Súlyos biztonsági kockázat miatt Franciaországban újabb autóvisszahívási hullám indult el: a hírhedt Takata légzsákok újabb hibás szériája került előtérbe. Az eset nemcsak a francia hatóságokat rázta meg, hanem újabb figyelmeztetést jelent az európai autótulajdonosok számára is.
A Takata légzsákbotrány nem ért véget
A Takata név már régóta ismerősen cseng az autóipari biztonsági problémák területén: az elmúlt évtizedben világszerte több tízmillió járművet hívtak vissza hibás légzsákok miatt. Most azonban újabb széria bukott le, ezúttal Franciaországban, ahol a hatóságok figyelmeztetést adtak ki a veszélyes hibára.
A visszahívás oka, hogy az érintett Takata légzsákok életveszélyes módon robbanhatnak fel egy esetleges baleset vagy hirtelen felfúvódás során, fémszilánkokat szórva szét az utastérben. Ez halálos kimenetelű balesetet is okozhat, akkor is, ha maga az ütközés nem lenne súlyos.
Mely autókat érinti a visszahívás?
A francia közlekedésbiztonsági hatóság (UTAC-OTC) közlése szerint a mostani visszahívási hullám a következő márkákat és modelleket érinti leginkább:
-
Citroën C3 (2009 előtti modellek)
-
Peugeot 207 és 308
-
Toyota Yaris
-
Fiat Panda és Punto
-
Honda Civic és Jazz – különösen a 2000-es évek közepéről
-
Mazda 6 és RX8
A gyártók részletes listát is közzétettek a VIN-számok alapján. A tulajdonosokat a gyártók közvetlenül is értesítik, de bárki online ellenőrizheti, hogy a járműve érintett-e.
Mitől veszélyesek ezek a légzsákok?
A problémát a Takata által gyártott ammoniumnitrát-alapú felfúvó egység okozza, amely hosszabb távon, főleg nedves vagy meleg éghajlaton lebomlik, instabillá válik. Ez a bomlás extrém túlnyomást eredményez, ami robbanást idéz elő. Ilyenkor a légzsák borítóanyaga, illetve a fémkazetta darabjai is szétrepülhetnek – életveszélyt jelentve az utasokra nézve.
A hiba már legalább 30 halálos balesetért és több száz súlyos sérülésért felel világszerte – elsősorban az Egyesült Államokban, Japánban és most egyre inkább Európában is.
Mit kell tennie az autótulajdonosoknak?
-
Ellenőrizze a jármű alvázszámát (VIN-kódját) a gyártó weboldalán vagy az erre dedikált európai portálon.
-
Ha az autó érintett, azonnal vegye fel a kapcsolatot a márkakereskedéssel vagy hivatalos szervizzel.
-
A javítás díjmentes, és a visszahívott légzsákokat a gyártó költségére cserélik új, biztonságos alkatrészekre.
-
Ne halogassa a javítást, mert bármelyik pillanatban bekövetkezhet az életveszélyes meghibásodás, különösen baleset vagy hirtelen lassulás esetén.
Mekkora a probléma?
Becslések szerint több százezer jármű közlekedik jelenleg is Franciaország, Németország, Olaszország és Magyarország útjain az érintett légzsákrendszerrel. A legtöbb esetben a tulajdonosok nincsenek tisztában azzal, hogy járművük potenciális halálcsapda lehet – ezért a hatóságok folyamatos tájékoztató kampányt indítanak.
A Takata-botrány öröksége
A Takata 2017-ben csődöt jelentett az eddig példátlan méretű globális visszahívási hullám és több milliárd dolláros kártérítési perek után. Az utódvállalatok továbbra is felelősséget vállalnak a hibák kijavításáért, de még ma is évente több millió autót vizsgálnak felül a régi gyártású légzsákok miatt.
A mostani franciaországi eset újra megmutatja, hogy még közel egy évtizeddel a botrány kitörése után is jelen vannak a kockázatok.
Ne kockáztass: ellenőrizd az autódat még ma!
Ha használt autód van, amelyet a 2000-es és 2010-es évek között gyártottak, nagy eséllyel érintett vagy. Az ilyen problémák sokszor csak akkor derülnek ki, ha már késő – érdemes megelőzni a bajt egy egyszerű ellenőrzéssel.
Az élet nem játék, és a biztonsági rendszerek célja, hogy megóvják – ne veszélyeztessék – az utasokat. A Takata-légzsák hibája ennek az ellenkezőjét bizonyítja, de most mindenkinek lehetősége van javítani a helyzeten.