A Majka néven ismert Majoros Péter debreceni koncertjét követően kirobbant botrány az elmúlt napokban egyre inkább túlmutat egy egyszerű színpadi geg megítélésén. A „Csurran, cseppen” című dal végén bemutatott jelenet — amelyben egy mikrofonnal imitált kivégzést hajtottak végre a fiktív Bindzsisztán ország korrupt miniszterelnökén — azóta politikai háborúvá szélesedett, amelyhez újabb és újabb közéleti szereplők csatlakoznak.
A fellépés után a kormánypárti médiában gyorsan megszületett a narratíva: Majka erőszakra buzdított, és a jelenet burkoltan Orbán Viktor miniszterelnök ellen irányult. A zenész ezt kategorikusan visszautasította, és kijelentette, hogy a karakter is, az ország is teljes mértékben kitalált. Szerinte a performansz egy „gegre” épült, amit félreérteni csak szándékosan lehet.
Egykori zenésztársa, Dopeman azonban másként látja a helyzetet. Szerinte Majka egyszerűen ráült arra a hullámra, amelyen más, fiatalabb előadók — például Azahriah — is utaznak: népszerűséget próbálnak szerezni a politikán keresztül. Dopeman szerint Majka valójában nem rendszerkritikus, hanem egy „napraforgó”, aki mindig épp ahhoz dörgölőzik, ahonnan a legnagyobb hasznot remélheti. A rapper keményen fogalmazott: szerinte Majka gyáva, aki csak a látszat szintjén vállal politikai álláspontot, valójában viszont a túlélés és megélhetés vezérli.
A vélemények ütközése nem állt meg ennyiben. Majka hétfő éjjel egy rapszöveg formájában reagált kritikusaira. A posztban a művész támadást indított az őt bírálók ellen: „Bayerek, dopemanek, deákok, megbukott kétszínű zsiványok” — írja, majd kemény szavakkal jelzi, hogy nem kér a támadásokból, de nem is hátrál meg. A dalszöveg stílusa provokatív és öntudatos, a vége pedig egyértelmű hadüzenet: „Gyertek csak bátran! Ide lőjetek!”
A politikai reakciók sem maradtak el. A Fidesz-frakció szóvivője azt írta a poszt alá, hogy „egy halk bocsika okosabb lett volna”, míg Németh Balázs szerint Majka csak azért nem kér bocsánatot, hogy ne sértse meg „a libsi haverokat” és ne veszítse el az RTL-es lehetőségeit. A kormánypárti oldal szerint Majka egyértelműen politikai szerepvállalásra készül, és a botrányos fellépés is ennek a kampánystratégiának a része.
A közéleti botrány azonban nemcsak Majkáról szól. Ábrahám Róbert publicista szerint a vita valójában arról szól, hogyan változik a magyar nyilvánosság: milyen mértékben engedhető meg a politikai kritika a színpadon, és mennyire felelős egy előadó azért, ha túl heves reakciókat vált ki? Ábrahám szerint Majka „újgazdag rapperként” nem ismeri fel, hogy a szavai és tettei milyen hatással lehetnek a valóságra. „Elég egyetlen elvakult néző, aki nem csak a közönség soraiban akar hős lenni, hanem a valóságban is” — írja a közösségi oldalán.
A Majka-ügynek már most komoly társadalmi lecsapódása van. Közéleti személyiségek, politikai szereplők, művészek és egyszerű rajongók is véleményt formáltak az ügyről. Miközben egyesek a művészi szabadság korlátozását látják a kormánypárti támadásokban, mások úgy vélik, hogy a közszereplőknek nagyobb felelősséget kellene vállalniuk a szavaikért és gesztusaikért.
A vita valószínűleg nem csillapodik egyhamar. A kérdés most az, hogy Majka a továbbiakban milyen irányt választ: visszavonul-e, vagy tovább fokozza a konfrontációt? Egy biztos: a magyar zenei és közéleti szcéna egyik legélesebb törésvonalához érkeztünk, ahol a politikai állásfoglalás és a művészi önkifejezés közötti határvonal újraértelmezésre szorul.