Halász Judit, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, aki elsősorban gyermekdalairól és színházi szerepeiről ismert, egy újabb, hihetetlen csalás áldozatává vált.
A művésznő arcát és nevét több videóban is felhasználták, amelyeken úgy tűnik, hogy egy olyan krémet ajánl, amely állítólag segített neki éveket fiatalodni.
Azonban Halász Judit valójában semmi kapcsolatban nincs ezekkel a reklámokkal, és a videókat a mesterséges intelligencia segítségével manipulálták úgy, hogy a szájába adták a szavakat.
A csalók a művésznő korábbi videóit használták fel, és egy olyan arcápolási csodaszert reklámoztak, amelynek segítségével a krém állítólagosan eltünteti a botox szükségességét, és 10-20 évet fiatalít a használóján.
A felvételen Halász Juditnak olyan szöveget adtak a szájába, amelyet soha nem mondott, így a gyanútlan nézők könnyen azt hihették, hogy ő valóban ajánlja a terméket. A színésznő a Fókusz kamerái előtt elmondta, hogy először meglepődve látta a videót, és teljesen ledöbbent a csalás láttán.
„Én azt hittem, elájulok, amikor először megláttam. Ez a felvétel itt készült a Vígszínházban, de egy egészen másról szóló interjú, beszélgetés volt.
Ők pedig ezt az én számba adták, ezt a szöveget, és úgy néz ki, mintha én mondanám, pedig nem én mondom” – nyilatkozta Halász Judit, aki megdöbbent a történtek hatásán.
A művésznő figyelmeztetése: “Ne higgyenek el mindent!”
A reklámokban Halász Judit is a csodakrém használatával állítólag évről évre fiatalodott, és elkerülte a botox kezelését. Azonban a művésznő hangsúlyozza, hogy mindez csupán egy átverés, amit mesterséges intelligenciával hoztak létre.
„Elképesztő! Ezeket a hazugságokat nem lehet hagyni, mert úgyis annyi a hazugság körülöttünk. Van valaki, aki eddig még sosem csapta be őket hosszú évek óta, az is ajánlja, hát, akkor az biztos igaz.
Nem igaz! Amit én ajánlok, az nem igaz, mert nem én ajánlom! Ha ilyet lát, akkor azt ne higgye el, mert én nem mondok ilyet soha!” – figyelmeztette a színésznő a rajongóit és a közönséget.
Halász Judit nemcsak hogy tehetetlennek érzi magát a helyzetben, de a történtek jelentősen megviselték őt. A csalás áldozataként nemcsak a nevét és arcát használták fel engedély nélkül, de sokan, akik valóban elhitték, hogy ő készítette a reklámot, csalódtak benne, hogy pénzért ilyesmit vállalna el.
A művésznő szerint ez komolyan sérti a hírnevét, és a csalás komoly érzelmi megterhelést jelentett számára.
„Ezt nem lehet tűrni. Én nagyon rosszul veszem ezeket a dolgokat” – tette hozzá Halász Judit, aki szeretné, ha a csalók mielőbb felelősségre lennének vonva.
A csalás egyre gyakoribb esetei közé tartozik az úgynevezett deepfake technológia, amely mesterséges intelligencia segítségével képes hamis videók és audiófelvételek létrehozására.
A deepfake segítségével valósághű, manipulált tartalmakat lehet generálni, amelyek rendkívül könnyen megtévesztik a közönséget. Ormós Zoltán, ügyvéd a témával kapcsolatban elmondta, hogy ezek a hamis felvételek nagyon gyorsan és egyszerűen elkészíthetők, akár 1-2 nap alatt, és nem szükséges hozzá az eredeti felvétel.
Halász Judit nem az egyetlen áldozat, hiszen több híres személy is hasonló csalások áldozata lett már, például Jákob Zoli és Barta Sylvia is. Az ilyen típusú hamisítványok nemcsak a személyek hírnevét károsíthatják, hanem komoly jogi következményekkel is járhatnak, ha a csalásokat nem sikerül időben megállítani.
A szakértők azt javasolják, hogy mindig legyünk gyanakvóak, ha olyan hirdetésekkel találkozunk, amelyekben híres személyek ajánlanak termékeket, különösen, ha az ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. A mesterséges intelligenciával készült manipulált tartalmak egyre gyakoribbak, és egyre nehezebb megkülönböztetni őket az eredeti videóktól.
Fontos, hogy mindig ellenőrizzük az információk forrását, és ne dőljünk be minden online ajánlatnak, különösen akkor, ha az a hírneves személyekhez köthető. Az ilyen csalások nemcsak pénzügyi, hanem érzelmi károkat is okozhatnak, és komolyan alááshatják a közszereplők hitelességét.
Halász Judit esete rávilágít egy újabb veszélyre, amely az internet világában egyre inkább jelen van. A mesterséges intelligencia gyors fejlődése lehetőséget ad a csalók kezébe, akik hamis információkkal és manipulált videókkal próbálják megtéveszteni a közönséget. Az ilyen típusú csalások komoly hatással vannak a közszereplők hírnevére, és fontos, hogy mindenki tisztában legyen a veszélyekkel, hogy elkerülhesse őket.