Kezdőlap AKTUÁLIS Változik az anyák szja-mentessége! El is vesz a kormány, miközben ad majd!

Változik az anyák szja-mentessége! El is vesz a kormány, miközben ad majd!

Hirdetés

Októbertől teljes személyi jövedelemadó (SZJA) mentességet kapnak a háromgyerekes anyák, majd 2024 januárjától felmenő rendszerben a kétgyermekesek is élvezhetik a kedvezményt.

A kormány ezzel a lépéssel azokat az édesanyákat kívánja segíteni, akik több gyermeket nevelnek, és próbálja enyhíteni a családosok terheit. Azonban a változások nemcsak előnyöket, hanem bizonyos lehetőségek elvesztését is jelenthetik, így érdemes alaposan megismerni a jogszabályok hátterét és hatásait.

Hirdetés

Mi változik?

A legnagyobb változás, hogy a háromgyermekes anyák 2023 októberétől teljesen mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetése alól. A kormány ezzel a lépéssel szeretné támogatni a többgyermekes családokat, és biztosítani számukra, hogy kevesebb adót kelljen fizetniük.

A háromgyerekes anyák mellett azonban a kétgyermekesek is szja-mentességre jogosultak lesznek, de náluk a folyamat lépcsőzetesen zajlik.

2026. január 1-jétől a 40 év alatti kétgyermekes anyák,



2027-től a 40 és 50 év közötti kétgyermekes anyák,

2028-tól az 50 és 60 év közötti kétgyermekes anyák,

2029-től pedig a 60 év feletti kétgyermekes anyák is mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetése alól.

Emellett a 30 év alatti egygyermekes anyák is élhetnek a szja-mentességgel, amely jelenleg csak az átlagkeresetig érvényes, ha 2023 januárja után szültek, fogadtak örökbe, vagy lettek várandósak.

Mi a gyakorlatban a változás?

A szja-mentesség gyakorlati hatása, hogy minden többgyermekes anya és minden 30 év alatti egygyermekes nő nettó fizetése 15%-kal magasabb lesz, mint a többieké. Ez jelentős anyagi előnyt biztosít a családosok számára, és segíthet enyhíteni a családtervezés és gyermekeik felnevelésének költségeit.

Az szja-mentességet jellemzően a munkával szerzett jövedelmekre lehet érvényesíteni, így például a munkaviszonyból, megbízásos jogviszonyból, egyéni vállalkozásból, vagy mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó jövedelmekre.

Azonban a nem munkával szerzett jövedelmek, mint az ingatlan-bérbeadásból származó bevétel vagy a tőkejövedelem nem számítanak bele a kedvezménybe.



Előnyök és hátrányok

Az egyik legnagyobb előnye a szja-mentességnek, hogy az érintett anyák nettó jövedelme jelentősen megnövekszik. A három- és kétgyermekes anyák esetében ez különösen jelentős anyagi könnyebbséget jelenthet, mivel nemcsak a magasabb jövedelem, hanem a családok életminőségének javítása is célja a kormány döntésének.

Ugyanakkor a kedvezmény bevezetése nem mentes az egyes hátrányoktól sem. A törvényjavaslat szerint az adóalap-kedvezményeket a legalább négy gyermeket nevelő anyák szja-mentessége után kell alkalmazni, és mivel ez a kedvezmény korlátlan, így az szja-mentesség igénybevételével az adóalap és az adó is nullázódik.

Ennek következményeként más szja-kedvezmények már nem érvényesíthetők, ami azt jelenti, hogy a három- és kétgyermekes anyák nem élhetnek olyan kedvezményekkel, amelyek a gyermekszámtól függetlenül másokat megilletnek.

Ez a változás azt is jelenti, hogy azok a nagycsaládosok, akik más kedvezményeket szeretnének igénybe venni – például a gyermekek után járó kedvezményt vagy más, speciális támogatásokat – el kell, hogy mondjanak le róluk, ha az szja-mentességet igénybe kívánják venni.

Kiemelt szabályozás a négygyermekes anyáknak

A legnagyobb kedvezmény továbbra is a legalább négy gyermeket nevelő anyákat illeti, akik már 2020-tól teljes szja-mentességet kaptak. A kormány tervei szerint ők továbbra is első helyen szerepelnek az adóalap-kedvezmények alkalmazásában, tehát számukra a szja-mentesség érvényesítése lesz az elsődleges.

Ezzel szemben a három- és kétgyermekes anyák csak a későbbi szakaszokban élhetnek a szja-mentességgel, a fent említett lépcsőzetes bevezetés szerint.

Az új szabályozás egyértelműen előnyös lesz a három- és kétgyermekes anyák számára, hiszen nettó jövedelmük jelentősen növekszik. Azonban a szja-mentesség igénybevételével más adókedvezményeket nem lehet majd érvényesíteni, ami egyesek számára hátrányos lehet.



Érdemes tehát alaposan mérlegelni, hogy miként érdemes kihasználni a rendelkezésre álló kedvezményeket, hogy a lehető legjobban kihasználhassák az új adózási szabályokat.

A kormány célja, hogy a többgyermekes családok számára anyagi könnyebbséget biztosítson, miközben elősegíti a fenntartható családpolitikát, és támogatja a gyermekvállalást és nevelést. A lépés tehát nemcsak a családok életminőségét javítja, hanem egy hosszú távú társadalmi célt is szolgál: a többgyermekes családok megerősítését.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!