Kezdőlap AKTUÁLIS Gyászol egész Magyarország: Elhunyt Lang Györgyi

Gyászol egész Magyarország: Elhunyt Lang Györgyi

Hirdetés

66 évesen elhunyt Lang Györgyi a Pa-Dö-Dő együttes énekesnője.

 

Hirdetés

Hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, álmában elhunyt Lang Györgyi – tudatta a Bors a szomorú hírt.

Lang Györgyi 1957. májusában született Szegeden, majd pedig 1975-ben érettségizett a zuglói Radnóti Miklós Gimnáziumban. 20 éves korában kezdte el 1977-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, ahol 1981-ben diplomát szerzett. 1988-ig a Pécsi Nemzeti Színház tagja volt. Még ugyanebben az évben alapította meg Falusi Mariannal a máig hatalmas népszerűségnek örvendő Pa-Dö-Dő együttest. Nevük a balettszaknyelvben honos francia kifejezés, a „pas de deux” (kb. „kettesben”, párban való tánc) kifejezés fonetikus átírása.


Egész életében küzdött a betegséggel

Lang Györgyinél 28 évesen állapították meg, hogy szklerózis multiplex betegségben szenved. A hosszú távon bénuláshoz vezető betegség tünetei ezek után több mint tíz évig nem igazán jelentkeztek. Az elmúlt években azonban felállni is alig tudott az énekesnő.

Nem kell állandóan óberkodni, te is kiszolgáltatott tudsz lenni, nem vagy egy übermensch, aki mindent meg tud oldani, nem a tied a világ, nyugodtan szabad másra hagyatkozni

– nyilatkozta egyszer az énekesnő, aki nem szerette, ha sajnálták őt.

Lang Györgyit aztán 2021 novemberében rohammentővel szállították kórházba, miután az otthonában sztrókot kapott. Beszédközpontja sérült, jobb karja lebénult.


Fizikailag támogatásra szorul, de jól van, Györgyi egy mentális csoda

 mesélte Falusi Mariann még 2022-ben, aki szerint Lang Györgyi a sztrókja után napról napra javult. „Én a tilalom ellenére is látogattam a kórházban, mert olyan nincs, hogy a bajban magára hagyjuk a másikat, tesók vagyunk” – mondta akkor Mariann.

Pa-Dö-Dő együttes

Lang Györgyi és Falusi Mariann barátsága hosszú évtizedekre tekint vissza. A két színésznő A rémségek kicsiny boltja című musicalben szerepeltek együtt először, a próbákon pedig hamar kialakult az összhang, később pedig a szoros barátság. Először az Interpop Fesztiválon léptek fel együtt, ennek a könnyűzenei fesztiválnak köszönhetik népszerűségüket és első albumukat.

1990-ben jelent meg második albumuk, melyről a szovjet katonák kivonulásáról szóló Bye-Bye Szása című dal óriási sláger lett, ami még a mai napig is bulik százain csendül fel rendszeresen.


A Pa-Dö-Dö egyik legemlékezetesebb dalával búcsúzunk.

 

 

Bár a hír még nagyon friss, sokan gyászolják már. Az elsők között búcsúzott el tőle közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, aki személyes barátjaként is számon tartotta.

“Elment Lang Györgyi. Ő is.

Évekig úgy emlékeztem, hogy színésznőként láttam először Pécsen a nyolcvanas évek végén Spiró Csirkefej darabjában. Aztán egyszer egy interjúban ezt elmondtam neki, mire ő azt válaszolta, hogy soha nem játszott a darabban.


Rossz belépő volt. De jót röhögtünk. Vele szinte csak röhögni lehetett. Az utóbbi húsz évben baráti társaságaink összeértek, így lettünk messzi/közeli barátok. Velem ünnepelte születésnapjaimat, a konyhájában is főztem, mikor szakácskönyvet csináltam, koncertjeiken találkoztunk, nem egyszer nekünk zenéltek a Pa-Dö-Dö-vel. Ez a hatalom és emberei nem szerették őt. Igaz, ő se amazokat és ennek hangot is adott. Szabad és független volt, maradt. Pár hete Györgyi születésnapi videójához még csináltam egy köszöntőt. Az utolsót.

Elment egy szabad ember, egy szívember, egy barát. Pocsék hónapokat élünk. Ölellek nagylány.”



Németh Kristóf színész gyásztól elszorult szívvel, megrendülten írta ki hivatalos oldalára érzéseit.

“Györgyi… Istenem… Legyen könnyű most már…”

Karácsony Gergely főpolgármester hosszabb posztban emlékezik meg a művészről és fejezi ki együttérzését:

“Hatvanhat éves korában meghalt Lang Györgyi, színésznő, énekesnő és műsorvezető, a Padödő tagja. Falusi Mariannal együtt fontos szerepe volt abban, hogy a rendszerváltás egyszerre felszabadító és sok új terhet hozó időszaka derűvel, humorral, iróniával telt meg.

Miközben a közönség felé jókedvet sugárzott, az élet nem volt hozzá kegyes. Az egykor a színpadon lelkesen táncoló énekesnő hosszú évek óta kerekesszékben élt, tavaly pedig súlyos stroke tette még nehezebbé mindennapjait. Ám ő mozgásában és beszédében korlátozva is dolgozott és megőrizte érdeklődését a világ és Magyarország dolgai iránt.


Demokrata volt, aki véleményét mindig felvállalta, nem törődve semmilyen következménnyel. Fájdalmas állapotában is megmaradt szabad embernek. Megpróbáltatásai ma véget értek. Karcos, szókimondó bölcsessége, sokoldalú tehetsége mindannyiunknak hiányozni fog. Együttérzek szeretteivel, rajongóival és csodálatos barátjával, Falusi Mariannal.

Nyugodjék békében!

Vujity Tvrtko tévés riporter és író lakonikus rövidséggel fejezte ki részvétét:

“Lang Györgyi 1957-2023

Isten nyugosztalja!

Tvrtko”

A Klubrádió, amelynek hosszú ideig műsorvezetője volt, így búcsúzott elhunyt kollégájától:

“Hatvanhat éves korában elhunyt kollégánk, Lang Györgyi énekesnő, műsorvezető, színésznő, a Pa-dö-dő együttes tagja.”

Újhelyi István, az MSZP európai képviselője nagy megrendültségének így adott hangot:

“Jaj, Györgyi, ne csináld ezt…

Köszönünk mindent; főként a mosolyt és az örömöt, amit adtál az embereknek. Legyen békés utad!”

Rónai Egon, az ATV műsorvezető-szerkesztője is kifejezte, mi lesz, az ami nagyon fájón hiányzik majd számára Lang Györgyi halálával:

“Őszinte, egyenes, nagyszívű, nagylelkű. Györgyi ma elment, nincs többé Padödő sem. Nagyon tudott nevetni. Ez az arca maradjon meg. Jó utat, Györgyi!”

Hajdú Péter tévés személyiség is elbúcsúzott:

Hirdetés