Komoly hullámokat vetett a Campus Fesztiválon elhangzott performansz, amelynek főszereplője Majka – polgári nevén Majoros Péter – volt. A zenész-műsorvezető Csurran, cseppen című dalának előadása közben eljátszotta, hogy egy mikrofonnal fejbe lövik a dalban szereplő fiktív ország, Bindzsisztán miniszterelnökét. A látványos geg a közönség soraiban többeknél nevetést váltott ki, azonban a történet itt korántsem ért véget – a politikai színtéren is komoly visszhangot keltett, különösen a kormányközeli médiában.
Fiktív karakter, valódi vádak
Majka később hangsúlyozta: semmiféle erőszakra nem buzdított, a dalban szereplő ország és annak vezetője is a képzelet szüleménye. A színpadi jelenet szatirikus, humoros geg volt, nem politikai üzenet – állítja az énekes. „Ez egy vicc, egy geg. Semmi több. Nem célzott senkire, nem irányult valós szereplőre, nem buzdított semmire, és főleg nem uszított” – nyilatkozta az RTL Híradójának.
Majka emellett bírálta az őt ért támadásokat: szerinte a médiában megjelenő cikkek és állítások csúsztatásokon alapulnak, és szándékosan próbálják őt és a produkcióját lejáratni. „Az, hogy egyesek ebből politikai ügyet kreálnak, és uszítást látnak benne, az róluk mond el sokat, nem rólam” – tette hozzá.
Kormányközeli reakciók – egyre hangosabb a kritika
A Hír TV, a Magyar Nemzet és más kormányközeli médiumok azonban nem így látták a történteket. Többük szerint Majka szimbolikus politikai gyilkosságot imitált, és a közönségében is felébresztette az agresszió lehetőségét. A legtöbben azt sérelmezték, hogy a jelenet a miniszterelnökre – azaz Orbán Viktorra – utalhat, legalábbis a szöveg és a gesztus szerintük könnyen ilyen értelmezést nyerhetett.
A Magyar Nemzet publicistája, Bayer Zsolt, Majka közönségét is bírálta, sőt, többek között „kígyóvállú sz*ros kis jancsiknak” nevezte őket, ami újabb botrányhullámot indított el a közösségi médiában. Többen nevetségesnek és nevetségessé válónak nevezték az egész politikai hadjáratot, amely szerintük egy félreértett gegből született.
Orbán Viktor is megszólalt – irónia a közéleti térben
A viták kellős közepén maga Orbán Viktor miniszterelnök is megszólalt – igaz, csak egy rövid Facebook-bejegyzés formájában. A miniszterelnök mindössze egy mondatot írt Majoros Péternek: „Na ilyen egy geg!” – olvasható a posztban, amelyhez egy fotót is mellékelt, amelyen a miniszterelnök Kövér László bajuszát viseli.
A bejegyzés ironikus hangvétele nem maradt visszhang nélkül: egyesek úgy értelmezték, hogy Orbán Viktor ezzel visszavág Majkának a színpadon eljátszott jelenetért, míg mások szerint csupán humorral próbálta lezárni a fölöslegesen felkorbácsolt vitát.
Az ellenzéki tábor egy része viszont úgy véli, hogy ezzel a poszttal a kormányfő is elismerte: nem történt komoly politikai provokáció, hiszen ha valóban annak tartotta volna a jelenetet, aligha reagál rá tréfával.
A szabadság határai: geg vagy politikai állásfoglalás?
Az ügy kapcsán újra fellángolt a közéleti vita arról, hogy meddig tart a művészi szabadság, és mikor lép át valaki egy olyan határt, ahol a szatíra már veszélyes politikai üzenetté válik. Egyesek szerint a művészi önkifejezés – különösen koncerten, zenében, humorral átitatva – szabad terep, ahol a metaforák és szimbólumok szerves részei a színpadi előadásnak. Mások azonban úgy vélik, hogy egy ismert előadónak, mint amilyen Majka is, különösen nagy a felelőssége abban, hogyan és mit közvetít a közönségének.
A fesztivál is reagált
A Campus Fesztivál szervezői egy hivatalos közleményt tettek közzé, amelyben elhatárolódtak mindenféle erőszaktól, politikai tartalomtól és a félreérthető színpadi műsorelemektől. Bár Majka nevét nem írták ki, egyértelmű volt, hogy az ő koncertjére reagáltak. Hangsúlyozták, hogy a fesztivál több ezer ember munkája, Debrecen városának kiemelkedő rendezvénye, és minden évben több mint százezer látogatót vonz.
A közönség megosztott, Majka népszerűsége továbbra is erős
Miközben politikai szinteken szenvedélyes vita zajlik, Majka közönségének túlnyomó része továbbra is kiáll mellette. A közösségi médiában megosztott posztok, kommentek, és videók arról árulkodnak, hogy sokan értették és elfogadták a jelenetet poénnak, és nem érzik szükségét sem bocsánatkérésnek, sem visszavonulásnak. Több híresség és influenszer is kiállt mellette, köztük Pottyondy Edina is, aki azzal érvelt: ha Majkát „betiltjuk” egy ilyen geg miatt, akkor Petőfit is törölhetjük a verseskötetekből.