néhány órán belül jelentkeznek. A legjellemzőbb panaszok a következők:
-
Émelygés, hányinger
-
Heves hasi görcsök, puffadás
-
Hányás
-
Vizes, gyakori hasmenés
-
Fáradtság, levertség
-
Szájszárazság, gyengeség
Súlyosabb esetekben:
-
Májfájdalom a jobb bordaív alatt
-
Sárgaság (bőr- és szemfehérje sárgulása)
-
Csökkent vizeletürítés
-
Fájdalom a deréktájékon (vesekárosodás jele)
Amennyiben ezek bármelyikét tapasztaljuk virágzás utáni petrezselyem fogyasztása után, haladéktalanul forduljunk orvoshoz vagy toxikológiai központhoz!
Nem minden fűszernövénnyel van baj virágzás után
Fontos megjegyezni, hogy nem minden fűszernövény jelent veszélyt virágzás után. A bazsalikom, a kakukkfű, az oregánó vagy akár a zsálya íze ugyan megváltozhat, de ezek továbbra is biztonságosan fogyaszthatók. A petrezselyem azonban kivétel. Éppen ezért fontos, hogy a kertészek és a konyhában tevékenykedők tisztában legyenek ezzel a különbséggel.
Mit tegyünk a virágzó petrezselyemmel?
Ha a kertben vagy a balkonládában nevelt petrezselyem virágot hoz, ne szedjük le többé fogyasztásra. Ehelyett hagyjuk magot érlelni, és a magokat gyűjtsük be a következő évi vetéshez. Alternatív megoldásként ültessünk új palántákat minden évben, hogy friss és biztonságos zöld leveleket használhassunk a főzéshez.
A petrezselyem egy közkedvelt és egészséges fűszernövény – de csak akkor, ha megfelelő időszakban fogyasztjuk. Virágzás után a benne található apiol nevű vegyület mérgező hatású lehet, ezért ilyenkor már nem biztonságos a felhasználása. Az élelmiszer-biztonsági szakértők figyelmeztetnek: ha szeretnénk megóvni magunkat és családunkat a lehetséges mérgezéstől, tartsuk be a szezonális fogyasztás szabályait, és ne használjuk fel a virágzó petrezselymet.