Vége! Nem titkolja tovább a Palota, kiadták a közleményt Károly király temetéséről

Még uralkodik, de már kész a búcsúztatója – ahogyan a brit monarchia protokollja megköveteli, a palota már időben megkezdte III. Károly temetésének előkészítését. A részletek hivatalosan természetesen titkosak, de mint minden, ami a brit királyi család körül forog, ez is kiszivárgott. Az esemény terveinek fedőneve: „London Bridge” – egy név, amely nemcsak egy ceremóniára, hanem talán egy történelmi családi megbékélés lehetőségére is utal.

Nem cáfolják, de nem is beszélnek róla

Hirdetés

A Buckingham-palota – szokásához híven – nem kommentálja az értesüléseket, de nem is tagadja azok létezését. A 75 éves uralkodó egészségi állapota az elmúlt évben többször is aggodalmakra adott okot, ezért nem meglepő, hogy már előkészítik a méltó búcsúztatás menetét.

The Daily Telegraph beszámolója szerint az esemény forgatókönyvét a legmagasabb szintű szakértők állították össze, a végső döntést azonban maga III. Károly hozza meg – vagyis saját búcsúztatása nemcsak formális, hanem személyes szándékokat is tükrözhet.

A főszereplők: nem csak Vilmos és Katalin

Természetesen a trónörökös, Vilmos herceg és felesége, Katalin hercegné központi szerepet kapnának az eseményen. Ők képviselik a monarchia jövőjét, és minden hivatalos forrás szerint az esemény fókusza az ő szerepük erősítése lesz. Csakhogy – és itt kezd érdekessé válni a történet – a tervekből az derül ki, hogy kiemelt szerepet kapna a család fekete báránya, Harry herceg és felesége, Meghan Markle is.

Ez önmagában is szenzációnak számít, hiszen a sussexi hercegi pár az elmúlt évek során látványosan elhatárolódott a királyi családtól, botrányos interjúik és Harry memoárja mély sebeket ejtettek az udvaron. A király azonban – úgy tűnik – azt szeretné, ha halála alkalmat adna egy történelmi megbékélésre.

London Bridge – a kibékülés szimbóluma?

Hirdetés

A „London Bridge” fedőnévnek így szimbolikus jelentése is van: egy híd, amely összeköti a két testvért, Harryt és Vilmost, akik között az elmúlt évek során szinte áthidalhatatlanná vált a szakadék. Az információk szerint III. Károly azt kívánja, hogy a temetésén fiait egyesítse a gyász, és Harry – Meghan társaságában – kapjon lehetőséget arra, hogy ismét méltósággal és tisztelettel legyen jelen a családi eseményeken.

A király feldíszített koporsója mellett így nemcsak az új uralkodó, hanem a távolba sodródott öccse is ott állhatna. A kép – amely az egész világot bejárhatná – nemcsak megrendítő lenne, hanem politikailag és emberileg is hatalmas szimbolikát hordozna. Egy gesztus, amely megmutathatja, hogy a brit monarchia képes a megbocsátásra és az egységre.

Meghannek is jutna szerep

Talán még meglepőbb, hogy a források szerint Meghan Markle is fontos szerepet kaphat az eseményen. Az amerikai színésznő – akinek neve sokak számára egyet jelent a királyi családon belüli feszültséggel – szintén ott lehetne a központi gyászhelyszínen. Ez nyilvánvaló jele lenne annak, hogy III. Károly nem akarja kizárni őt sem a családi körből, még ha a brit közvélemény egy jelentős része máig kritikus is vele szemben.

Egy titkos találkozó is fűti a spekulációkat

A találgatásokat csak tovább erősítette az a fotó, amelyen Tobyn Andreae, III. Károly kommunikációs vezetője, és Meredith Maines, Harry herceg szóvivője látható együtt Londonban. Bár hivatalos közleményt nem adtak ki, a legtöbb elemző szerint a megbeszélés témája csakis a lehetséges családi közeledés lehetett. Úgy tudni, Harry már korábban is jelezte, hogy békülni szeretne – csakhogy bocsánatkérést és feltétel nélküli elismerést várnak tőle a család tagjai.

A megbékéléshez tehát nemcsak jó szándék, hanem súlyos áldozatok is szükségesek lehetnek.

A királyi család PR-álma vagy valódi béke?

A brit monarchia nemcsak protokolláris intézmény, hanem nemzetközi PR-márka is. Egy család, amely évszázadok óta a tradíció és a közélet kereszttüzében él. Ebben a kontextusban a temetés nem csupán egy személyes búcsúztatás, hanem az egész nemzet és a világ felé irányuló szimbolikus gesztus is. Ha III. Károly valóban úgy dönt, hogy egy gesztussal békét hoz a családjára, az uralkodása utolsó aktusa lehet az, amellyel a történelmi megbékélést is szolgálja.

A „London Bridge” fedőnevű temetési terv tehát sokkal több egy egyszerű ceremóniánál: politikai, érzelmi és kommunikációs szempontból is hatalmas súlya lehet. Egy olyan esemény lehet belőle, amelyre nemcsak a britek, hanem az egész világ emlékezni fog – nemcsak a fájdalom, hanem talán a megbékélés miatt is.

Hirdetés
Megosztás