Nyugdíj halál esetén – Így kell lemondani az elhunyt nyugdíját lépésről-lépésre

A nyugdíj haláleset esetén történő kezelése sokakat érintő, érzékeny kérdés, amelyhez pontos jogi és adminisztratív szabályozás társul. 2025-ben különösen fontos tisztában lenni azzal, hogy a nyugdíj halál után meddig jár, miként történik a nyugdíj lemondása haláleset miatt, illetve milyen szabályok vonatkoznak a 13. havi nyugdíjra az elhunyt után. Cikkünk átfogóan bemutatja a teendőket és tudnivalókat, hogy az ilyen helyzetben érintettek ne maradjanak bizonytalanságban.

Hirdetés

A nyugdíj sorsa haláleset után

Amikor egy nyugdíjas személy elhalálozik, a nyugdíj folyósítása nem szűnik meg automatikusan minden esetben. A haláleset bejelentése és az azt követő adminisztráció módja attól függ, hogy az elhalálozás Magyarországon vagy külföldön történt-e. A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága (NYUFIG) felelős a nyugdíjak kezeléséért ilyen esetekben.

Nyugdíj haláleset esetén Magyarországon

Ha az elhunyt Magyarországon hunyt el, a haláleset ténye bekerül a központi elektronikus anyakönyvi rendszerbe. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíj haláleset miatti leállítása automatikusan megtörténik. A hozzátartozóknak nem kell külön bejelentést tenniük, mivel a Magyar Államkincstár az anyakönyvi nyilvántartásból közvetlenül értesül az elhalálozásról.

Nyugdíj haláleset külföldön

Más eljárás szükséges, ha a haláleset külföldön történik. Ilyen esetben a hozzátartozóknak 15 napon belül kell bejelenteniük a halálesetet. A bejelentést az alábbi hozzátartozók tehetik meg:

  • házastárs vagy élettárs

  • gyermek, unoka

  • szülő, nagyszülő

  • testvér

  • örökös

Hirdetés

A bejelentés történhet postai úton vagy – ahol elérhető – elektronikus formában, az Ügyfélkapun keresztül.

Nyugdíj lemondása haláleset miatt online

2025-ben az elektronikus ügyintézés egyre szélesebb körben elérhető. A nyugdíj haláleset miatti lemondása online módon is benyújtható az Ügyfélkapu segítségével. Ez különösen hasznos a külföldön élő vagy időhiánnyal küzdő hozzátartozók számára.

Meddig jár a nyugdíj halál esetén?

Gyakori kérdés, hogy haláleset esetén meddig jár a nyugdíj. A válasz egyértelmű: a nyugdíj az elhalálozás hónapjában még teljes egészében jár. Például ha az elhunyt július 4-én hunyt el, akkor a júliusi nyugdíjat még jogosultak vagyunk megkapni. Ha a nyugdíj az elhalálozás előtt még nem került kifizetésre, a hozzátartozók kérelmet nyújthatnak be a fel nem vett összeg kifizetésére.

Fel nem vett nyugdíj igénylése

A fel nem vett nyugdíjösszeget csak kérelemre lehet megkapni. Ehhez az érintett hozzátartozónak ki kell töltenie a „Kérelem a jogosult halála esetén fel nem vett ellátás kifizetéséhez” nyomtatványt, amely letölthető a Magyar Államkincstár weboldaláról. A kérelemhez csatolni kell:

  • az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatának másolatát

  • a jogosultságot igazoló dokumentumokat (pl. hagyatéki végzés, öröklési igazolás)

A kérelem benyújtható postai úton vagy az Ügyfélkapun keresztül online is.

13. havi nyugdíj elhunyt után: mikor jár, mikor nem?

A 13. havi nyugdíjjal kapcsolatos szabályok 2025-ben megváltoztak. Alapesetben a 13. havi nyugdíjat minden év februárjában fizetik ki azoknak, akik az adott év februárjában nyugdíjas jogviszonyban állnak. Ez azt jelenti, hogy ha a haláleset januárban történik, a februári 13. havi nyugdíj nem jár az elhunyt után. Ha azonban a haláleset februárban történik, akkor a teljes összeg jogosult hozzátartozónak kifizethető – kérelem alapján.

Hogyan lehet igényelni a 13. havi nyugdíjat haláleset után?

A 13. havi nyugdíj elhunyt után kifizetése a „fel nem vett ellátás kifizetéséhez” hasonló módon történik. Az erre vonatkozó kérelem ugyanazon nyomtatvánnyal történik, mint a havi nyugdíj esetében, és ugyanazokat a mellékleteket is csatolni kell hozzá.

A nyugdíj haláleset esetén történő kezelése több tényezőtől függ. Magyarországon történő halálesetnél az ügyintézés automatikusan történik, míg külföldön aktív bejelentést kell tenni. A nyugdíj a halál hónapjára még jár, de a további ellátásokhoz (pl. 13. havi nyugdíj) a hozzátartozóknak külön kérelmet kell benyújtaniuk. Az ügyintézés már egyre inkább elektronikus formában is elérhető, ami megkönnyíti a gyászoló család dolgát ebben az érzelmileg megterhelő időszakban.

Hirdetés
Megosztás