Július 23-án világszerte megrendüléssel fogadták a hírt: Ozzy Osbourne, a Black Sabbath frontembere, a heavy metal egyik legikonikusabb és legmeghatározóbb alakja 76 éves korában elhunyt. A zenészt régóta ismert Parkinson-kóros betegsége vitte el, családja körében, békében távozott – jelentették be közleményükben, amelyben úgy fogalmaztak: „Nagyobb a fájdalmunk, mint amit szavakkal ki lehetne fejezni.”
Az utolsó búcsú: koncert Birminghamben
Ozzy Osbourne július 5-én állt utoljára színpadra, szülővárosában, Birminghamben, ahol a Black Sabbath egykori tagjaival lépett fel. A koncert különleges, szinte szakrális pillanat volt: nemcsak egy korszak végét jelentette, de egy méltóságteljes búcsút is a közönségtől és a színpadtól.
A koncert során lánya, Kelly Osbourne bejelentette eljegyzését – ezzel a családi boldogság pillanata is összefonódott a rocklegenda utolsó fellépésével. Az eseményt a világ minden táján közvetítették, és milliók követték élőben, vagy nézték vissza online. Ozzy mosolyogva és emelt fővel intett búcsút – pont úgy, ahogy mindig is élte az életét.
John Michael Osbourne: a zene megváltása
Ozzy Osbourne 1948-ban született John Michael Osbourne néven, egy szegény munkáscsalád gyermekeként Birminghamben. Nehéz gyermekkora és zűrös fiatalkora miatt sokáig úgy tűnt, rossz útra tér. De ahogy sokszor vallotta: a zene mentette meg az életét. A hetvenes években a Black Sabbath élén egy új műfajt hozott létre: megszületett a heavy metal. A sötét hangzás, a riffek, a komor szövegek és a dühös attitűd forradalmat indítottak el – és Ozzy lett ennek a sötét birodalomnak a koronázatlan királya, akit hamarosan „a sötétség hercegeként” kezdtek emlegetni.
A Black Sabbath-tól a Crazy Train-ig
A Black Sabbath korszak meghatározó volt: olyan dalokkal, mint a „Paranoid”, az „Iron Man” vagy a „War Pigs”, örökre beírták magukat a rockzene történetébe. A zenekarból való távozása után Ozzy nem tűnt el – ellenkezőleg. Szólókarrierje újabb lendületet adott pályájának: a „Crazy Train”, a „Mr. Crowley” vagy a „No More Tears” a nyolcvanas és kilencvenes évek himnuszaivá váltak.
Ozzfest és a valóságshow-világ
Ozzy nemcsak zenészként, de rendezvényszervezőként és tévés személyiségként is újraírta a szabályokat. Az általa indított Ozzfest fesztivál olyan előadók számára nyitott kaput, akik addig marginálisnak számítottak. A kétezres években a The Osbournes című valóságshow-val robbantott, amelyben családját is megismerhette a világ. A show máig hivatkozási alap a reality-műfajban, és Ozzy karizmatikus, bolondos, de szerethető személyiségét közelebb hozta azokhoz is, akik nem ismerték a zenéjét.
A betegség és az utolsó évek
2019-ben Ozzy nyilvánosan is bejelentette, hogy Parkinson-kórral küzd, ami komoly visszaesést jelentett az egészségi állapotában. Mégis, ahogy mindig is tette, nem adta fel. Dolgozott, stúdiózott, és ahol lehetett, fellépett – noha egyre ritkábban. A közönség iránti szeretet és a színpad iránti szenvedély hajtotta tovább. Az utolsó birminghami koncertje méltó zárása volt egy fényes, ugyanakkor megpróbáltatásokkal teli karriernek.
Egy korszak vége – legendává vált életében is
Ozzy Osbourne halálával nem csupán egy zenészt veszített a világ, hanem egy korszakot, egy attitűdöt, egy kulturális ikont. Kevés olyan előadó van, aki több generáció számára is jelentést hordozott – Ozzy azonban ilyen volt. A kemény hangzás mellett ott volt benne az emberi esendőség, az önirónia, a küzdeni akarás és az egyenesség.
A család közleménye szerint Ozzy szerető családja körében hunyt el, békésen. Utolsó pillanataiban is tudta, hogy mennyi embernek adott erőt és inspirációt. A világ rajongói, zenésztársai és kritikusai egy emberként róják le tiszteletüket a sötétség hercege előtt.