Kezdőlap AKTUÁLIS Új törvény lép életbe Magyarországon, sokan nem tudnak róla, pedig MINDENKIT kötelez

Új törvény lép életbe Magyarországon, sokan nem tudnak róla, pedig MINDENKIT kötelez

Hirdetés

A Mezőgazdasági Kutak Hatósági Osztály tájékoztatója a mezőgazdasági öntözési célú kutak engedélyezéséről 2023. december 31-ig érvényes jogszabályok alapján:

 

Hirdetés

Az új szabályozás a kerti kutak területén érvényes, és mindenkit kötelez. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 28/A. §-a értelmében minden mezőgazdasági öntözési célú kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez vízjogi engedély szükséges.

A jogalkotó a lehetőséget biztosítja arra, hogy a jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén a 2021. január 01. napját követően létesíteni tervezett, valamint az engedély nélkül megvalósult mezőgazdasági öntözési célú kutat egyszerűsített, bejelentés alapján történő jóváhagyással nyilvántartásba lehessen venni.

Mezőgazdasági öntözési célú kutak előzetes bejelentést követő jóváhagyás után hozhatók létre vagy a korábban fúrt kút nyilvántartásba vehető, amennyiben az alábbi feltételek együttesen teljesülnek:



  • A kút nem helyezkedik el előzetesen vagy véglegesen kijelölt vízbázis védőidom vagy védőterület területén, továbbá nem érinti a karszt- vagy rétegvízkészletet anélkül, hogy azt kihasználná. Emellett a kút létesítése olyan területen történik, amely a hatósági nyilvántartásban szereplő talaj vagy talajvíz szennyezéssel nem érintett.- A kút talpmélysége az 50 métert nem haladja meg, és az első vízzáró réteget nem éri el.- A kúthoz kapcsolódó öntözőrendszer kizárólag a létesítő, üzemeltető művelése alatt álló területek öntözését szolgálja.

    – A bejelentés jóváhagyását követően a létesítés során a víz mennyiségének mérését biztosító digitális kútvízmérővel felszerelte.



    Ügyintézési határidő új, létesítendő kutak esetén: a hatósági nyilvántartásba történő előzetes bejelentést követően 30 napon belül az öntözési igazgatási szerv – a felszín alatti vizek védelme érdekében a vízbázis állapotára és a tervezett kútnak a vízbázisra gyakorolt hatására tekintettel– az előzetes bejelentésben foglaltak alapján a létesítést jóváhagyja, megtiltja, vagy megállapítja, hogy a létesítés csak véglegessé vált vízjogi létesítési engedély birtokában kezdhető meg.

A bejelentéshez szükséges adatlapot a 72/1996 (V.22.) Korm. rendelet 3. számú melléklete tartalmazza (letölthető a dokumentumtárból) mind az új kutak, mind pedig a meglévők vonatkozásában tárgyi adatlap kitöltése szükséges.

Talajvédelmi tervet a 72/1996 (V.22.) Korm. rendelet értelmében 10 éven belül kell elkészíteni és benyújtani.

Engedély nélkül létesült mezőgazdasági öntözési célú kutak bejelentéséhez szükséges feltételek az alábbiak:

– a kutat a Vgtv.mód4. hatálybalépése előtt, előzetesen vagy véglegesen kijelölt vízbázis védőidomon vagy védőterületen kívül, valamint karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele nélkül, továbbá hatósági nyilvántartásban szereplő talaj vagy talajvíz szennyezéssel nem érintett területen, a létesítésekor hatályos jogszabály előírása ellenére engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesítették,



– a kút talpmélysége az 50 métert nem haladja meg, és az első vízzáró réteget nem éri el,

– és a kúthoz kapcsolódó öntözőrendszer kizárólag a létesítő, üzemeltető művelése alatt álló területek öntözését szolgálja.

Amennyiben a mezőgazdasági öntözési célú kút a fenti feltételeknek nem felel meg, továbbra is csak vízjogi engedély alapján létesíthető, üzemeltethető. Ezekben az esetekben is a Nemzeti Földügyi Központ jár el vízügyi, vízvédelmi hatóságként országos illetékességgel, a benyújtandó engedélyezési dokumentáció adat tartalma nem változott, az elmúlt évihez képes.

Eljárási díj: az eljárás a kutak esetében szolgáltatási díjmentes.

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló 2023. évi LI. törvény 5. §-alapján mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetett felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi.

A Mezőgazdasági Kutak Hatósági Osztályának tájékoztatója a mezőgazdasági célú kutak engedélyezésére vonatkozóan a 2024. január 01. napjától hatályos jogszabályok szerint:



A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló 2023. évi LI. törvény 7. §-a szerint:

„45/N. § (1) A 2024. január 1. előtt létesített, ötven méter talpmélységet meg nem haladó és az első vízzáró réteget el nem érő mezőgazdasági célú kút fennmaradásához nem szükséges vízjogi engedély és bejelentés.

(2) Mentesül a 29. § (4) bekezdése szerinti vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az (1) bekezdés szerinti mezőgazdasági célú kút üzemeltetője.

(3) A mezőgazdasági célú kút üzemeltetője felelős azért, hogy a felszín alatti vizet – az e törvényben foglaltak figyelembevételével – csak olyan mértékben vegye igénybe, hogy a vízkivétel és a vízutánpótlódás mennyiségi egyensúlya minőségi károsodás nélkül megmaradjon, és teljesüljenek a vizek jó állapotára vonatkozó célkitűzések elérését biztosító követelmények. A vízügyi hatóság e kötelezettség betartását a felszín alatti vizek vagyonkezelőjének bevonásával ellenőrizheti. Ha a mezőgazdasági célú kút üzemeltetőjének vízhasználata veszélyezteti más engedélyezett vízhasználatok biztosítását vagy károsítja a felszín alatti vízkészleteket, a veszélyeztetés, károsítás megszüntetése érdekében a vízügyi hatóság hivatalból, vagy a felszín alatti vizek vagyonkezelőjének kezdeményezésére a mezőgazdasági célú kút üzemeltetőjét megelőző és kárelhárító intézkedésekre kötelezi.”

A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló 2023. évi LI. törvény 4. § (1) bekezdése értelmében a 2024. január 01. napját követően létesült kutak esetén:



„(1a) A vízkészletvédelmi országtérképen vízkészletvédelmi szempontból kockázatmentesként meghatározott területeken a mezőgazdasági célú, ötven méter talpmélységet meg nem haladó és az első vízzáró réteget el nem érő kút létesítését, üzemeltetését és megszüntetését előzetesen be kell jelenteni az öntözési igazgatási szerv részére. A bejelentett vagy vízjogi engedély alapján működő mezőgazdasági célú kút a víz mennyiségének mérését biztosító digitális kútvízmérő alkalmazásával üzemeltethető. A mezőgazdasági célú kút kizárólag a létesítő, üzemeltető művelése alatt álló földterületek haszonnövény-termesztési célú öntözését és haszonállat-állománya ellátását szolgálhatja.”

A 2024. január 01. napját követő bejelentés és engedélyezés részletszabályai megtalálhatóak a Magyar Közlöny 91. számában megjelent a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról szóló 2023. évi LI. törvényben.

További tájékoztatással és kérdésekkel forduljanak a Hatósági Osztályhoz az alábbi elérhetőségen:

E-mail: [email protected]

Hirdetés