Kezdőlap AKTUÁLIS MOST ÉRKEZETT – Ezt figyeld a februári gázszámládon, sokan nagy bajba kerülnek...

MOST ÉRKEZETT – Ezt figyeld a februári gázszámládon, sokan nagy bajba kerülnek majd

Hirdetés

Az idei tél során Magyarországon több hideghullám is érte az országot, még ha általánosságban az éghajlat enyhülő tendenciát mutat is.

 

Hirdetés

A hidegebb időszakok azonban jelentős hatást gyakorolnak az energiafelhasználásra, különösen a fűtési igényre. A hideg napokon a földgázfelhasználás emelkedik, miközben az enyhébb időszakokban csökken. Ennek eredményeként számos háztartásnak lehetnek magasabb rezsiszámlái a hidegebb időszakokban.

A meteorológiai adatok azt mutatják, hogy bár az országos átlag középhőmérsékletek hosszú távon enyhülnek, az egyes téli hónapokban még mindig előfordulhatnak hideg időszakok.



Az idei december első harmadában és januárban is voltak hideghullámok, amelyek emelték az átlaghőmérsékletet, és ennek következtében növelték az energiafelhasználást.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által közzétett adatok azt mutatják, hogy az elmúlt tíz év leghidegebb napjait december 3-án és január 13-án regisztrálták.

A január 10-én mért -4,7 fok a teljes tél leghidegebbje volt. Ezen időszakokon kívül azonban az időjárás enyhébb volt, és az átlaghőmérséklet az utóbbi tíz év átlagához képest melegebb volt.



A hideg időszakokon kívül azonban a fűtési igény csökkenése látható az adatokban. A külső hőmérséklet emelkedésével a napi gázfelhasználás rekord alacsony volt karácsonytól szilveszterig.

Azonban a január második hetétől érdemi emelkedés következett be, és az évszak eddigi leghidegebb napján, január 10-én, a napi földgázfelhasználás elérte az aktuális tél eddigi legmagasabb értékét, meghaladva az 50 millió köbmétert.

A külső hőmérséklet változása szorosan összefügg a gáz- és villamosenergia-felhasználással, és a hidegebb időszakok növelhetik az energiaköltségeket. A fűtési igény és az energiafelhasználás emelkedése mellett az elektrifikációs trend is befolyásolja a felhasználást. A tavaszias idő hatására a napi gázfelhasználás csökkent, de január második hetétől emelkedett.



A MEKH által szolgáltatott statisztikák szerint az idei fűtési szezon első részében, október közepétől január közepéig, az előző évhez képest 5,4 százalékkal több földgáz és 4,4 százalékkal több áram fogyott. Ugyanakkor ezek a mennyiségek még mindig elmaradnak az energiaválság előtti szintektől.

A hidegebb időszakoknak tehát jelentős hatása lehet az energiafelhasználásra és az ezzel járó költségekre. A háztartásoknak érdemes odafigyelniük a fűtés hatékonyságára, az energiatakarékosságra és a rezsiszámlák monitorozására, különös tekintettel az időszakos hidegebb időkre, hogy elkerüljék a kellemetlen meglepetéseket a költségek terén.

Hirdetés