Kezdőlap EGÉSZSÉG Köhögés csillapítása házilag – tippek, amiket még nem ismersz!

Köhögés csillapítása házilag – tippek, amiket még nem ismersz!

Hirdetés

A köhögés nem csak kellemetlen, de fájdalmas tünete a megfázásnak és influenzának. A patikák köhögés csillapítói drágák és tele vannak vegyszerrel. Léteznek azonban olyan házi praktikák, amelyet eddig még nem ismertél, ráadásul olcsó és természetes módon szüntetik meg a köhögést.

 

Hirdetés

Nézzünk néhány hatékony módszert:

Régi köhögéscsillapítók

  • Vigyázat! Hurutos köhögést soha ne kezeljünk köhögés ­csillapítóval, mert a szervezet természetes védekezését fojtanánk el. Használjunk inkább köptetőt, ami a nyákot feloldja, és ezáltal megkönnyíti annak felköhögését. Száraz köhögésre kiválóak viszont a nyugtató és görcsoldó köhögéscsillapítók.
  • Szopogassunk köhögés elleni (például fekete ribizli-, eukaliptusz- vagy orvosi pemetefű-) cukorkát, netán egyszerű savanyú cukrot. Ez fokozza a nyáltermelést, amitől többet nyelünk. s ez enyhíti a köhögést.
  • A vörös szilfa kérgéből készített cukorkát régóta használják száraz köhögésre. A növény nyálkaanyagot tartalmaz, amely védőréteggel vonja be a torkunkat, és csillapítja a köhögést.
  • Hurutos köhögés esetén próbáljuk ki az orvosi pemetefüvet. A keserédes gyógynövény köptetőként hat, mivel nyálkaoldó anyaga feloldja a váladékot. Az orvosi pemetefű és ánizs keverékéből készített köhögés elleni szirup gyógyszertárakban vény nélkül kapható.



Házi szirupok

  • Száraz köhögésre keverjünk össze 2 evőkanál citromlevet, 1 evőkanál mézet és egy csipetnyi Cayenne-i borsot. A méz védőréteget von a torkunkra, nyugtatja az irritált szöveteket, a citromlé csökkenti a gyulladást, és C-vitamin-tartalma révén segít a fertőzés leküzdésében, a Cayenne-i bors serkenti a terület vérkeringését, felgyorsítva a gyógyulást. Hurutos köhögés esetén helyette reszelt vöröshagymát használjunk. Az ebben lévő anyagok ingerlik a nyálkahártyát, s ez segít felhozni a slejmet.
  • Hámozzunk meg és daraboljunk össze 6 fej vöröshagymát, és 4 evőkanál mézzel együtt tegyük egy lábasba. Helyezzük az edényt forrásban lévő vizet tartalmazó serpenyőbe (esetleg dupla falú fazékba). Fedjük le, és lassú tűzön forraljuk 2 óráig. Szűrjük le. 2-3 óránként vegyünk be belőle l evőkanállal.
  • Lefekvéskor keverjünk össze fekete ribizli-szörpöt egy kis pohár portóival — az alkohol terápiás célt szolgál, segít elaludni.
  • Toroknyugtató sziruphoz keverjünk össze 5-6 szegfűszeget egy pohár mézzel, és éjszakára tegyük a hűtőbe. Reggel vegyük ki belőle a szegfűszeget, és kapjunk be belőle l teáskanállal. A szegfűszeg tompítja a fájdalmat.
  • íme egy régi recept: keverjünk össze l doboz kandiscukrot, 45 dkg mazsolát 3 citrom levével, fél pohár cukorral és elegendő mennyiségű whiskyvel. Miután a kandiscukor feloldódott (a gyógymód hátránya, hogy ehhez néhány hétre lehet szükség), alkalmazzuk a szirupot köhögés ellen.
  • Az aukubin nevű hatóanyagnak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően a lándzsás útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, nyálkaoldó és köhögéscsillapító. Szirup készítéséhez forrázzunk le 3 dl vízzel l maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A főzetet ismét forraljuk fel, kis lángon sűrítsük be, majd keverjünk hozzá 15—20 dkg mézet. Fogyasszunk naponta 1-2 evőkanálnyit.
  • A málnaecetet nagykanállal ehetjük magában, vagy ha el szeretnénk fedni az ízét, gyümölcslébe keverve. Gargarizálhatunk is vele, ha a köhögést torokfájás is kíséri.
  • A régi „orvosságok” közé tartozik a csipkebogyószirup is. Védőréteggel vonja be a torkunkat, és tele van C-vitaminnal.



