Nyugdíjkorrekció 2025 – Novemberben ennyit kapnak az idősek a nyugdíj mellé

A nyugdíjasok számára 2025-ben ismét kulcskérdés, hogy lesz-e novemberben kiegészítő nyugdíjemelés, és ha igen, mekkora mértékben. Az év elején megállapított 3,2%-os emelés ugyanis kisebbnek bizonyulhat, mint a tényleges infláció. A törvény szerint, ha az év eleji emelés mértéke alacsonyabb, mint az éves fogyasztói árindex, akkor novemberben visszamenőleges korrekciót kell fizetni.

Hirdetés

Hogyan alakult az infláció 2025-ben?

A kormány januárban 3,2%-os inflációval kalkulált, így ennyivel emelték a nyugdíjakat is. Azóta azonban az árak gyorsabban emelkedtek:

  • július végén Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 4,7%-ra emelte a teljes éves inflációs várakozást,

  • a KSH legfrissebb adatai szerint január–augusztus között 4,7% volt az általános infláció,

  • a nyugdíjas fogyasztói árindex ennél is magasabb, 4,8%.

Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasokat sújtó drágulás még erőteljesebb, mint az átlagos fogyasztóké. Az eltérés az év eleji emeléshez képest jelenleg 1,6 százalékpont.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha a kormány tartja nyári ígéretét, akkor 1,5%-os novemberi korrekció várható. Ez kétféle módon érinti a nyugdíjasokat:

Hirdetés



  1. Visszamenőleges kifizetés – az év eleje óta eltelt 10 hónapra, valamint a 13. havi nyugdíjra jár a különbözet.

  2. Emelt összegű nyugdíj novembertől – az idősek már a magasabb összegű járandóságot kapják kézhez a novemberi és decemberi hónapban.

Példaszámítás: mekkora összeg érkezhet?

A KSH adatai szerint 2025 júliusában az öregségi nyugdíjak átlagos összege 244 990 forint volt.

  • Ennek 1,5%-a: kb. 3675 Ft/hó.

  • Ez visszamenőleg 11 hónapra (10 hónap + 13. havi): kb. 44 100 Ft.

  • Novemberben tehát egy összegben érkezhet a kb. 44 ezer forintos kompenzáció, majd decemberben már havi szinten is magasabb, 3675 forinttal emelt nyugdíj.

Aki ennél alacsonyabb nyugdíjat kap, természetesen arányosan kisebb összeget fog kapni, a magasabb nyugdíjasok viszont többet.

Képlet:
Saját nyugdíj összege × 0,015 × 12 = novemberben érkező visszamenőleges kifizetés.
Saját nyugdíj összege × 0,015 = decembertől havonta járó emelés.

Miért fontos a különbség 1% alatt és felett?

A nyugdíjtörvény kimondja:

  • Ha az év eleji emelés és az infláció közötti különbség 1% alatt van, akkor csak egy összegű korrekció érkezik novemberben.

  • Ha a különbség 1% felett van, akkor nemcsak a visszamenőleges kifizetés jár, hanem a nyugdíjat is emelik novembertől.

Mivel most a különbség 1,6%, a nyugdíjemelés is biztosnak tűnik, nem csupán egyösszegű kifizetés. Ez azt is jelenti, hogy a 2026-os nyugdíjemelés már a megemelt alapnyugdíjra fog vonatkozni.

Mi a helyzet a nyugdíjprémiummal?

A nyugdíjprémium az adott év gazdasági növekedéséhez kötődik: akkor jár, ha a GDP meghaladja a 3,5%-ot.

Hirdetés



  • 2025-ben erre nincs esély, ezért a nyugdíjasok prémiumra biztosan nem számíthatnak.

  • Marad tehát a novemberi korrekció, amely a reálérték megőrzését szolgálja.

Az elmúlt évek tapasztalatai

  • 2023-ban a kormány alulbecsülte az inflációt, így novemberben 3,1%-os kompenzációt kaptak az idősek.

  • 2024-ben viszont nem volt novemberi emelés, mert az év eleji 6%-os nyugdíjemelés meghaladta a várható inflációt.

  • 2025-ben ismét fordított a helyzet: az infláció magasabb lett, mint az év eleji emelés, ezért biztosan sor kerül korrekcióra.

Mikor lesz pontos döntés?

A hivatalos rendeletet a kormány minden évben ősz közepén teszi közzé. Addig a szakértők és a nyugdíjas szervezetek csak számolgatnak. Az 1,5%-os mérték valószínű, de egy tizedszázalékos eltérés is több ezer forintos különbséget okozhat a kifizetésekben.

2025-ben novemberben biztosan lesz nyugdíjkorrekció, mivel az év eleji 3,2%-os emelés kisebb, mint a tényleges infláció. A legfrissebb adatok alapján 1,5%-os emelés valószínű, de akár ennél magasabb is lehet, ha az inflációs mutatók őszig tovább emelkednek.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az idősek novemberben egyösszegű, visszamenőleges kifizetést kapnak, majd decembertől magasabb nyugdíjat. Bár nyugdíjprémium idén nem lesz, a korrekció mégis segíthet valamelyest ellensúlyozni az árak emelkedését.

Hirdetés
Kövesd a cikkeinket a Google Hírekben!
👉 Kattints ide és kövesd
Megosztás