A Talentis Group Zrt., Mészáros Lőrinc vagyonkezelő cége 2025. június 30-án védjegybejelentési kérelmet nyújtott be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához (SZTNH) a „Gondolom, nem gyalog” szókapcsolatra.
A többek közt Mészáros Lőrinc gázszerelő-milliárdos-lángész birtokában is lévő kocsi.hu Facebook-hirdetését szúrta ki a Telex, amiből kiderül, hogy a volt felcsúti polgármester miért is ragaszkodott a sokakat felháborító „gondolom nem gyalog” szókapcsolat levédésére.
A mémmé vált kifejezést eredetileg a milliárdos tette közismertté a müncheni Bajnokok Ligája-döntőn, és mára országszerte pólókra, plakátokra és online posztokra került. A bejelentés célja egyrészt az üzleti hasznosítás joga, másrészt a szerző jogellenes felhasználásának megakadályozása.
A védjegyjog lényege
A védjegyoltalom a Szellemi Tulajdonról szóló 1999. évi LXXVI. törvény alapján egy abszolút, dologi jellegű jogviszony: a lajstromba vett megjelölés tulajdonosa kizárólagosan jogosult arra, hogy a megjelölést áruk vagy szolgáltatások megjelölésére használja. A védjegybejegyzés elnyerése után a jogosultnak jogában áll másokat megakadályozni a védjeggyel való azonos vagy megtévesztésig hasonlójel használatában.
Mikor védhető meg a kifejezés?
Az SZTNH a bejelentés során vizsgálja a megjelölés megkülönböztető képességét és azt, hogy nincs-e összeütközésben korábbi jogokkal. Ha a „Gondolom, nem gyalog” kifejezés lajstromozható (azaz megállja a helyét formai és tartalmi szempontból), akkor bekerül a védjegyjegyzékbe, és onnantól kezdve a Talentis Group Zrt. kizárólagos jogokat szerez arra.
A jogsértés büntetőjogi és polgári következményei
Ha a védjegy hivatalosan lajstromozásra kerül, és valaki a jogosult engedélye nélkül használja kereskedelmi célra – például pólóra nyomja, reklámban alkalmazza, webshopban árucikkhez rendeli –, védjegysértést követ el. Magyarországon mind polgári, mind büntetőjogi eszközökkel fellépnek az ilyen jogsértőkkel szemben:
-
Polgári jogi következmények
-
Feltétlen tilalom (injunction): a bíróság kötelezheti a jogsértőt a használat azonnali beszüntetésére.
-
Kártérítés: a jogosult követelheti a jogsértésből származó bevétel vagy a piaci ár alapján számított sérelemdíj megtérítését.
-
Visszahívás és megsemmisítés: a jogsértő termékek és reklámanyagok visszahívását, illetve megsemmisítését is elrendelheti a bíróság.
-
-
Büntetőjogi következmények
A 2012. évi C. törvény (Btk.) a szellemi tulajdon ellen elkövetett bűncselekmények között kifejezetten szankcionálja a védjegyoltalom megsértését.-
Vétkes cselekmény: aki a védjegyoltalmat élvező megjelölést engedély nélkül használja, bűncselekményt követ el.
-
Szabadságvesztés vagy pénzbüntetés: súlyosabb esetben – például ha bűnszervezetben, jelentős haszonszerzés céljából történik a jogsértés – akár két évig terjedő szabadságvesztés, enyhébb esetben párhuzamosan pénzbüntetés is kiszabható.
-
Hogyan előzhető meg a jogsértés?
-
Ellenőrzés: mielőtt bárki pólót, bögrét vagy reklámot tervezne a „Gondolom, nem gyalog” felirattal, ajánlott az SZTNH védjegyadatbázisában ellenőrizni a bejegyzés státuszát.
-
Engedélykérés: ha a védjegy lajstromba kerül, csak a Talentis Group Zrt. adhat hivatalos engedélyt a használatra.
-
Szerződés: a leghatékonyabb védelem a használati licencszerződés megkötése, amelyben a jogosult részletesen szabályozza a felhasználás feltételeit és díjazását.
A mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” kifejezés levédetése mutatja, hogy ma már a szellemi tulajdon védelme olyan kreatív megoldásokra is kiterjed, amelyek kezdetben az internetes kultúra részét képezték. Ha a SZTNH pozitívan dönt, a Talentis Group Zrt. szigorú jogi eszközökkel léphet fel a jogsértőkkel szemben: polgári peres eljárást indíthat, kártérítést igényelhet, és büntetőfeljelentést tehet, amely akár szabadságvesztéssel is járhat. Ez a gyakorlat ismét rávilágít arra, hogy a kultikus szállóigék is komoly gazdasági értéket képviselnek, és védelmükhöz szigorú szellemi tulajdon-jogi eszközök állnak rendelkezésre.