Varga Mihály bejelentése – Azonnal életbe lép Magyarországon!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) augusztus óta tárol aranytartalékot, legutóbb tavaly októberben rekordmagasságba emelkedett az állomány. Az arany szerepe nem pusztán hagyományos, fizikai tartalékként, hanem a pénzügyi rendszer stabilitását és a befektetői bizalmat erősítő eszközként is alapvető jelentőségű.

Hirdetés

 

Az MNB új vezetése és Varga Mihály jegybankelnök kezdeményezésére az aranytartalék teljeskörű ellenőrzésére is sor került. A vizsgálat nemcsak az arany rúd formájú fizikai jelenlétét ellenőrizte, hanem a tömegét és a biztonsági eljárások pontosságát is – mindezt a jegybank hivatalos Facebook-oldalán is közzétették.

Hiánytalan és kifogástalan – mi derült ki?

Az ellenőrzés során a következő eredmények születtek:

  • 94,73 tonna arany található a magyarországi tárolóban, vizsgálat szerint hiánytalan és kiváló állapotban van.

  • Az arany ezen felül 15,5 tonna mennyiségben a londoni Bank of Englandnél is el van helyezve.

Az MNB álláspontja szerint az arany megtartása és fenntartása elengedhetetlen a gazdasági biztonság és hitelesség szempontjából, különösen válsághelyzetek esetén.

Mi a tartalék szerepe ma?

Hirdetés

Bár az arany alapfunkciója immár nem közvetlenül a pénzkibocsátáshoz kapcsolódik – ahogy az az 1971-es amerikai döntés, a „dollár aranyra váltásának megszüntetése” óta van –, továbbra is értékálló eszköz, és ösztönzi a nemzeti jegybank biztonságát.

Napjainkban is stratégiai cél, hogy az orosz–ukrán fegyveres konfliktus, globális bizonytalanságok vagy inflációs nyomás közepette is biztonságot és befektetői bizalmat szolgáljon. Ember biztosítékot jelent a pénzügyi stabilitás mellett.

Hogyan alakult a magyar tartalék az elmúlt évtizedekben?

  • A rendszerváltás idején az aranytartalékot több lépcsőben 46 tonnáról mindössze 3,1 tonnára csökkentették, majd ez az állomány egészen 2018-ig szinten maradt.

  • 2018 óta az MNB folyamatosan növelte tartalékát: először 31,5 tonnára, majd 2021-ben 94,5 tonnára, végül a legutóbbi adatok szerint ismét 94,73 tonnára.

Mi az ellenőrzés célja?

  • Transzparencia: A nyilvánosság számára is alá kell támasztani, hogy az arany ténylegesen létezik és sértetlen.

  • Befektetői bizalom: Az audit megerősíti a piaci szereplők bizalmát a magyar gazdaságban és pénzügyi rendszerben.

  • Kockázati mérséklés: Az aranytartalék szolgálhat fedezetként rövid-, közép- vagy hosszú távú válságok esetén.

A teljes körű ellenőrzés befejezése bizonyítja, hogy a Magyarországon és a londoni Bank of Englandnél tárolt arany valóban mennyiségi és minőségi integritással rendelkezik. Ezzel párhuzamosan az arany megítélésének megújult szerepe is megerősödik – nem csupán hagyományos tartalékként, hanem a gazdasági stabilitás zálogaként.

Jelentősége:

  1. Bizalomépítés – a pénzügyi szereplők felé.

  2. Reakcióképesség – válsághelyzetek esetén.

  3. Strategikus stabilitás – diverzifikált nemzetgazdasági tartalék.

Hirdetés
Megosztás