Kezdőlap AKTUÁLIS Ha te is klímával fűtöttél, készülj fel, ez lesz a villanyszámládon

Ha te is klímával fűtöttél, készülj fel, ez lesz a villanyszámládon

Hirdetés

A hideg téli hónapokban sokan hűtő-fűtő klímát használnak otthonuk melegen tartására, ám az extrém hideg időjárás megkérdőjelezheti ennek hatékonyságát.

 

Hirdetés

Szakértők szerint fontos tudni, hogy hol húzódik ez a “fagyhatár”, és milyen intézkedéseket tehetünk, ha drasztikusan visszaesik a hőmérséklet.

A klímaberendezések, különösen a hűtő-fűtő típusok, népszerű megoldást jelentenek a fűtésre, kényelmesek és gyakran gazdaságosabbak is, mint más fűtési rendszerek. Fontos megérteni a klímák hatékonyságát befolyásoló tényezőket, különösen azokat az érintetteket, akik ilyen berendezéseket használnak.



Korábbi cikkeinkben már bemutattuk a háromféle klímaberendezés közötti különbségeket, és hangsúlyoztuk a hűtő-fűtő és fűtésre optimalizált klímák előnyeit. Ezek a berendezések nagyobb hatékonyságot biztosítanak, mint más elektromos fűtőtestek, például a villanyradiátorok vagy hősugárzók.

Az úgynevezett COP vagy SCOP érték jelzi a klímaberendezés hatékonyságát fűtésre. Minél magasabb ez az érték, annál kevesebb energia szükséges a fűtéshez, és ezáltal csökkennek az üzemeltetés költségei. A klímafűtés hatékonysága azonban csökkenhet, amikor az időjárás extrém hidegre fordul.

Míg a hűtő-fűtő klímák általában fel vannak készítve a hidegre, és számos biztonsági funkcióval rendelkeznek, az extrém hideg mégis negatívan befolyásolhatja teljesítményüket. A klímaberendezések teljesítménye jelentősen csökkenhet nulla fok alatt, és különösen a hűtő-fűtő típusok esetében ez érezhető lehet.



A fűtésre optimalizált klímák általában magasabb hatékonysággal működnek alacsonyabb hőmérsékletek mellett is, de még ezeknél is fontos megérteni a határértékeket. A legtöbb klíma körülbelül mínusz 5-7 Celsius-fokig képes 100 százalékos teljesítményt nyújtani, ezután pedig fokozatosan csökken a hatékonyság.

Fontos, hogy tisztában legyünk a klímaberendezésünk határaival, és szükség esetén más fűtési rendszerekkel is kiegészítsük azt, például gázfűtéssel. Emellett érdemes fokozott figyelmet fordítani a klímák karbantartására és rendszeres ellenőrzésére, hogy biztosítsuk az optimális működést és meghosszabbítsuk az élettartamát.



A klímaberendezések körültekintő használatával és karbantartásával könnyebben élvezhetjük a kényelmes és gazdaságos fűtést még az extrém hideg téli napokon is.

Hirdetés