Hatalmas bírságot kapnak a biciklisek – Itt vannak a szabályok, amiket sokan nem ismernek!

A kerékpározás szabadságot, rugalmasságot és környezettudatosságot ad, ám egy aprónak tűnő, de annál fontosabb szabály figyelmen kívül hagyása akár életeket is veszélyeztethet. Sokan még mindig nem tudják, hogy a mobiltelefon kézben tartott használata biciklizés közben is tilos, és a szabály megszegése nem csupán balesetveszélyes, hanem súlyos pénzbírságot is vonhat maga után – figyelmeztet a Zala Vármegyei Hírportál.

Hirdetés

A KRESZ nem csak az autósokra vonatkozik

A legtöbb közlekedő tisztában van azzal, hogy az autóvezetés közbeni mobiltelefon-használat tiltott. Az autósok már egyre gyakrabban alkalmaznak kihangosítót vagy okosrendszereket, hogy betartsák ezt az előírást. Ugyanakkor a kerékpáros közösség egy jelentős része még mindig nem tudja, hogy ugyanaz a szabály érvényes rájuk is, és hogy a KRESZ világosan fogalmaz a kérdésben.

A vonatkozó jogszabály szerint:

„A kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat.”

Ez tehát azt jelenti, hogy a biciklizés közbeni telefonnyomkodás, beszélgetés vagy bármilyen kézi eszközhasználat egyértelműen szabályellenes, még akkor is, ha valaki csak rövid időre veszi elő a telefont, például egy térkép ellenőrzésére.

Miért ennyire veszélyes?

Hirdetés

A mobiltelefon használata kerékpározás közben nemcsak szabálytalan, de rendkívül veszélyes is. A Zala Vármegyei Rendőrkapitányság sajtószóvivője, Sznopek Veronika rendőr őrnagy a témával kapcsolatban elmondta:

„Az autósok már egyre inkább odafigyelnek arra, hogy ne nyomkodják a telefont vezetés közben, vagy kihangosítót használnak. Azonban a biciklisek közül sokan még nem szerelték fel járműveiket telefontartóval, ezért többször tartják azt kézben.”

Pedig az észlelési és reakcióidő csökkenése már egy-két másodperc alatt is tragikus következményekkel járhat. Egy biciklis, aki 20 km/h sebességgel halad, másodpercenként 5,5 métert tesz meg. Ha egy pillanatra elvonja figyelmét a telefon, akár egy járókelő, másik biciklis vagy autó elé is kisodródhat – és már meg is történhet a baleset.

Milyen büntetésekre számíthatnak a szabályszegők?

A szabály megszegésének ára nem csekély. Ha a rendőr helyszínen intézkedik, akkor a bírság összege 26 ezer forint lehet. Ha viszont szabálysértési eljárás indul, akár 52 ezer forint is kiszabható.

Ez különösen fájdalmas lehet azok számára, akik úgy gondolják, hogy biciklizni „ingyenes” tevékenység. Egyetlen kézben tartott telefonhívás akár egy hónapnyi közlekedés költségét is jelentheti – nem beszélve arról, hogy a közúti balesetek következményei sokkal súlyosabbak lehetnek, mint a bírság.

Mire figyelj, ha biciklivel közlekedsz és elérhető akarsz maradni?

Sokan mondják, hogy kerékpározás közben is szeretnének kapcsolatban maradni – telefonálni, zenét hallgatni vagy GPS-t használni. Szerencsére mindez szabályosan is megoldható:

  • Telefontartó használata: A kormányra szerelhető mobiltelefon-tartóval a kijelzőt figyelheted anélkül, hogy kézbe kellene venned. Fontos azonban, hogy ne nézegesd huzamos ideig, csak gyors pillantásokra használd – mint az autóban a GPS-t.

  • Kihangosító vagy fülhallgató: Bár a kétoldali fülhallgató használata szintén vitatott, az egyoldali Bluetooth headset nem tiltott. Így fogadhatsz hívásokat anélkül, hogy a kezedet használnád.

  • Megállás telefonáláshoz: Ha mindenképp szükséges a kézi használat, állj meg biztonságos helyen. Ne a kereszteződésben, ne az út szélén – keresd a járda szélét vagy egy padot.

A mobilhasználat okozta balesetek száma évről évre nő

A statisztikák szerint a közúti balesetek egyik leggyakoribb oka a figyelem elterelése. Ez nemcsak az autósokra, hanem a kerékpárosokra is igaz. A kerékpáros balesetek egy jelentős része abból fakad, hogy a biciklis nem észleli időben az akadályt, más járművet vagy a forgalmi helyzet változását.

A rendőrség ezért rendszeresen ellenőrzéseket tart – például az ősszel esedékes ROADPOL-akció során, amelynek célja éppen az ilyen figyelemelvonó tényezők kiszűrése. A kerékpárosokat is ellenőrizhetik, és a bírság kíméletlenül kiszabható.

Közlekedési kultúra és felelősség

A kerékpározás nemcsak sport, hanem a közlekedés egyik része. Aki bringára ül, ugyanúgy részt vesz a közúti forgalomban, mint az autósok, motorosok vagy gyalogosok. Így őrá is vonatkoznak a szabályok, és ugyanolyan felelősséggel tartozik mások testi épségéért.

A telefonhasználat közbeni kerékpározás nem vagány dolog – hanem veszélyes és meggondolatlan. Egy pillanatnyi kihagyás miatt egy életre szóló tragédia is történhet.

A szabály, miszerint biciklizés közben tilos kézben tartott mobiltelefont használni, nem csak betű a törvényben – egy életvédelmi intézkedés. Megszegése komoly bírságot vonhat maga után, de ami még fontosabb: a saját és mások testi épsége is múlhat rajta.

Mielőtt tehát a következő biciklitúrára indulsz, gondoskodj róla, hogy telefonod biztonságos helyen legyen, és csak akkor használd, ha megálltál. Az utakon nem csak magadért, de másokért is felelős vagy.

Hirdetés
Megosztás