Jön a feketeleves a benzinkutakon? Kifogyhat a dízeltartalék!

Hirdetés

Újabb komoly figyelmeztetés érkezett az üzemanyagpiacról. A Mol kisebb benzinkutaknak küldött tájékoztatása szerint szerdára várhatóan kimerül a stratégiai tartalékból származó dízelkészlet. Ez önmagában is aggasztó hír, de a helyzet a független kutak szerint nem csak az ellátásról szól. Hanem arról is, hogy tudnak-e egyáltalán tovább működni olyan feltételek mellett, amelyek mellett nincs árrésük az üzemanyagon – írja a Pénzcentrum.

A Független Benzinkutak Szövetsége sürgős beavatkozást kér az új kormánytól. Gépész László, a szövetség elnöke az Mfornak arról beszélt, hogy a dízel mellett a stratégiai tartalékból származó benzin is fogytán van, és egy-két napon belül több kút kiskereskedelmi készlete is elfogyhat. Különösen a vidéki térségekben alakulhatnak ki gondok, Tokaj-Hegyalján például több töltőállomás már hétfőn kifogyott az üzemanyagból.

Hirdetés

Ez most nem egy távoli piaci vita a Mol, a kormány és a benzinkutasok között. Ez az autósok, az ingázók, a vállalkozók és a vidéki családok mindennapi életét is érintheti. Mert ha egy kisebb településen bezár vagy kifogy a kút, ott nem mindig van néhány percre másik lehetőség.

Mit írt a Mol a kisebb benzinkutaknak?

Az Mfor beszámolója szerint a Mol levelében arról tájékoztatta a kisebb kutak tulajdonosait, hogy a stratégiai tartalékból származó dízel várhatóan szerdára elfogy. Ennek következményeként csütörtöktől a Mol már hatósági áron értékesítené számukra az üzemanyagot, amelyet a kiskereskedőknek ugyanazon a maximalizált áron kell továbbadniuk a fogyasztóknak.

Ez első hallásra talán úgy tűnhet, hogy az autósoknak jó hír, hiszen a hatósági vagy védett ár alacsonyabb, mint a piaci ár. Csakhogy a kisebb kutak oldaláról nézve ez azt jelenti, hogy az üzemanyagon gyakorlatilag nem marad árrésük.

Márpedig egy benzinkút nem csak az üzemanyag beszerzési áráról szól. Fizetni kell a dolgozókat, a járulékokat, az áramot, a karbantartást, a bankkártyás fizetés költségeit, a könyvelést, a fenntartást, a szállítást és a különadókat is. Ha a kút ugyanannyiért veszi az üzemanyagot, amennyiért el kell adnia, akkor ezekre a költségekre nem marad fedezet.

Ez az a pont, ahol a független kutak szerint a rendszer működésképtelenné válhat.

Miért a független kutak kerülhetnek a legnehezebb helyzetbe?

A nagy hálózatok és a kisebb, független benzinkutak helyzete nem ugyanaz. Egy nagy láncnak több tartaléka, több bevételi lába, nagyobb alkupozíciója és kiterjedtebb logisztikai háttere lehet. Egy kisebb vidéki kút viszont sokszor egy családi vállalkozás vagy helyi cég, amelynek nincs akkora pénzügyi mozgástere.

Gépész László szerint a független kutak egyharmada már most is haszon nélkül forgalmazza a gázolajat, miután a Mol korábban jelezte, hogy az egyes kutak számára rendelkezésre álló stratégiai készletek kimerültek. A HVG is arról írt, hogy egyes kutakat a Mol már korábban arról tájékoztatott: a számukra megállapított dízelhányadot kimerítették, így már csak árrés nélküli konstrukcióban tudtak dízelt értékesíteni.

Ez különösen súlyos helyzetet teremt. Mert ha egy kisebb kút minden literen veszít, akkor nagyon gyorsan döntés elé kerül: nyitva maradjon veszteséggel, vagy ideiglenesen leálljon?

A benzinkutasok szerint sokan nem tudják hosszabb ideig vállalni az árrés nélküli működést. Nem azért, mert nem akarnak segíteni az ellátásban, hanem azért, mert egy vállalkozás nem tud tartósan úgy működni, hogy a bevétele nem fedezi a költségeit.

A dízel mellett a benzin is fogytán lehet

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy Gépész László szerint nem csak a dízelről van szó. A stratégiai tartalékból származó benzin is fogytán van. Ez azt jelenti, hogy a probléma nem kizárólag a dízeles autósokat, fuvarozókat vagy mezőgazdasági szereplőket érintheti, hanem szélesebb körben is fennakadást okozhat.

A dízel különösen érzékeny kérdés, mert rengeteg áruszállító, munkagép, furgon, vállalkozói autó és mezőgazdasági jármű használja. Ha a gázolajellátás akadozik, annak hatása nem csak a kutakon látszik. Megjelenhet a szállításban, a szolgáltatásokban, a mezőgazdasági munkákban és végső soron akár az árakban is.

