Kezdőlap AKTUÁLIS Változás a családi pótlékban – Rögzítették a BTK-ban, sokan bukják az összeget

Változás a családi pótlékban – Rögzítették a BTK-ban, sokan bukják az összeget

Hirdetés

A családi pótlék egy fontos támogatási forma, amely a gyermekes családok számára biztosít anyagi segítséget – írja az Infostart.

Azonban, ahogy minden támogatásnál, úgy a családi pótléknál is léteznek szigorú szabályok és kötelezettségek, amelyeket be kell tartani.

Hirdetés

A jogosultság megszűnését vagy bármilyen változást a folyósítás körül a családoknak kötelező bejelenteniük. Ennek elmulasztása súlyos következményekkel járhat, beleértve a jogosulatlanul felvett összegek visszafizetését és akár büntetőjogi felelősségre vonást is.

A családi pótlék nem automatikusan járó juttatás

Fontos tisztázni, hogy a családi pótlék nem automatikusan járó támogatás. Ahhoz, hogy egy család jogosulttá váljon rá, előzetes igénylés szükséges. A támogatás folyósítása csak akkor kezdődhet meg, ha a jogosultságot megfelelően megállapították és minden szükséges dokumentumot benyújtottak.

Ezen kívül, ha a jogosultság bármilyen okból megszűnik, például a gyermek betöltötte a 18. életévét, vagy más, a törvény által meghatározott okok lépnek életbe, akkor azt a családoknak be kell jelenteniük.



A bejelentési kötelezettség elmulasztása komoly problémákat okozhat, mivel a jogosulatlanul felvett családi pótlék összegét vissza kell fizetni, és a mulasztás további büntetőjogi következményekkel is járhat.

Adócsomag 2026 – Minden magyar családot érint, sokan nem örülnek majd

Mikor szűnhet meg a jogosultság?

Számos eset létezik, amikor a családi pótlék folyósítása szünetelhet vagy megszűnhet. Ezek közé tartoznak a következő esetek:

EU/EGT-n kívüli tartózkodás: Ha a jogosult hosszabb időre az Európai Unión kívüli országba utazik, a családi pótlék folyósítása szünetelhet. A törvény szerint a családi pótlék kizárólag abban az esetben folyósítható, ha a gyermek és a család Magyarország területén tartózkodik.

Igazolatlan iskolai hiányzás: Ha a gyermek rendszeresen igazolatlanul hiányzik az oktatási intézményből, akkor is szüneteltethetik a családi pótlék folyósítását. Ez arra is figyelmeztetés, hogy a szülőknek ügyelniük kell arra, hogy gyermekük ne mulassza el az iskolát, mivel ez közvetlen hatással van a támogatásra.

Rendszeres jövedelem szerzése 18 év felett: Amennyiben a 18. életévét betöltött gyermek rendszeres jövedelemre tesz szert (akár munkából, akár más forrásból), akkor a családi pótlék folyósítása szünetelhet. Azonban vannak bizonyos kivételek, például ha a gyermek továbbra is nappali tagozaton tanul, vagy más speciális körülmények fennállnak.

Bűncselekmény elkövetése: Ha a gyermek szándékos bűncselekmény miatt elítélésre kerül, a családi pótlék folyósítása szintén megszűnik. A jogszabályok szerint a társadalomnak nem kell támogatást nyújtania azoknak a családoknak, akik a büntetőjog hatálya alá kerültek.



A jogosultság megszűnése nem jelenti, hogy a támogatást „elveszik”

Sokan tévesen azt gondolják, hogy ha a családi pótlék folyósítása megszűnik, akkor az „elvész”. A valóság azonban az, hogy a jogosultság megszűnésével a támogatás folyósítása is megszűnik.

Ez azt jelenti, hogy amennyiben valaki továbbra is felveszi a családi pótlékot, miközben már nem jogosult rá, azt vissza kell fizetnie az államnak. A családi pótlék nem „elvész”, hanem a jogosulatlanul felvett összeget az illetékes hatóságoknak vissza kell téríteni.

