Váratlan közleményt adott ki a Campus Fesztivál Majka színpadi főbelövése miatt

Nagy vihart kavart Majoros Péter, ismertebb nevén Majka fellépése a 2025-ös debreceni Campus Fesztivál zárónapján. Az esemény során a rapper „Csurran, cseppen” című dalának végén egy olyan színpadi gegre került sor, amelyben egy fiktív ország, Bindzsisztán korrupt miniszterelnökének karakterét – mikrofonnal imitálva – fejbe lövik.

Hirdetés

 

A jelenet azonnal nagy visszhangot váltott ki a közéletben és a médiában, a fesztivál szervezői pedig gyorsan reagáltak a történtekre, hangsúlyozva, hogy elhatárolódnak minden erőszaktól és félreértelmezhető politikai tartalomtól.

A Campus Fesztivál hivatalos közleményében kifejtette, hogy rendezvényük elsősorban a szórakoztatásról szól, de nem csupán ennyi: több mint háromezer ember munkáját, megélhetését biztosítja, miközben Debrecen városának egyik legnagyobb turisztikai értéke.

Az évi mintegy 120 ezer látogatót vonzó eseményt éppen ezért különös felelősséggel kell megszervezni, és ügyelni kell arra is, hogy a fellépők produkciói ne sértsenek közösségeket, ne váltsanak ki indokolatlan társadalmi feszültséget.

Hirdetés

A vitát azonban nem csupán a közönség vagy a média generálta. Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője is megszólalt az ügyben, erőteljes kritikát fogalmazva meg az előadással kapcsolatban. A politológus szerint Majka produkciója különösen aggályos, tekintettel a világban zajló tragikus eseményekre.

Felhívta a figyelmet arra, hogy alig telt el néhány nap azóta, hogy az Egyesült Államokban Donald Trump ellen merényletet követtek el, illetve korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök is fegyveres támadás áldozatává vált. Ilyen érzékeny nemzetközi és belpolitikai közegben különösen elhibázott döntés volt egy ilyen jellegű színpadi jelenet előadása – fogalmazott Deák.

„Egy közéleti szereplő, különösen, ha ekkora ismertségnek örvend, jelentős hatást gyakorol a közönségére. A szavainak, tetteinek következményei vannak” – hangsúlyozta Deák Dániel. Szerinte a közönség számára nem mindig világos, hogy mi a szatíra és a valóságtól elrugaszkodott geg, ezért az ilyen típusú előadások könnyen félreérthetők, és komoly társadalmi károkat okozhatnak, különösen fiatal, befolyásolható nézők körében.

A fellépést ért támadások után Majka is megszólalt, kiemelve, hogy nem szánt semmilyen politikai üzenetet a produkciónak. Szerinte egyértelmű geg volt a jelenet, egy művészi túlzás, amelyet a humor eszközeivel adott elő, nem pedig uszítás.

Azt is elmondta, hogy nem célja semmilyen politikai diskurzusba beleszólni, ugyanakkor nem tartja helyesnek azt sem, ha az ő fellépéséből valaki szándékosan politikai szándékot próbál kiolvasni.

A történtek rávilágítottak arra a feszültségre, ami a művészi szabadság és a közéleti felelősség között feszül. Egy fesztiválon előadott, ironikusnak vagy szatirikusnak szánt jelenet könnyen válhat politikai botránnyá, ha a befogadói oldal azt másként értelmezi.

Majka produkciója ezzel együtt kérdéseket vet fel arról is, hogy a színpadi performansz meddig maradhat játék, és mikor válik társadalmi állásfoglalássá, akár a művész szándékán kívül is.

A Campus Fesztivál és Majka esete hosszú ideig beszédtéma maradhat, és valószínűleg újabb vitákat nyit majd a szólásszabadság, a művészi kifejezés határai és a közéleti felelősség kapcsolatáról. Az biztos, hogy a történet nem ért véget, és a következő napokban újabb megszólalások, kommentárok, sőt akár hivatalos állásfoglalások is várhatóak az ügy kapcsán.

Hirdetés
Megosztás