A benzinhiány pedig közvetlenül érintheti a hétköznapi autósokat. Azokat, akik munkába járnak, gyereket visznek iskolába, orvoshoz mennek, bevásárolnak, vagy egyszerűen vidéken élnek, ahol autó nélkül nehéz megoldani a mindennapokat.

Ezért veszélyes, ha a probléma nem egy-egy kútra korlátozódik, hanem térségi ellátási foltok alakulnak ki.

Vidéken fájhat a legjobban egy kút leállása

Budapesten vagy a nagyobb városokban egy üzemanyagkút kiesése kellemetlen, de általában van másik a közelben. Vidéken ez egészen más. Egy kisebb településen, járási központban vagy turisztikai térségben egy-egy kút működése kulcsfontosságú lehet.

Ha ott elfogy az üzemanyag, vagy a kút ideiglenesen bezár, az nem csak az autósoknak gond. A helyi vállalkozásoknak, kiszállítóknak, mezőgazdasági szereplőknek, szociális ellátóknak, iskolába járó családoknak és munkába ingázóknak is az.

Hirdetés



Gépész László szerint Tokaj-Hegyalján már hétfőn több kút kifogyott az üzemanyagból. Ez jól mutatja, milyen gyorsan helyi ellátási zavar alakulhat ki, ha a készletek szűkösek és a kisebb kutak működése gazdaságilag ellehetetlenül.

Gondolj bele: ha valaki vidéken él, és naponta autóval jár dolgozni, nem mindegy, hogy a megszokott kúton tud-e tankolni. Ha kerülni kell 20-30 kilométert, az már önmagában is pluszköltség. Ha pedig több kút egyszerre fogy ki, az már nem kényelmetlenség, hanem valódi ellátási probléma.

Mit jelent az árrés nélküli értékesítés?

Az árrés az a különbség, amely a beszerzési ár és az eladási ár között marad. Ebből fedezi a kereskedő a működését. Egy benzinkút esetében ebből kell fizetni a munkabért, az energiát, a karbantartást, a pénzügyi költségeket, a bérleti díjakat, az adminisztrációt és minden egyéb kiadást.

Ha a kút ugyanannyiért veszi az üzemanyagot, amennyiért köteles továbbadni, akkor az árrés nulla. Ez papíron azt jelenti, hogy nem keres az üzemanyagon. A valóságban viszont ennél rosszabb: veszteséget termel, mert a működési költségei továbbra is megmaradnak.

A független kutak szerint ez a helyzet különösen igazságtalan, mert közben a kiskereskedelmi különadót is fizetniük kell. Vagyis nemcsak árrésük nincs, hanem a működésükre további közterhek is rakódnak. A Privátbankár összefoglalója szerint csütörtöktől 615 forintért vásárolhatnának dízelt literenként a kiskereskedők a Moltól, és ugyanennyiért kellene továbbadniuk azt a vevőknek.

Ez az a konstrukció, amelyet a kisebb kutak hosszabb távon nem tudnak elviselni.

Miért kérnek sürgős kormányzati beavatkozást?

A Független Benzinkutak Szövetsége azért fordul az új kormányhoz, mert szerintük a helyzet gyorsan romolhat. Ha nem születik megoldás, több töltőállomás leállhat, különösen vidéken. Ez pedig már nem csupán vállalkozói probléma, hanem ellátásbiztonsági kérdés.

A szövetség szerint a kormányzatnak olyan átmeneti szabályozást vagy kompenzációt kellene találni, amely mellett a független kutak nem kényszerülnek veszteséges működésre. Mert ha az állam elvárja, hogy a kutak hatósági vagy védett áron szolgálják ki a lakosságot, akkor azt is biztosítani kell, hogy a működésük ne omoljon össze.

Ez egyszerű logika. Ha egy kút bezár, az autós nem tud ott tankolni. Ha sok kút zár be, az ellátás akadozni kezd. Ha az ellátás akadozik, az pánikot okozhat, ami tovább gyorsíthatja a készletek fogyását.

Ezért lenne fontos gyorsan és világosan lépni. Nem hetek múlva, hanem még azelőtt, hogy tömeges leállások indulnának.

A Mol szerint nem kell üzemanyaghiánytól tartani

Fontos hozzátenni, hogy a Mol és a független kutak helyzetértékelése nem teljesen ugyanaz. Egyes beszámolók szerint a Mol azt közölte: nem kell általános üzemanyaghiánytól tartani. Az olajtársaság álláspontja szerint az ellátás biztosítható, miközben a stratégiai készletek kimerülése után más konstrukcióban történhet a kiszolgálás.

Ezért a helyzetet érdemes pontosan látni. Nem arról van szó, hogy az országban biztosan elfogy minden üzemanyag. A vita inkább arról szól, hogy a kisebb kutak milyen feltételekkel jutnak üzemanyaghoz, és tudnak-e veszteség nélkül működni.

