Lengyelországban jelenleg nem működik az ország egyetlen atomreaktora, a MARIA nevű létesítmény, miután lejárt a tízéves üzemeltetési engedélye, és az új kérelmet dokumentációs hiányosságok miatt nem hagyta jóvá a hatóság. Az eset rávilágít arra, hogy a nukleáris szektor irányítása és a szükséges adminisztráció hatékonysága komoly hatással van az ország energiapolitikájára és kutatási kapacitására is – írta meg közleményében a Warsaw Enterprise Institute.
Lejárt az engedély – és nem kapott újat
A MARIA atomreaktor üzemeltetési engedélye 2024. március 31-én járt le. Azóta a reaktor leállásra kényszerült, mert a Nemzeti Atomenergia-ügynökség (Państwowa Agencja Atomistyki – PAA) nem tudta megadni az új engedélyt, mivel a benyújtott dokumentáció több ponton hiányos volt.
A PAA már tíz alkalommal kérte a szükséges kiegészítéseket a létesítményt üzemeltető Nemzeti Atomkutató Központtól (Narodowe Centrum Badań Jądrowych – NCBJ), de a központ eddig nem tudta pótolni a hiányosságokat. A hatóság hangsúlyozta: nem technikai problémák miatt állt le a reaktor, hanem kizárólag adminisztratív okokból.
Mit jelent ez a leállás Lengyelországnak?
A MARIA reaktor nem csupán energetikai szempontból fontos:
-
Orvosi célú izotópok (pl. technécium-99m) gyártásában kulcsszerepet játszik. Ezek az izotópok nélkülözhetetlenek a daganatos és más súlyos betegségek diagnosztikájában.
-
Kutatási és oktatási szerepe is jelentős, mivel egyetemi hallgatók, mérnökök, fizikushallgatók gyakorlati képzésének egyik fő színhelye.
-
Továbbá szerepe van a nemzetközi nukleáris kutatási projektekben, így a leállás nem csak belföldi, hanem nemzetközi szinten is problémákat okozhat.
A leállás számos kutatási projektet és orvosi szállítást akadályoz, ami súlyos következményekkel járhat a lengyel egészségügyre nézve is.
Egy rendszerszintű probléma?
Szakértők szerint a történtek rámutatnak a lengyel nukleáris szabályozási rendszer hiányosságaira. Noha a hatóság szabályosan járt el, az eset azt mutatja, hogy nincs megfelelő adminisztratív koordináció a nukleáris felügyelet és az üzemeltetők között. A kritikus dokumentációk késedelmes, hiányos benyújtása egy stratégiai fontosságú létesítmény működésének felfüggesztéséhez vezetett.
A Warsaw Enterprise Institute kiadott közleménye szerint a helyzet „a lengyel atomenergia-ágazat gyenge felügyeletét és koordinációját” tükrözi. Ha Lengyelország hosszú távon komolyan gondolja az atomenergia nagyobb mértékű alkalmazását – például az új, kereskedelmi atomerőművek építésével –, akkor mélyreható reformokra van szükség a szabályozás és a felügyelet terén.
Várható újraindítás?
A hatóságok és az NCBJ szerint van esély arra, hogy a nyár folyamán újrainduljon a reaktor, de ehhez elengedhetetlen a dokumentáció pótlása és az előírások teljes körű betartása. A hatóság kiemelte: nukleáris vagy fizikai biztonsági előírásokból nem engedhetnek, még akkor sem, ha a reaktor működése jelentős társadalmi és gazdasági előnyökkel járna.
Lengyelország egyetlen atomreaktora adminisztratív hibák miatt áll – ez jól példázza, hogy az atomenergia nem csupán technológiai, hanem jogi és szervezeti kérdés is. Az eset nemcsak az egészségügyre és kutatásra van hatással, hanem jelzésértékű lehet a jövőbeli nukleáris beruházásokra nézve is. A szakértők szerint csak strukturális reformokkal biztosítható, hogy ilyen stratégiai jelentőségű létesítmények ne legyenek kiszolgáltatva adminisztratív késlekedésnek.