Teák és főzetek

  • A kamilla enyhülést adó gyógynövény: ha teaként fogyasztjuk, segíti az elalvást, inhalálva pedig csillapítja a hurutos köhögést. Az is jó megoldás lehet, ha egy edényben néhány csepp kamillatinktúrát helyezünk a hálószobai radiátorra éjszakára.
  • A kakukkfű köptető hatású, és olyan anyagokat is tartalmaz, amelyek nyugtatják a légutakat. Kakukkfűteához tegyünk 2 evőkanál friss (vagy l evőkanál szárított) kakukkfüvet egy csésze forró vízbe. 5 perc múlva szűrjük le. Mézzel ízesítsük.
  • A kellemes illatú izsópból már a bibliai idők óta készítenek likőröket és orvosságokat. Alkalmazzuk a szárított virágából készített főzetet naponta háromszor köhögés, asztma és hörghurut kezelésére.
  • A fehér mályva levele vízzel keverve ragacsos nyálkát bocsát ki, amely védőréteggel vonja be a torkunkat, valamint elvékonyítja a tüdőben lévő nyákot, megkönnyítve a felköhögést. Áztassunk 2-3 g szárított levelet egy csésze forró vízben 10 percig, majd szűrjük le. Igyunk naponta három csészével
  • Adjunk 45  csepp édesgyökér-tinktúrát egy csésze forró vízhez, és kortyoljuk el. Fogyasszuk naponta háromszor. Az édesgyökér fellazítja a nyákot, és enyhíti a hörgők görcseit. Vigyázat! Ne szedjünk édesgyökeret egy hétnél tovább, mert megemelheti a vérnyomást.
  • Az ájurvédikus orvoslás fűszeres főzetet ajánl. Adjunk fél teáskanálnyi gyömbérport, valamint 1-1 csipet szegfűszeget és őrölt fahéjat egy csésze forrásban lévő vízhez, és igyuk meg.

Kenhető orvosság

  • Vásároljunk kámforos vagy mentolos balzsamot, és kenjük a nyakra meg a mellkasra. A szer tisztítja a légutakat, s megkönnyíti a légzést. Készítsünk eukaliptuszlevélből és -illóolajból főzetet, majd tetszés szerinti gyakorisággal lélegezzük be a gőzét a szánkon és az orrunkon át. Az illóolajat naponta kétszer a nyakon és a mellkason a bőrbe is masszírozhatjuk.



  • Egy edényben keverjünk össze egy rész mustárport két rész liszttel. Elegendő víz hozzáadásával készítsünk belőle krémet. Vigyük fel egy konyharuhára, amit azután hajtsunk félbe. Kenjünk petróleumzselét a bőrünkre, azután helyezzük rá a borogatást. (Ne tegyünk mustáros keveréket közvetlenül a bőrre, mert irritációt okozhat.) Ellenőrizzük gyakran a bőrünket, és ha kipirosodik, vegyük le a borogatást. Egyesek a víz helyett tojásfehérjét ajánlanak a krémhez, mert így kevésbé éget.

Nem mindegy, hogyan

  • Ha az állandó köhögés megerőlteti a torkunkat, próbáljuk megfékezni a rohamot. A legközelebbi köhögési inger jelentkezésekor kényszerítsük magunkat egy sor kis, óvatos köhögésre, végezetül pedig egyetlen nagyra. A kis köhögések a nyákot a légutak felső részébe juttatják, így nagyobb mennyiségtől szabadulhatunk meg az utolsó köhögés alkalmával.

Különös masszázs

  • Feküdjünk hasra egy kemény ágyon vagy matracon, és kér­jük meg a partnerünket, hogy behajlított ujjakkal, ritmusosan ütögesse a hátunkat, deréktól a nyak felé haladva, így elősegítjük a lerakódott váladék felszakadását és kiköhögését.



Éjszakai pihenés

  • Az éjszakai száraz köhögés megelőzése érdekében használjunk párásító készüléket a hálószobában, különösen télen.

Hasznos: A köhögés legtöbbször 7-10 nap alatt elmúlik. Ha tovább húzódik, esetleg zöld vagy véres slejmet köhögünk fel, forduljunk orvoshoz. Leggyakrabban felső légúti fertőzés tünete, de előfordulhat, hogy valamilyen súlyosabb rendellenesség, például krónikus obstruktív légúti betegség vagy asztma áll a háttérben. Akár szívelégtelenséget is jelezhet, különösen akkor, ha zihálás, légszomj vagy a boka duzzanata kíséri. Ha három napnál hosszabb ideig éles mellkasi fájdalom, hidegrázás vagy 38 °C-nál magasabb láz jelentkezik, tüdőgyulladás gyanúja merül fel. Forduljunk sürgősen orvoshoz, ha kisbabánál vagy gyenge, idős embernél lép fel a köhögés.

Hirdetés