Kezdőlap AKTUÁLIS Itt a feketeleves – Bekövetkezett a legrosszabb a benzinkutakon

Itt a feketeleves – Bekövetkezett a legrosszabb a benzinkutakon

Hirdetés

Tavaly a magyar üzemanyagpiacon jelentős változások történtek az üzemanyagárak szabályozásának átalakítása kapcsán.

 

Hirdetés

Az ársapka kivezetésével a piaci szereplők nagy kihívások elé néztek, és sok szakértő aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az ársapka eltörlése hátrányosan érintheti a piaci stabilitást.

A változások azt a kérdést is felvetették, hogy hogyan fogja ez befolyásolni a kiskereskedelmi üzemanyagárakat, és milyen hatása lesz a piaci koncentrációra.

Az ársapka kivezetése után az üzemanyagok ára drasztikusan megemelkedett, és a környező országok üzemanyagáraihoz képest akár 11-15 százalékkal magasabbak voltak Magyarországon.

Ez azt jelentette, hogy az üzemanyagok prémium árazása kirívóan magas volt, ami valószínűleg a készletfeltöltés miatt volt szükséges. Bár a benzinnél az árprémium később csökkent, a dízelnél továbbra is megfigyelhető egy 4-5 százalékos árprémium.

Ezek a magas árak valószínűleg részben az ársapka kivezetésének utóhatásaihoz köthetők. Az üzemanyagpiacra ható szabályozások és az árak alakulása között szoros összefüggés van, és a kormányzati intézkedések hosszú távú hatással lehetnek az üzemanyagárakra.

Az üzemanyagpiaci koncentráció tekintetében a statisztikai adatok azt mutatják, hogy 2022 végére 53 töltőállomás szűnt meg Magyarországon, ami a teljes állomány 3 százalékát jelenti. A befejezett állomány 6 százalékát képviselő fehér (nem nagy kútláncokhoz tartozó) kutak 53 százalékát érintette.

Bár az adatok nem mutatják meg, hány kis kutról és hány nagyobb lánchoz tartozó kutról van szó, az elérhető információk azt sugallják, hogy a piaci koncentráció növekedése bekövetkezett. A nagyobb szereplők, mint például a Mol, a kúthálózataikat megtartották vagy minimális veszteséget könyveltek el.

Az üzemanyagpiacon történő változások és az ársapka eltörlése továbbra is komoly figyelmet igényelnek, és a piaci környezet alakulásának monitorozása kiemelkedő fontosságú lesz az érintett szereplők számára. Az üzemanyagpiacon tapasztalt változások továbbra is befolyásolhatják a hazai fogyasztókat és a piaci versenyt, és ezekre az érintett feleknek figyelmesen kell reagálniuk.

Hirdetés