Sulyok Tamás, köztársasági elnök fontos bejelentést tett Majka Campus fesztiválos jelenete miatt

A Majka Campus Fesztiválon előadott színpadi jelenete által kiváltott közéleti vihar újabb fontos állomásához érkezett. Az ügyben ezúttal Sulyok Tamás köztársasági elnök is megszólalt, bár anélkül, hogy konkrétan megnevezte volna a rappert, bejegyzésében egyértelműen utalt arra a koncertjelenetre, amelyben Majka a Csurran, cseppen című dal előadása közben egy mikrofonnal eljátszotta a fiktív ország, Bindzsisztán miniszterelnökének fejbelövését.

Hirdetés

 

Az államfő szavai erős erkölcsi állásfoglalásként értelmezhetők a történtekre reagálva. Bejegyzésében Sulyok Tamás az ország egységéről, a közösségépítésről és az összefogásról írt – és közvetve elítélte azokat, akik szavai szerint „indulatot keltenek” és „értéket torzítanak”.

Az elnöki állásfoglalás burkolt, de világos üzenetet hordoz

Sulyok Tamás a posztját a parajdi sóbányánál szerzett élményei felidézésével kezdte: „Vannak helyek, ahol a nemzet egysége nem díszítés a mondatok végén, hanem mindennapi valóság” – írta. Az összetartás és az önzetlen közösségi erő példájaként mutatta be a határon túli magyar közösséget, ahol – mint fogalmazott – a baj nem széthúzást, hanem példamutató összefogást szült.

Ezután áttért egy nyilvánvaló célzásra: „Miközben sokan csendben építik a közösséget, vannak, akik színpadon állva indulatot keltenek – nem felemelnek, hanem bizalmat bontanak, értéket torzítanak, fiatalokat mérgeznek.” A megfogalmazás egyértelműen utal Majka debreceni koncertjének botrányos elemére, noha az elnök nem nevesítette sem az előadót, sem az eseményt.

Hirdetés

Sulyok Tamás azt is írta: „Minden kornak megvannak a hangoskodói. De hiszem, hogy nem a zaj, hanem a tartalom, nem az indulat, hanem a méltóság tart meg egy közösséget, egy nemzetet.” Az államfő bejegyzése tehát nemcsak erkölcsi értékítélet, hanem egyfajta társadalmi iránytű is: a méltóság és egység mellett áll ki a politikai polarizáltsággal és provokatív nyilvános gesztusokkal szemben.

Majka: „A karakter is fiktív, senkire sem utaltam”

A Majka néven ismert előadó továbbra is kitart amellett, hogy a produkcióját nem szabad szó szerint értelmezni. Többször is hangsúlyozta, hogy a jelenet egy geg, színházi jellegű előadás volt, amely nem célzott egyetlen valós személyre sem, és nem buzdított erőszakra. „A karakter fiktív, az ország is kitalált – ez szatíra, amit a közönség nevetéssel fogadott” – érvelt Majka az őt ért támadásokkal szemben.

Majka korábban a Hír TV, a Magyar Nemzet és több kormánypárti médium „hisztérikus” reakcióit bírálta, kijelentve: „Kontraproduktív, amit csinálnak. Ezzel csak azt érik el, hogy egy poénból politikai ügyet faragnak.”

A politikai szimbolika terepe lett a színpad

A Campus Fesztiválon történtek azóta országos vitát generáltak. A fesztivál szervezői hivatalos közleményben határolódtak el minden erőszakos, politikai, vagy félreérthető színpadi műsorelemtől, ezzel burkoltan ugyan, de egyértelműen Majka produkciójára utalva. A debreceni események másnapján több kormánypárti politikus és elemző – például Deák Dániel – is megszólalt az ügyben, kiemelve, hogy ilyen jelenetek különösen veszélyesek, tekintve az elmúlt hónapokban történt nemzetközi politikai merényleteket.

Orbán Viktor miniszterelnök is reagált: közösségi oldalán „Na ilyen egy geg!” feliratú posztot osztott meg, mellékelve egy képet, amelyen Kövér László bajuszát viseli. A miniszterelnöki humorosnak szánt megjegyzés kettős üzenetet hordoz: egyrészt visszautal Majka szavaira, másrészt azonban azt is jelezheti, hogy a kormányzat egy része inkább iróniával próbálja levezetni a feszültséget.

Az államfő belép a közbeszédbe

Sulyok Tamás megszólalása azért is figyelemre méltó, mert a köztársasági elnök eddig ritkán reagált közvetlenül kulturális vagy politikai vitákra. Bejegyzése most mégis fontos irányt mutat: azt az értékrendet közvetíti, amely a nemzeti egységet, az összetartozást és a nyugodt párbeszédet hangsúlyozza a provokációval, szimbolikus erőszakkal és harsány megosztással szemben.

A reakció arra is figyelmeztet, hogy az államfő nem pusztán protokolláris szereplő, hanem véleményformáló, akinek szavai erkölcsi iránymutatásként is hathatnak a közélet résztvevőire.

A Majka által előadott színpadi geg körüli vita mára túlnőtt egy koncertprodukción: az ország legmagasabb közjogi méltósága, a köztársasági elnök is megszólalt az ügyben. Sulyok Tamás a nemzeti összetartozás, az indulatmentesség és a közösségépítés fontosságára hívta fel a figyelmet. Bár Majka továbbra is kitart amellett, hogy előadása nem célzott senkire, és csupán egy szatirikus poén volt, az elnöki bejegyzés mégis arra figyelmeztet: a művészetnek is megvan a társadalmi felelőssége – különösen, ha fiatalokra is hatással van.

Hirdetés
Megosztás