Július 16-tól új, eddig soha nem látott jogszabály lép életbe Magyarországon: a 25 km/órát meghaladó tervezési sebességű, illetve a 25 kg-ot meghaladó tömegű és legalább 14 km/órás tervezési sebességű mikromobilitási eszközökre – ideértve az elektromos rollereket is – kötelező lesz megkötni a gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb).
Ettől a naptól kezdve tehát nem választható, hanem mindenkinek fizetnie kell ezen eszközök után, akárcsak az autók vagy motorkerékpárok esetében.
A mikromobilitási eszközök és a baleseti kockázat növekedése
Az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt az elektromos rollerek, e-robogók és más könnyű, egy- vagy kétkerekű mikromobilitási eszközök használata. Magyarországon ma már körülbelül 80–100 000 ilyen eszköz forog – főként városi közösségi bérlőprogramokban, de magántulajdonban is.
A KPMG, az NCSSZI és a rendőrségi statisztikák egybehangzóan jelzik, hogy a rolleres balesetek száma éves szinten kétszámjegyű növekedést mutat: a kisméretű eszközök sérülései közül a fejsérülések aránya a legmagasabb, a többség pedig ittas állapotban bekövetkező ütközés miatt történik.
Az új szabályozás célja és főbb elemei
A kormány a gépjármű-felelősségbiztosítás bővítésével három fő célt tűzött ki:
-
A közlekedésbiztonság javítása – az esetleges károkat ne az egyszerű sérült viselje, hanem a felelősséget az okozó fél biztosítása
-
A balesetek számának csökkentése – a biztosított eszköz használói körültekintőbben közlekednek, ha tisztában vannak a felelősségük súlyával.
-
A mikromobilitásbe lépő új szereplők (biztosítók, szolgáltatók) piacának megteremtése – új termékek kialakítása az ultrakönnyű járművekhez.
A rendelet hivatkozik a KRESZ és a Gépjármű-felelősségbiztosítási törvény („kgfb tv.”) módosítására, amelybe bevonták a 25 km/órás határvonalat. A pontos időpont: 2025. július 16. – ettől a naptól kötelező a kgfb mindenkinek, akinek az eszköze megfelel a fenti kritériumoknak
Mely eszközöket érinti a kötelezettség?
-
Elektromos rollerek (e-rollerek), amelyek tervezési sebessége meghaladja a 25 km/órát
-
Elektromos robogók és egyéb mikromobilitási járművek, amelyek tömege (akkumulátorral együtt) több mint 25 kg, illetve tervezési sebességük legalább 14 km/óra
-
Jövőbeni, hasonló teljesítményű eszközök, amelyek a fenti kategóriákba esnek
Az egyszerűbb kategorizálás érdekében a hatóság a tervezési sebesség és a jármű tömege mentén határolta be a körbe vont eszközöket – a gyakorlatban tehát a futókerekű, 20 km/órás robogók nem tartoznak bele, de a komolyabb motoros konstrukciók igen.
A biztosítási díjak és feltételek
A biztosítótársaságoknak 2025. június 8-ig kellett közzétenniük az új mikromobilitási kgfb-díjakat. Ezek az éves díjak – a kis teljesítményű, alacsony értékű eszközök esetében – 5 000 és 25 000 forint között mozognak, de a tényleges összeg a következőktől függhet:
-
Ügyfél életkora és lakóhelye (város vs. vidék)
-
Jármű teljesítménye és értéke
-
Kárstatisztikai mutatók (korábbi baleset- és kárgyakoriság a biztosító portfóliójában)
A kötelező kgfb fedezete kiterjed
-
a harmadik félnek okozott személyi sérülésekre,
-
az anyagárkárokra, amelyeket a biztosított jármű okoz.
Nem terjed ki azonban a saját eszköz sérülésére, balesetbiztosítás vagy casco külön szerződést igényel.
Hogyan készüljenek a felhasználók?
-
Jogkövetés
-
Ellenőrizzük, hogy a rollerünk/eszközünk jogosult-e a kgfb-kötelességre (25 km/órás határ, 25 kg + 14 km/órás határ).
