Szombat délutánra robbanásszerűen aktivizálódtak a zivatarcellák a Duna mentén, ahol az időjárási helyzet óráról órára egyre veszélyesebbé vált. Az átátnedvesedett, labilis légkör és az ország fölött örvénylő sekély ciklon tökéletes feltételeket teremtett ahhoz, hogy pillanatok alatt kialakuljanak a zivatarok, melyek mostanra a Dunántúl nagy részét, sőt, a Duna–Tisza-köze térségét is elérték. A szakértők előrejelzései beigazolódtak: a viharok heves csapadékot, jégesőt és viharos szelet hoztak magukkal.
Zivatarok sorfala a Duna vonalán
Kora délután még csak elszórtan lehetett érzékelni a légköri instabilitás jeleit, ám 14 óra körül több zivatarcellát is detektáltak a meteorológiai radarok a Duna teljes hosszán, a nyugati határtól egészen Budapest környékéig. Ezek a cellák alig fél óra alatt hatalmas energiával robbantak be, és elkezdtek gyorsan fejlődni és egyesülni.
A kialakuló zivatargócok főként északkelet felé mozognak, így az elkövetkező órákban a Duna–Tisza köze, majd később a Tiszántúl is számíthat a csapadékhullám elérésére. A viharos idő nem csupán látványos, hanem veszélyes is: az intenzív villámtevékenység, a hirtelen lezúduló eső, valamint az apróbb jégszemcsék vagy akár nagyobb jégdarabok is súlyos károkat okozhatnak, különösen a mezőgazdaságban, szabadtéri rendezvényeken vagy közlekedés közben.
Felhőszakadás és jégeső: nem csak lokális jelenség
A meteorológiai modellek előzetesen már jelezték a lehetőségét annak, hogy a ciklonális hatás és a magas páratartalom extrém mennyiségű csapadékhoz vezethet, és ez most valóra vált. Több mérőállomás is 30 mm-t meghaladó csapadékot regisztrált egy órán belül, ami a városi területeken elöntésekhez, villámárvizekhez vezethet. A szántóföldek, lejtős utak, aluljárók veszélyeztetett területté váltak – több településről már most jelentettek be elöntéseket és fakidőléseket.
Az intenzív felhőszakadásokat gyakran jégeső is kíséri, amelynek mérete ugyan változó, de már 1-2 cm átmérőjű jégszemekről is érkeztek jelentések. A viharzónákban helyenként viharos, 70–90 km/h-s széllökések is kialakulhatnak, amelyek megrongálhatják a háztetőket, kerti bútorokat, illetve veszélybe sodorhatják az autóval közlekedőket is.
Veszélyben a szabadtéri programok, mezőgazdaság és közlekedés
A zivatarok nemcsak látványos időjárási jelenségek, hanem súlyos veszélyforrást is jelentenek. A hirtelen lezúduló csapadék elöntheti az alacsonyabban fekvő területeket, fakidőlések miatt pedig utak válhatnak járhatatlanná. A közlekedésben a látótávolság drasztikus csökkenése, a vízátfolyások és a csúszós utak rendkívüli óvatosságot igényelnek.
A mezőgazdasági területeken komoly károkat okozhat a jég, különösen az érésben lévő gyümölcs- és zöldségkultúrákban. A szőlészetek, gyümölcsösök tulajdonosai már most jelentős veszteségektől tartanak, főként a Duna menti borvidékeken.
A szabadtéri rendezvényeket szervezőknek különösen nehéz döntéseket kell meghozniuk: több helyen koncerteket, falunapokat, fesztiválokat szakíthat meg az érkező vihar, vagy elmaradhatnak a késő esti programok. A lakosság számára most a legfontosabb a riasztások követése, és az, hogy mozdítható tárgyakat zárt helyre vigyenek, illetve ne parkoljanak fák, elektromos vezetékek alatt.
A ciklon hatása még napokig érezhető lehet
A meteorológusok szerint a felettünk örvénylő sekély ciklon egyelőre nem halad tovább gyorsan, így az elkövetkező 24–36 órában további záporokra, zivatarokra kell számítani, különösen az Alföldön és a keleti országrészben. A labilis légkör és a páradús levegő újabb zivatargócokat hozhat létre vasárnap délutánig, és a konvektív hatások miatt ezek lokálisan akár hevesek is lehetnek.
A légköri instabilitás hétfőn fokozatosan csökkenni kezd, ám addig továbbra is aktív, viharos időre kell készülni, melynek részeként tartós lehűlés, csapadékosabb napok is jöhetnek.
Mire figyeljünk a következő órákban?
A meteorológusok és katasztrófavédelmi szakemberek is hangsúlyozzák:
-
Folyamatosan kövessük a HungaroMet és az Időkép/MetKép riasztásait.
-
Ne tartózkodjunk nyílt terepen zivatar idején.
-
Kerüljük a fák alatti parkolást, hiszen a viharos szél könnyen ágat törhet.
-
Készüljünk áramszünetre: legyen kéznél zseblámpa, feltöltött mobiltelefon.
-
Kertben, erkélyen lévő tárgyakat – például napernyőt, grillsütőt – vigyük be vagy rögzítsük.
-
Aki autóval útnak indul, számoljon vízátfolyásokkal, sárfelhordással és korlátozott látási viszonyokkal.
A Duna mentén kialakult zivatarrobbanás nem egy átlagos nyári eső. Az események mögött álló légköri helyzet komoly, akár élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető hatásokkal járhat. A zivatarokhoz társuló felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt a következő órákban is rendkívül óvatosnak kell lenni. A közeli órák és a vasárnap különösen kockázatos időszak lehet, éppen ezért kiemelten fontos a megelőző intézkedések megtétele, valamint az aktuális időjárási hírek követése.