Az autósok szempontjából viszont a kettő nagyon közel kerül egymáshoz. Ha országosan van üzemanyag, de a helyi független kút bezár vagy kifogy, akkor a helyi ember számára mégis ellátási gond van.

Ezért nem elég országos átlagban nézni a helyzetet. A vidéki elérhetőség legalább ilyen fontos.

Mit tehetnek most az autósok?

A legfontosabb: nem érdemes pánikszerűen tankolni. A pániktankolás csak gyorsítja a készletek fogyását, és éppen ott okozhat hiányt, ahol amúgy még kezelhető lenne a helyzet.

Ugyanakkor érdemes tudatosabban tervezni. Aki vidéken él, sokat ingázik, vagy olyan térségben jár, ahol kevesebb kút működik, ne hagyja teljesen üresre a tankot. Hosszabb út előtt érdemes előre megnézni, hol lehet tankolni, és nem az utolsó pillanatban keresni kutat.

A vállalkozóknak, futároknak, mezőgazdasági szereplőknek és fuvarozóknak különösen fontos lehet az előretervezés. Ha egy munkanap üzemanyaghiány miatt áll meg, az bevételkiesést, késést és szerződéses problémákat is okozhat.

Az autósoknak most leginkább nyugodt figyelemre van szükségük. Nem pánikra, de nem is legyintésre.

Miért lett ennyire érzékeny az üzemanyagpiac?

Az üzemanyagpiac az elmúlt években többször is megmutatta, mennyire érzékenyen reagál a szabályozásra, a világpiaci árakra, a háborús helyzetre, a készletekre és a hazai ellátási láncra. A hatósági ár vagy védett ár önmagában sok autósnak könnyebbséget jelenthet, de közben komoly terhet rakhat azokra a szereplőkre, akiknek az ellátást biztosítaniuk kell.

A fő kérdés mindig ugyanaz: hogyan lehet egyszerre védeni a fogyasztókat, fenntartani a kutak működését, és biztosítani az ország ellátását?

Ha túl magas az ár, az a családokat és vállalkozásokat nyomja meg. Ha túl alacsonyra rögzítik az árat úgy, hogy közben a kereskedők nem kapnak működési fedezetet, akkor a kutak kerülnek bajba. Ha a kutak kerülnek bajba, az végül megint az autósoknál csapódik le.

Ezért kell nagyon pontosan belőni a rendszert. Nem elég az árakat nézni. A teljes ellátási láncot látni kell.

Most az új kormány gyors reakcióján múlhat sok minden

A Független Benzinkutak Szövetsége most sürgős beavatkozást kér. Ez az új kormány számára az első nagy üzemanyagpiaci próbatételek egyike lehet. Ha gyorsan sikerül olyan megoldást találni, amely a fogyasztói védett árat is fenntartja, de a kisebb kutakat sem teszi tönkre, akkor elkerülhetők lehetnek a súlyosabb ellátási zavarok.

Ha viszont a helyzet rendezetlen marad, könnyen előfordulhat, hogy a leggyengébb szereplők kezdenek kiesni először. Ezek pedig jellemzően nem a nagyvárosi, forgalmas kutak, hanem a kisebb, vidéki töltőállomások. Pont azok, amelyek sok helyen a helyi élet működéséhez nélkülözhetetlenek.

A kérdés tehát nem csak az, hogy van-e elég üzemanyag az országban. Hanem az is, hogy eljut-e oda, ahol szükség van rá, és van-e olyan kút, amely gazdaságosan ki tudja szolgálni az embereket.

A helyzet gyorsan változhat, de a figyelmeztetés komoly

A Mol levele alapján a stratégiai dízeltartalék kimerülése rövid időn belül új helyzetet teremthet a magyar üzemanyagpiacon. A független kutak szerint az árrés nélküli működés nem fenntartható, a készletek több helyen gyorsan fogyhatnak, és vidéken akár komolyabb ellátási foltok is kialakulhatnak.

A fogyasztók szempontjából most a legfontosabb a nyugodt, de tudatos felkészülés. Nem kell pánikba esni, de érdemes figyelni a helyi kutak működését, az árakat és a hivatalos tájékoztatásokat.

A kormány számára pedig egyértelmű a feladat: gyorsan olyan megoldást találni, amely egyszerre védi az autósokat, megőrzi a független kutak működőképességét, és megakadályozza, hogy a vidéki térségekben ellátási gondok alakuljanak ki.

Mert ha egy benzinkút bezár, az nem csak egy vállalkozás problémája. Egy vidéki településen az lehet a különbség aközött, hogy az emberek eljutnak munkába, orvoshoz, iskolába — vagy nem.

Mit gondolsz erről? Szerinted az államnak kompenzálnia kellene a kisebb kutakat, ha hatósági áron, árrés nélkül kell üzemanyagot árulniuk?

Hirdetés
Kövesd a cikkeinket a Google Hírekben!
👉 Kattints ide és kövesd
Megosztás