Köln, Németország – Több mint 20 ezer embernek kellett elhagynia otthonát Kölnben, miután a hatóságok három, a második világháborúból visszamaradt bombát fedeztek fel a város belvárosában – tudatta a Sky News.
A bombák hatástalanításának idejére Köln történetének legnagyobb háború utáni evakuálását hajtják végre.
A Sky News beszámolója szerint hétfőn két 1000 kilogrammos, valamint egy 500 kilogrammos amerikai bombára bukkantak földmunkák során. A bombák nagysága és állapota miatt a szakértők 1000 méteres veszélyzónát jelöltek ki, amit teljes egészében le kellett zárni. Az evakuálás a belvárosi és a Deutz negyedet érinti, ahol szerdán reggel 8 órától kezdődően a hatóságok házról házra járva ellenőrzik, hogy az ingatlanokat valóban elhagyták-e.
Élet leállt a város szívében
A kényszerű kitelepítés nemcsak lakóházakat, hanem kilenc iskolát, 58 szállodát, egy kórházat, a városházát, valamint a híres kölni dóm – az UNESCO világörökségi listáján is szereplő katedrális – környékét is érinti.
A hatóságok két ideiglenes menedékhelyet alakítottak ki azok számára, akik nem tudtak máshová menni. A helyiek többsége példásan reagált a helyzetre, bár sokan elmondták, hogy ez az evakuálás komoly fennakadást okozott a napi rutinjukban.
A második világháború öröksége
Köln a második világháború egyik leginkább bombázott német városa volt: mintegy 1,5 millió bombát dobtak le a szövetséges erők a városra. A szakértők szerint a bombák körülbelül 20 százaléka nem robbant fel, ezek az úgynevezett “vak bombák” a mai napig komoly veszélyt jelentenek.
Az ilyen típusú bombák évtizedekig észrevétlenül a föld alatt maradhatnak, és csak építkezések, földmunkák során kerülnek elő. A mostani evakuálás is egy ilyen alkalomhoz kötődik: építési munkálatok közben bukkantak a bombákra.
Szakértők dolgoznak a hatástalanításon
A hatóságok robbantási szakértői jelenleg is dolgoznak a bombák szakszerű és biztonságos hatástalanításán. Ez különösen kényes művelet, hiszen a bombák állapota és koruk miatt rendkívül instabilak lehetnek. A cél az, hogy a lehető legkevesebb kockázattal, robbanás nélkül hatástalanítsák azokat.
A művelet lezárásáig senki nem térhet vissza otthonába, a rendőrség, a tűzoltóság és mentőszolgálatok teljes készültségben biztosítják a környéket.
Nem egyedi eset – a föld alatt még több bomba lehet
Bár ez az esemény a legnagyobb ilyen jellegű evakuálás Köln történetében, nem példa nélküli. Németország-szerte évente több száz második világháborús bombát fedeznek fel, különösen nagyvárosok környékén. Az ilyen események jól mutatják, hogy a háború árnyéka még több mint 75 év elteltével is jelen van, nemcsak történelmi emlékezet formájában, hanem nagyon is kézzelfogható veszélyekben.
Miközben a kölni lakosok türelmesen várják, hogy biztonságban visszatérhessenek otthonaikba, a történtek emlékeztetnek arra, hogy a háborúk következményei nem tűnnek el nyomtalanul. A föld mélyén rejtőző múlt időről időre újra előtör – és közös felelősségünk, hogy a jövő generációit már ne ezek a veszélyek fenyegethessék.