Kezdőlap AKTUÁLIS Özvegyi nyugdíj – Eltörölnék a határidőt, sok embert érintene

Özvegyi nyugdíj – Eltörölnék a határidőt, sok embert érintene

Hirdetés

Az özvegyi nyugdíj feltételeinek szigorúsága évek óta komoly vitát generál Magyarországon, különösen azok körében, akik közvetlenül érintettek benne.

A NyugdíjGuru.hu portálra és közösségi médiás felületeire érkező visszajelzések alapján egyre több özvegy nő érzi úgy, hogy a jelenlegi szabályozás igazságtalan, és jelentős mértékben megnehezíti az életüket.

Hirdetés

A NyugdíjGuru.hu alapítója, Farkas András nyugdíjszakértő szerint az özvegyi nyugdíjak ügyét a közelgő választások előtt érdemes lenne napirendre tűzni, mivel az érintett nők igényei nemcsak fontos társadalmi, hanem politikai kérdéssé is váltak.



Az özvegyi nyugdíj: Jelenlegi szabályozás és kihívások

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint az özvegyi nyugdíjban részesülők 90%-a nő. Ez a statisztika is azt mutatja, hogy az özvegyi nyugdíj kérdése elsősorban a nőket érinti, akiknek életük legnehezebb időszaka következik a férjük halála után, és akik gyakran nemcsak érzelmi, hanem pénzügyi megterheléssel is szembesülnek. – olvasható a 24.hu-n

Az özvegyi nyugdíj jogszabályai jelenleg nagyon szigorú feltételekhez kötődnek, és az érintett nők a legnagyobb problémát azzal érzik, hogy a férjük halála után a rendszer nem biztosít számukra tartós és méltányos pénzügyi támogatást.

A jelenlegi szabályozás értelmében az özvegyi nyugdíj csak akkor jár hosszú távon, ha a házastárs halála után bizonyos feltételek teljesülnek. Az özvegyi nyugdíj “feléledése” a következő körülmények között lehetséges:

Nyugdíjkorhatár elérése

Megváltozott munkaképesség (maximálisan 50%-os állapot)



Legalább két árva gyermek, vagy egy fogyatékkal élő vagy súlyosan beteg gyermek ellátása

Amennyiben ezen feltételek egyike sem teljesül a halál időpontjától számított 10 éven belül, az özvegyi nyugdíj véglegesen elveszik. Ezt a rendelkezést különösen a fiatalon megözvegyült nők érzékelik méltánytalannak és igazságtalannak.

A legnagyobb kifogás a nők részéről a 10 éves jogvesztő határidő. Az özvegyek közül sokan jogosan érzik úgy, hogy ha a férjük halála után a szükséges feltételek nem teljesülnek, akkor végleg elveszítik az özvegyi nyugdíjat, amit igazságtalannak tartanak. Az érintett nők többsége szeretné, ha a férjük halála után az özvegyi nyugdíj életük végéig járna, és nem lenne időhöz kötve, amelyet a szabályozás jelenleg előír.

Ezen kívül két további feltétel is különösen zavaró a női özvegyek számára:

Megváltozott munkaképesség: A rendszer csak akkor engedélyezi az özvegyi nyugdíj feléledését, ha az egészségi állapot legfeljebb 50%-os, pedig a minősítés már akkor megállapítható, ha az állapot 60%-os. Így, ha az egészségi állapot 51-60%-os, akkor nem éledhet fel az özvegyi nyugdíj, még ha az özvegy egyébként megváltozott munkaképességű.

Árvaellátás: Az özvegyi nyugdíj akkor éledhet fel, ha legalább két gyermek kap árvaellátást, és ha az egyik gyermek fogyatékkal él vagy súlyosan beteg. Az egy gyermekkel rendelkező, egészséges édesanyák gyakran hátrányos helyzetben érzik magukat, mivel jelenleg nincs lehetőségük arra, hogy egyetlen gyermekkel is jogosultak legyenek az özvegyi nyugdíjra.

Farkas András szerint megérne egy vitát, hogy miért ne lehetne az özvegyi nyugdíj jogosultságot akkor is biztosítani, ha csak egy egészséges gyermek él az özvegyen maradt nővel. Az ő esetükben is érdemes lenne megvitatni, hogy milyen mértékben lehetne növelni az özvegyi nyugdíj összegét, ha egy fogyatékkal élő gyermekről van szó.

A politikai döntéshozatal

A közelgő választások közeledtével a politikai pártok számára kiemelt fontossággal bírhat, hogy foglalkozzanak az özvegyi nyugdíj problémájával.

Farkas András szerint a női szavazók kegyének elnyerésére érdemes lenne figyelmet fordítani az özvegyi nyugdíj feltételeinek enyhítésére. Azok a politikai erők, amelyek az özvegyi nyugdíj kérdésével foglalkoznak, komoly támogatást szerezhetnek az érintett nők körében.

A jelenlegi rendszer változtatásának esélye azonban nemcsak politikai kérdés, hanem társadalmi és gazdasági kérdés is. Az özvegyi nyugdíj kérdésében a szabályozás módosítása az érintettek életminőségét jelentősen javíthatná, miközben a társadalom számára is fontos lenne a méltányos eljárás biztosítása.

A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyan nemrégiben kezdeményezte az özvegyi nyugdíj szabályainak lazítását, de ez a kezdeményezés nem érinti a fent részletezett kifogásokat. A szakértők szerint a rendszer átfogóbb reformra szorul, hogy igazságosabb és méltányosabb módon támogassa az özvegyeket.



A jövőbeli jogszabály-módosításoknak lehetőségük lenne arra, hogy jobban igazodjanak az özvegyek különböző élethelyzeteihez, és hogy csökkentsék azokat a szigorú, életszerűtlen feltételeket, amelyek sok esetben feleslegesen megnehezítik az özvegyek életét.

Az özvegyi nyugdíj kérdése egy olyan társadalmi probléma, amely nemcsak pénzügyi, hanem érzelmi és jogi vonatkozásban is fontos. A jelenlegi szigorú feltételek számos nőt hátrányos helyzetbe hoznak, és igazságtalannak érzik a rendszer működését.

A politikai döntéshozóknak érdemes lenne figyelembe venniük az özvegyek kéréseit, és olyan módosításokat bevezetni, amelyek méltányosabbak és igazságosabbak minden érintett számára. Az özvegyi nyugdíj rendszerének reformja nemcsak a nők életminőségét javíthatja, hanem társadalmi szinten is nagyobb egyenlőséget biztosíthat.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!