-
-
Biztosítási ajánlatkérés
-
Június 8. után keressük fel bankunkat vagy biztosítónkat, kérjünk személyre szabott díjkalkulációt.
-
-
Szerződéskötés és díjfizetés
-
A kgfb-díjat egyszerre vagy részletekben is fizethetjük, az éves díj kiszámlázását követően.
-
-
Biztosítási kötvény és kárkártya
-
A tartozék kártyát mindig tartsuk magunknál rollerezés közben, mert baleset esetén a kötvényszám és a káradatok ezt használva gyorsítják a kárrendezést.
-
Hatósági ellenőrzés és szankciók
A rendőrség és a közúti ellenőrzést végző hatóságok 2025. július 16. után fokozott ellenőrzéseket hajtanak végre. Aki a kötelező kgfb nélkül közlekedik, az alábbi szankciókra számíthat:
-
Figyelmeztetés – első alkalommal, csekély szabálysértési bírság nélkül
-
Pénzbírság – 10 000–20 000 forintig, eszköz típusa és használat helye szerint
-
Az eszköz forgalomból való ideiglenes kivonása – ha a tulajdonos a helyszínen sem tud biztosítást igazolni
A KRESZ és a szabályozatlanság problémája
Jelenleg a KRESZ-szabályok nem nevesítik az e-rollereket külön járműkategóriaként, ezért egyrészt nincs kötelező életkori alsó határ, másrészt a KRESZ-ismereti követelmények sem teljesülnek: bár a jellemzően 14 éves kortól kölcsönözhető rollereknél a bérlők általában elfogadják a feltételeket, a szabályozatlanság miatt napi szinten sérülnek a biztonsági előírások. A baleseti statisztikák szerint a sisakhordási arány ma mindössze 10 % körüli, holott ezzel drasztikusan csökkenthető lenne a fejsérülések aránya
A közlekedésbiztonsági kerekasztal már vizsgálja a KRESZ-módosítást, amelyben az e-rollereket külön kategóriában szabályoznák, bevezetve a sisakhordási kötelezettséget, minimális vezetői korhatárt és KRESZ-ismereti vizsgát.
A mikromobilitás jövője és a biztosítási piac
A kötelező kgfb bevezetése új fejezet a könnyű városi közlekedés történetében:
-
Piaci verseny – a biztosítók egyedi, csomagban kínált termékekkel (kgfb + balesetbiztosítás, casco) lépnek versenybe.
-
Innováció – okoskötvények, applikáción keresztüli díjfizetés, azonnali kárbejelentés és GPS-alapú balesetkövetés.
-
Társadalmi hatás – a biztosított eszközök aránya várhatóan 70–80 % körül alakul, ami csökkenti a közterületi kárigényeket és terheli a lakossági kártérítési rendszert.
Nemzetközi példák
-
Németországban 2023-ban vezették be elsőként a kötelező e-roller kgfb-t, ahol az éves díjak 15–30 euró között mozognak.
-
Franciaországban a rolleresek számára opcionális kiegészítő balesetbiztosítást kínálnak a nagy biztosítók, de a kgfb-t csak autókra és motorkerékpárokra írják elő.
-
USA egyes nagyvárosaiban (pl. San Francisco) a közösségi rollerek üzemeltetői kötelesek vállalati biztosítást fenntartani, amely a bérlőket is védi.
Július 16-tól Magyarországon véget ér a „szabadság” a nagy teljesítményű mikromobilitási eszközök terén: a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás bevezetése mindenkit érint, aki 25 km/óránál gyorsabb vagy 25 kg feletti rollerrel, robogóval közlekedik.
A díjak évente 5–25 ezer forint között alakulnak, ennyit kell mindenkinek fizetnie – akárcsak a személyautók esetében. A szabályozás célja a balesetek és károk számának mérséklése, a jogbiztonság növelése és a biztosítók innovációjának ösztönzése.
Érdemes tehát minél előbb tájékozódni, díjakat kérni, szerződést kötni az e-rolleren, nehogy a júliusi határidő után bírság és kárkockázat várjon ránk. A biztonságos közlekedés és a felelős járműhasználat új korszakát kezdjük el – a rollerrel, de most már biztosítással is.