Egy Veszprém vármegyei férfi ellen jogtalan elsajátítás gyanújával indult büntetőeljárás, miután egy elveszett pénztárcát megtalálva nem adta vissza annak teljes tartalmát – legalábbis ezt állítja a tulajdonos. A helyzet különösen vitatott, mivel a bankkártya visszakerült jogos tulajdonosához, azonban a készpénz összege körül heves vita bontakozott ki a felek között – írja a Blikk.
Megállt segíteni – mégis gyanúsított lett
Az eset még két hónappal ezelőtt, május végén történt a 71-es főúton. Horváth Gergely, a történet főszereplője épp autózott, amikor arra lett figyelmes, hogy a szél különböző bankjegyeket sodor el az útról. Mint később kiderült, egy pénztárca esett ki egy autóból, vélhetően az autó tetejéről. A férfi megállt, és elkezdte összeszedni a szétszóródott értékeket: bankjegyeket, iratokat és egy bankkártyát.
A helyszínen azonban nem volt egyedül. Egy piros Opel Corsával egy nő is megállt, akivel röviden beszélgettek, majd távozott. Horváth azt állítja, mindent megtett annak érdekében, hogy az értékek visszajussanak jogos tulajdonosukhoz, ezért a bankkártyán lévő név alapján próbálta beazonosítani a tulajdonost. Amikor ez nem sikerült, felkereste a kibocsátó bankot, megadta elérhetőségét, és végül így került kapcsolatba a tárca tulajdonosával, Sándor Lászlóval.
Kártya vissza, pénz vitatott
A visszaszolgáltatásra május 24-én került sor, amikor is Horváth személyesen adta vissza a bankkártyát. A pénz azonban nem került visszaadásra, mivel – elmondása szerint – mindössze 52 ezer forintot talált. Ezzel szemben a tulajdonos azt állítja, hogy 180 ezer forint volt a pénztárcában, és a különbözetért felelőssé teszi Horváthot.
„Én próbáltam tisztességes lenni, mindent vissza akartam adni. Nem vagyok bűnöző, mégis engem vádolnak lopással” – nyilatkozta Horváth, aki szerint a tulajdonosnak kellene bizonyítania, hogy valóban ekkora összeg volt a tárcájában. A férfi május 30-án gyanúsítottként jelent meg a balatonfüredi rendőrségen, ahol rabosították is.
Az ügyészségnél is panaszt tett
Horváth állítása szerint a kihallgatás során nem megfelelően rögzítették a vallomását, és nem kapott lehetőséget arra, hogy a térfigyelő kamerák felvételeit megtekintse – holott szerinte ezek tisztázhatnák, mi történt pontosan. Emiatt panaszt tett az ügyészségen, de a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség úgy döntött, nem indítanak külön nyomozást az ügyben.
A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint az ügy vizsgálata befejeződött, és az iratokat vádemelési javaslattal továbbították az ügyészséghez.
A tulajdonos verziója: több pénz volt benne
A pénztárca tulajdonosa, Sándor László a történteket elismerte, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy figyelmetlen volt, és saját hibájából hagyta a pénztárcáját az autó tetején. „Általában kártyával fizetek, de szeretek, ha van nálam készpénz is. Néhány nappal korábban vettem fel 150 ezret, a tárcámban lévő 30-35 ezer forint mellé” – mondta el a Blikknek.
Mit mond a törvény?
A Büntető Törvénykönyv 378. paragrafusa szerint jogtalan elsajátítást követ el az, aki a talált vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja, vagy nyolc napon belül nem adja át a hatóságnak vagy az eredeti tulajdonosnak. Az ilyen bűncselekmény egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
A kérdéses ügyben az a jogilag releváns pont, hogy az 52 ezer forint visszatartása jogtalan elsajátításnak minősülhet-e, ha a tulajdonos mást állít, de nincs egyértelmű bizonyítéka az eredeti összegre. Mivel Horváth nem vitte be a pénztárcát a rendőrségre, a hatóság jogsértésként értékelheti a viselkedését – még akkor is, ha ő maga jóhiszeműen járt el.
Társadalmi visszhang és kérdések
Az eset komoly visszhangot váltott ki a közösségi médiában is, sokan Horváth Gergely pártjára álltak, mondván, hogy épp azokat büntetik, akik segíteni próbálnak. Mások szerint viszont ha nem adta át azonnal az értékeket a rendőrségnek, akkor bizony hibázott – függetlenül attól, mennyi pénz volt valójában a tárcában.
Az ügy tanulsága: ha valaki pénztárcát vagy más értéket talál, a legbiztosabb út továbbra is az, ha azonnal leadja azt a rendőrségen. Még akkor is, ha az ember jó szándékú – egy félreértés is bűncselekmény gyanújába sodorhatja.