Sírva távozott a börtönből Szijjártó egykori miniszteri biztosa – Suha György 13 hónap után szabadult. Óvadékkal, könnyezve, de megtörhetetlenül tért haza. Ismerd meg a teljes történetet!
Ki is az a Suha György?
Suha György neve sokak számára ismerősen csenghet, hiszen a rendszerváltás utáni politikai és diplomáciai élet aktív szereplője volt. Egykori rádiós szerkesztő, rendőrségi szóvivő, Horn Gyula sajtótitkára, majd 2015 és 2019 között a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa. Nevéhez fűződik a tiszteletbeli konzuli hálózat újraszervezése is.
Emellett Gambia tiszteletbeli konzulja és az ENSZ nyugat-afrikai képviselőjeként is tevékenykedett, nemzetközi kapcsolatai és tapasztalatai révén komoly befolyással bírt a diplomáciai szcénában.
Befolyással üzérkedés és pénzmozgások
2024 áprilisában a magyar ügyészség üzletszerű befolyással üzérkedéssel gyanúsította meg. A vád szerint Suha több esetben is pénzért kínált diplomáciai és konzuli pozíciókat – például Sierra Leone vagy Gambia képviseletében. Két ilyen kinevezés valóban meg is valósult. Az ügyészség szerint összesen több mint 213 ezer euró áramlott hozzá a „szolgáltatásaiért”.
A vádirat egyik legfontosabb eleme egy hangfelvétel volt, amelyet B. János, Sierra Leone volt tiszteletbeli konzulja titokban készített. Ezeken a felvételeken Suha részletesen beszél arról, hogyan lehet „elintézni” bizonyos pozíciókat.
13 hónap rács mögött – mit élt át?
Emberi bánásmód vagy rendszerhiba?
Suha György 13 hónapot töltött előzetes letartóztatásban. Nyilatkozataiból kiderül, hogy az őrszemélyzet egy része emberségesen viselkedett, ám maga a rendszer szerinte „rettenetes”.
„Angolt tanítottam, fordítottam, nyelveket tanultam”
– mesélte a szabadulása után. Az elzártságban is próbált hasznos és produktív maradni.
„Nem tagadom, sírtam, de itt a legkeményebb férfi is sír.”
– vallotta be a Blikk hasábjain. A börtönkapun való kilépés nemcsak fizikai szabadulást, hanem mély lelki megkönnyebbülést is jelentett számára.
Ez a mondat az ügy egyik legemberibb, legőszintébb pillanatává vált, amit sokan idéznek.
Suha családja hatalmas összefogással, ismerősök segítségével, lépésről lépésre kalapozta össze a szükséges 80 millió forintos óvadékot, amely végül megnyitotta az utat a szabadulás felé. Bár az ügyészség fellebbezett, a bíróság végül elfogadta az óvadékot.
Az ügy közvetve Szijjártó Pétert is érintheti, hiszen Suha György miniszteri biztosa volt éveken át. Noha a miniszter neve nem merült fel a nyomozásban, a nyilvánosság szemében az ilyen ügyek mindig visszahatnak a kormányzati megítélésre is.
Suha jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, ami azt jelenti, hogy nem hagyhatja el lakóhelyét, illetve szigorú megfigyelés alatt él. Az eljárás továbbra is folyamatban van, és nem született még jogerős ítélet.
A hír nagy visszhangot váltott ki a médiában és a közösségi oldalakon. Sokan empátiával, mások szkepticizmussal viszonyulnak a történethez. A legtöbb komment azonban Suha könnyes vallomását emeli ki mint az ügy legemberibb aspektusát.