A drámai eseményt megelőzően súlyos figyelmeztető jelek bukkantak fel a közösségi médiában. Aztnezd.net oldalon megosztott videó felvételeken jól kivehető, hogy az áldozat, Omar Farang Zin, egy bocsos anyamedvét vett észre a Transzfogarasi út mellett – a kölykök jelenléte miatt pedig különösen veszélyes helyzet alakult ki. A Facebookon terjedő videó címe: „Felfoghatatlan, ami a videón látszik”, és az emberi túlzott bátorságot, illetve a vadon és a látogatók közötti hibás viszonyulást mutatja be.
„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – megbocsáthatatlan tévedés
Az áldozat korábban is megosztott fotókat és videókat a vad találkozásokról, sőt állítólag táplálta is a medvét – mindezt a veszélyt alábecsülő, romantikus hangnemben tette.
A tragédia azután következett be, hogy odament közvetlen közelségbe az anyamedvéhez és kölykeihez: a videón hallható mondata – „Itt a medve, milyen szép” – mindaddig idilli volt, amíg az állat hirtelen előrehajolva támadott, és a férfit egy 60 méteres mélységű szakadékba rántotta.
A tragédia: hogyan zajlott le?
Omar Farang Zin, 48 éves olasz férfi, több országot bejárt utazó volt, és különösen szerette Romániát, ahol motorkerékpárjával barangolta az erdélyi hegyvidékeket. A tragédia napján – a Transalpina út után – a Transzfogarason is medvéket látott, és visszatért, hogy újra találkozzon az állatokkal. A veszélyre alapból nem gondolva megpróbált ennivalót adni egy anyaállatnak a kölykeivel együtt.
Az anyamedve kiszámíthatatlanul reagált, megtámadta az olaszt, aki a vészhelyzetben leesett a mélybe – körülbelül 60 métert vonszolták le. Több harapás és sérülés érte. A mentők, rendőrök, tűzoltók és erdészek vonultak ki, de a súlyos sérülések miatt már nem tudták megmenteni. A támadás után azonnal lelőtték az elkövető medvét a biztonság érdekében, és a környéket rendőri ellenőrzés alá vették.
A túltelített medvepopuláció szerepe
A Romsilva adatai szerint a területen – amely idegenforgalmáról is híres – jelenleg mintegy 112 medve él, miközben az optimális létszám csupán negyedennyi lenne.
Dragoș Ionescu, a vadászati alap képviselője rávilágított: az útvonal ideális környezetet kínál a medvék számára, akik özönlenek az élelemszerzés reményében – miközben a turisták fényképezni, etetni akarják őket. Ez a veszélyes interakció könnyen tragédiához vezethet .
Többszöri előfordulás: nem egyedi eset
Ez a tragikus eset nem egyedülálló: korábban is történt hasonló támadás az útvonalon, amelyben ukrán turisták sérültek meg, szintén fotózás vagy etetés közben . Mindkét incidens megerősíti, hogy az emberek gyakran lebecsülik a medvék veszélyességét, a bocsokat különösen agresszív állatnak ítélik, és a turizmushoz kapcsolódó viselkedés diverziója komoly problémát jelent.
Milyen tanulságok vonhatók le mindebből?
E tragédiák nyomán több fontos tanulság rajzolódik ki:
-
A vadon élő állatok nem fotómodellként viselkednek: az etetés, közeledés instabillá teszi őket, ami agresszióba mehet át;
-
A túl magas medvepopuláció miatt fokozni kell a védelmi intézkedéseket, a turista-látogatók edukációját;
-
Szükséges a súlyosabb bírság bevezetése, rendszertesztelt táblák kihelyezése, és szigorú ellenőrzés a turistatudatosság javítása érdekében;
-
A közösségi médiában terjedő videók nem csak tudósítanak, de fel is buzdítanak veszélyes viselkedésre – ezzel is komoly felelősség terheli a tartalom előállítóit és megosztóit.
A Transzfogarasi tragédia szembesít bennünket azzal, hogy a természet nem játékszer. A veszélyes és romantikusnak tűnő közeledés „csodás természethez” rövid idő alatt halálos kimenetelűvé válhat. A társadalmi felelősség, a vadon védelme, a turisták edukációja és az állami-szervezeti intézkedések összehangolása életet menthet.
A történet rámutat: amikor a bátorító szelfik és a villámgyors közösségi média romboló viselkedéshez vezetnek egy vadon élő állattal, a súlyos következmények közvetlenek. A természet iránti tisztelet és biztonságos viselkedés nem választás, hanem kötelesség – minden látogató, állami szervezet és tartalom megosztó részéről.