Kezdőlap EGÉSZSÉG A szürkehályog első jelei, amelyekre érdemes odafigyelni

A szürkehályog első jelei, amelyekre érdemes odafigyelni

Hirdetés

A szürkehályog a látásproblémák vezető okának számít, különösen az idős korosztály körében. Mivel a szürkehályog az idő előrehaladtával csak romlik, ezért nagyon fontos, hogy felismerjük a progressziójának jeleit, így azokat lassítva, esetleg megállítva segíthessük a látást.

 

Hirdetés

 

A szürkehályog többnyire lassan alakul ki, kezdetben alig befolyásolja a látást, van, hogy közelre javuló látásélességet is tapasztal a beteg, mivel a szemlencse törőereje a szürke hályog miatt fokozódhat. Később azonban mind a távoli mind a közeli látás fokozatos, fájdalommentes romlása figyelhető meg.

A szemlencse puha, rugalmas, képes alakját változtatni, a kor előrehaladtával, az öregedési folyamat során azonban veszít rugalmasságából és átlátszóságából. Ennek oka, hogy a vízveszteség következtében a szemlencse ion-egyensúlya felborul, ezért a lencse tisztasága lecsökken. Az időskori szürke hályog kialakulása legtöbbször erre, az egész szervezetet érintő vízvesztésre vezethető vissza.



A szürkehályog kialakulhat azonban másodlagosan is, valamilyen betegség, vagy a szemet ért trauma (sugárzás, tompa ütés, perforációt okozó sérülés) következtében. Bizonyos betegségek hajlamosítanak szürke hályog kialakulására, ilyen például a cukorbetegség.

Ismert veleszületett szürkehályog is, ami általában valamilyen genetikai betegség következtében alakul ki.

A szürkehályog kialakulásának kockázatát növeli a dohányzás, valamint az UV sugárzás, ami elősegíti a szabadgyökök termelődését és ezáltal hozzájárul a szemlencse öregedéséhez is.


Szürkehályog kialakulhat egy, vagy mindkét szemen, előrehaladási üteme akár szemenként is eltérő lehet, továbbá egyéntől, valamint a kiváltó okoktól függ.

Amikor szürkehályog jelenik meg a szemen, azt ködös képződményként láthatjuk. Ez megelőzi a fény átjutását a szemlencsén és ez nehezíti meg a látás folyamatát. A szürkehályog egyik vagy mindkét szemen is kialakulhat.

A következő tünetek hívják fel a figyelmet a szürkehályogra:

Homályos látás

Az egyik legnyilvánvalóbb korai jele a szürkehályognak a látótérben megjelenő elmosódott foltok. Ez a folt kezdetben egészen kicsinek tűnik, ám idővel rosszabodhat és a napi aktivitást is zavarhatja.



Éjszakai látási nehézség

A korai szürkehályoggal küzdő páciensek rendszeresen beszámolnak arról, hogy a látásuk éjszakánként fokozatosan romlik. A szürkehályog képes a látást el is sötétíteni és okozhat barnás, sárgás színezet is a látványban.

Ezek a változások talán a nappali fényben nem észrevehetőek, ám éjjel már érzékelhetőek.

Színérzékelés zavaros

Fokozott érzékenység a fényre




Azok a személyek, akiknél fejlődőben van a szürkehályog, gyakran számolnak be erős fényre jelentkező érzékenységről. Ha azt érzed, hogy a fényre egyre gyakrabban hunyorognod kell vagy akár be is csukod a szemed, esetleg fény villanásokra fejfájást tapasztalsz, akkor fordulj orvoshoz.

Fényudvar, ragyogás megjelenése

Ahogy a szemlencse keményedik és ködössé válik, a szürkehályogban szenvedők fényudvart és ragyogást tapasztalhatnak a látótérben. A fénysugár, amely a szürkehályogon átjut, kissé megtörik, meghajlik, szóródik, és ez okozza a módosult érzékelést. Ezt is éjszakai fényviszonyok között lehet jobban tapasztalni.


Egyre erősebb szemüvegre van szükség

A korai szürkehályog jeleit talán nehéz felismerni, éppen ezért érdemes idősebb korban rendszeresen elmenni szemvizsgálatra, ahol a szemész már akkor képes kimutatni a problémát, amikor a páciens még nem is érzékelte.

 

Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!

tudasfaja.com

Hirdetés