Július 1-jén lép életbe az a jogszabály, amely új adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő minden magyarországi háztartási méretű kiserőmű (HMKE) tulajdonos számára. A változás célja, hogy egy központi platformon keresztül adatokat gyűjtsenek a napelemes rendszerek termeléséről és a háztartások áramfogyasztásáról, ezzel javítva a villamosenergia-hálózat működésének hatékonyságát. A szándék érthető, a megvalósítás módja azonban még sok kérdést vet fel.
Kikre vonatkozik az új kötelezettség?
Az új rendszer minden HMKE-t érint, azaz azokat a háztartásokat, amelyek napelemes energiatermelő rendszert üzemeltetnek. Az adatszolgáltatást a FEAK Zrt. által működtetett központi platformra kell teljesíteni. Ez magában foglalja az inverterek műszaki adatait, valamint a fogyasztási és termelési információkat.
Mi a kötelezettség lényege?
A júlis 1-je után üzembe helyezett HMKE-k esetében a tulajdonosnak kötelező jelleggel biztosítania kell, hogy invertere alkalmas legyen adatok távüközlési kapcsolat által történő továbbítására. Ez lehet Wi-Fi vagy más műszaki kapcsolat. Aki már rendelkezik napelemmel, annak 2025. augusztus 30-ig kell bejelentenie az inverter adatait.
A már meglévő rendszerek esetében nem szükséges az eszközök cseréje, ha azok műszaki jellemzőik miatt nem alkalmasak az adattovábbításra. Azonban ha a rendszert átalakítják vagy cserélik az invertert, akkor már érvényesek az új szabályok.
Almérők és adatpontosság
A pontos adatgyűjtéshez nem elegendő az inverterből származó termelési adat. Sükség van olyan almérőre is, amely méri, hogy a termelt energiából mennyit használ fel a háztartás. Ezekből az eszközökből azonban még kevés áll rendelkezésre, ráadásul drágák is.
Ki fizeti az árát?
A jogszabály egyértelműen kimondja: a műszaki megoldás biztosításának költsége a napelem tulajdonosát, azaz az „aktív felhasználót” terheli. Ez akár több százezer forint plusz kiadást is jelenthet, eszköztől és szolgáltatótól függően.
Milyen előnye van a rendszernek?
A szabályozás háttérében az a törekvés áll, hogy a rendszerüzemeltetők valós idejű információhoz jussanak a termelésről és fogyasztásról. Ez fontos az időjárásfüggő termelés okozta kockázatok kezelése és az ellátásbiztonság érdekében.
Gyakorlati akadályok
- Nem áll rendelkezésre megfelelő műszaki protokoll az adatszolgáltatás teljesítésére.
- Nincs kijelölve, hogy milyen platformra és hogyan kell feltölteni az adatokat.
- A műszaki megoldásokat a FEAK Zrt. választja ki, de még nem ismert, hogy milyen szállítókkal, eszközgyártókkal lesznek megállapodások.
Mi lenne a valódi megoldás?
A rendszer pontosabb szabályozhatósága érdekében a valós idejű adatokra van szükség. Ehhez viszont nemcsak műszaki eszközök, hanem megfelelő jogi és adatvédelmi szabályozás is kellene. Alternatív megoldást jelentenének az otthoni energiatárolók, amelyek csillapítanák a hálózat terhelését, de ezek elterjedtsége még alacsony.
Az új szabályozás szándéka érthető, de jelenlegi formájában kevés érdemi előnnyel jár. Főként az újonnan telepített rendszereket érinti, a már működők tulajdonosainak pedig csupán egy egyszeri adatszolgáltatási kötelezettséggel kell szembenézniük. A gyakorlatban azonban még rengeteg részletkérdés megválaszatlan.