Büntetőjogi következmények

Ha valaki szándékosan elrejti a jogosultság megszűnését, és továbbra is felveszi a családi pótlékot, akkor nemcsak a pénz visszafizetésére kötelezhetik, hanem büntetőjogi felelősségre is vonhatják.

A jogszabályok szerint a csalás miatt történő jogellenes juttatásfelvétel komoly büntetőjogi következményekkel járhat. A büntetőeljárás során akár pénzbírságot, de súlyosabb esetekben börtönbüntetést is kiszabhatnak.

Nők 40 nyugdíja – Ilyen feltételekkel vehető csak igénybe 2025-ben

Mi a teendő, ha változik a jogosultság?

Fontos, hogy a családok folyamatosan figyelemmel kísérjék a jogosultságukat és bejelentsék, ha bárminemű változás történik. A bejelentési kötelezettség elmulasztása komoly következményekkel járhat, ezért érdemes mindig azonnal értesíteni az illetékes hatóságokat, ha:

  • a gyermek életkorában vagy iskolai státuszában változás történik,
  • a család hosszabb időre külföldre utazik,
  • a gyermek jövedelemre tesz szert,
  • vagy ha bármilyen más körülmény változás következik be.

A bejelentést a leggyorsabban online, az illetékes kormányhivatalok weboldalain keresztül lehet megtenni.

A családi pótlék egy fontos támogatási forma a gyermekes családok számára, de a rendszerhez tartozó bejelentési kötelezettségek betartása kulcsfontosságú.

A jogosultság megszűnése esetén annak elmulasztása komoly pénzügyi következményekkel járhat, beleértve a jogosulatlanul felvett összegek visszafizetését és akár büntetőjogi felelősségre vonást is.

A családoknak tehát mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy betartsák a törvényes előírásokat, és időben bejelentsék a szükséges változásokat.

A családi pótlék jogosulatlan felvétele a magyar Büntető Törvénykönyv (Btk.) szerint költségvetési csalásnak minősül, amely a közpénzekkel való visszaélés egyik formája. A Btk. 396. §-a kimondja, hogy aki jogtalan előnyt szerez a költségvetés terhére, bűntettet követ el. Ez vonatkozik a családi pótlékra is, amely közvetlenül az állami költségvetésből kerül finanszírozásra.



A családi pótlék jogosulatlan felvétele akkor valósul meg, ha valaki szándékosan elrejti a jogosultság megszűnését, például ha a gyermek betöltötte a 18. életévét, vagy ha a család hosszabb időre külföldre utazott. Ilyen esetekben a jogosulatlanul felvett összeget vissza kell fizetni, és büntetőjogi felelősségre vonás is lehetséges.

Új törvényjavaslat: Szigorodnak az özvegyi nyugdíjra vonatkozó szabályok

A költségvetési csalás büntetése a Btk. 396. § szerint:

Bűntett miatt: három évig terjedő szabadságvesztés.

Ha a bűncselekményt bűnszövetségben követik el: öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés

Ha jelentős vagy különösen jelentős vagyoni hátrányt okoznak: a büntetés akár életfogytig tartó szabadságvesztés is lehet.

Fontos megjegyezni, hogy a családi pótlék nem automatikusan járó juttatás, hanem igénylés és jogosultság alapján kerül folyósításra. Ezért a jogosultság megszűnését minden esetben be kell jelenteni az illetékes hatóságoknak. A bejelentési kötelezettség elmulasztása jogi következményekkel járhat, beleértve a jogosulatlanul felvett összegek visszafizetését és büntetőjogi felelősségre vonást is.



A családi pótlék folyósításával kapcsolatos részletes szabályokat és a bejelentési kötelezettségeket a helyi kormányhivatalok vagy a Magyar Államkincstár hivatalos weboldalain találhatók.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!