Kezdőlap AKTUÁLIS Most jött a hír a pedagógusoknak – Ilyen változások lépnek életbe a...

Most jött a hír a pedagógusoknak – Ilyen változások lépnek életbe a következő tanévben

Hirdetés

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közleményt adott ki, amelyben határozottan tiltakozik a nevelő-oktató munka során alkalmazott tartalomszabályozók ismeretéről szóló, miniszter által elrendelhető képzés teljesítési kötelezettsége ellen.

 

Hirdetés

A szakszervezet szerint valódi oktatási reformokra van szükség, amelyek a pedagógus-továbbképzési rendszert a 21. századi igényekhez igazítják és a modern kihívásokra adnak választ.

A rendelettervezet tartalma

A Blikk is beszámolt arról, hogy a Belügyminisztérium társadalmi egyeztetésre kiírt rendelettervezete szerint a tanároknak, tanítóknak és óvodapedagógusoknak a következő tanévben egy új, a pedagógus továbbképzés rendszerétől független képzésen kell részt venniük.




Ezt azzal indokolták, hogy a pedagógusok “megújítsák” ismereteiket a Nemzeti alaptanterv és az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatban. A képzést egy vizsga is követi.

PDSZ álláspontja

A PDSZ közleményében kijelentette, hogy a rendelettervezet által előírt képzés elvégzésével a pedagógusok teljesítménye sem minőségi, sem mennyiségi szempontból nem növekedne. Szerintük ez a képzés nem alkalmas ezen mutatók javítására, és inkább felesleges terhet róna a pedagógusokra.

A szakszervezet különösen aggályosnak tartja, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, amelynek még nincs akkreditált tanárképzési programja, részt vehet a pedagógusképzésben.

Véleményük szerint az oktatási kormányzatnak a szakszervezetek, szakmai szervezetek és a pedagógusok széles körű bevonásával kellene átdolgoznia a Nemzeti Alaptantervet.

A rendelettervezet következményei

A PDSZ szerint a rendelettervezet számos negatív következménnyel járna:

  • További terhek a pedagógusokra: A képzés elvégzésére és teljesítésére fordított időt a gyerekekkel való foglalkozásokra szánt időből veszik el, ami csökkentheti a foglalkozások minőségét a felkészülési időkeret csökkenése miatt.
  • Teljesítményértékelés irrelevanciája: A képzés és a Teljesítményértékelési rendszer összekapcsolása még irrelevánsabbá teszi az így megkapott eredményeket.



Mobiltelefonhasználat korlátozása

A PDSZ tiltakozik a pedagógusokra vonatkozó mobiltelefonhasználat-korlátozás ellen is. Szerintük ez az intézkedés nem releváns a pedagógusok minőségi és/vagy mennyiségi teljesítményének növelése szempontjából.

Úgy vélik, hogy a mobilhasználat szabályozását intézményi hatáskörben kellene meghagyni.

Összegzés és követelések

A PDSZ követeli a rendelettervezet elvetését, hangsúlyozva, hogy valódi oktatási reformokra van szükség, amelyek a pedagógus-továbbképzési rendszert a 21. századi igényekhez igazítják.

Emellett elutasítanak minden olyan tervezetet, amely többletmunkát jelent a pedagógusok számára anélkül, hogy külön díjazás járna érte. Szerintük a rendelettervezet egyenesen megalázó az értelmiségi hivatást gyakorló pedagógusok számára, és valódi változást csak a szakmai szervezetek és a pedagógusok bevonásával lehet elérni.

A PDSZ felszólítja az oktatási kormányzatot, hogy vonja be a szakmai szervezeteket és a pedagógusokat a döntéshozatalba, és dolgozzon ki olyan reformokat, amelyek valóban a 21. századi kihívásokra adnak választ.



Hirdetés