Orbán Viktor bejelentette – Ilyen büntetésre számíthatnak a Pride-on résztvevők

Vasárnap reggel Orbán Viktor, vagy a nevében kommunikáló adminisztrátor újabb határozott hangvételű üzenettel jelentkezett a Harcosok Klubja nevű zárt Facebook-csoportban. A megszólalásában a miniszterelnök széles témaspektrumot ölelt fel, kezdve a szombati Budapest Pride felvonulás következményeitől, egészen az Európai Unió bővítésével kapcsolatos külpolitikai kérdésekig. A bejegyzés azonban minden eddiginél egyértelműbb utalásokat tartalmazott arra vonatkozóan, hogy a Pride résztvevői jogi szankciókra számíthatnak.

Hirdetés

 

A Budapest Pride utóélete: eljárások és politikai üzenet

Orbán Viktor bejegyzésében elsőként a június 29-én megrendezett 30. Budapest Pride felvonulásra reflektált, amely rekordnak számító részvételt hozott: a szervezők szerint több mint 200 ezren vonultak végig a főváros utcáin. A miniszterelnök azonban nem a rendezvény békés lebonyolítására helyezte a hangsúlyt, hanem a jogi következményekre.

„A gyermekvédelmi népszavazáson 3,7 millió ember mondott erre nemet” – írta Orbán, utalva a 2022-es országos referendum eredményére. Hozzátette: „A törvényekről ennek megfelelően döntöttünk. A többi a hatóságok feladata, a politikának itt már nincs dolga.”

Hirdetés

Ezzel a kijelentéssel Orbán Viktor gyakorlatilag előrevetítette, hogy hatósági eljárások indulhatnak azok ellen, akik a Pride-on megsértették a gyermekvédelmi törvények előírásait. Bár nem nevesített konkrét jogsértéseket, a megosztott Origo-cikk – amely a Pride legextrémebb megnyilvánulásait dokumentálta – tovább erősítette az üzenet súlyát.

A rendőrségi közlemények szerint egyébként 36 személyt igazoltattak az esemény során, és két embert előállítottak. A hivatalos kommunikáció ugyan nem minősítette a rendezvényt „tiltott gyülekezésnek”, azonban a miniszterelnök nyilatkozata alapján elképzelhető, hogy a közeljövőben több résztvevővel szemben is szankciókat alkalmaznak.

Családpolitikai intézkedések: fókuszban a fiatalok és a gyermekvállalás

A bejegyzés következő szakaszában Orbán Viktor a kormány új családpolitikai intézkedéseit ismertette, hangsúlyozva, hogy az intézkedések célja a fiatalok támogatása és a gyermekvállalási kedv növelése.

Július 1-től ugyanis:

  • Adómentes lett a csed (csecsemőgondozási díj) és a gyed (gyermekgondozási díj), ami a kormány számításai szerint havi szinten 70 ezer, illetve 43 ezer forint többletet jelent a családok számára.

  • Elindult a „csed extra” program, amely a gyermek születése utáni időszakban biztosít anyagi támogatást az édesanyáknak.

  • Megkezdődött a családi adókedvezmény duplázása: az első lépcsőben 50%-os emelés lépett életbe.

A miniszterelnök szerint ezek a lépések nemcsak gazdasági könnyebbséget hoznak a családok számára, hanem hozzájárulnak a nemzet jövőjének megerősítéséhez is. A jövő heti kormányülésen várhatóan újabb döntések születnek, amelyek a fiatalok első lakásvásárlását támogatják majd – bár részleteket erről még nem közölt.

„Mi erre vagyunk büszkék” – szögezte le Orbán, egyértelműen elhatárolva a kormányt a Pride rendezvény üzenetétől.

Külpolitika és EU-kritika: Montenegró vs. Ukrajna

Az üzenet harmadik részében Orbán Viktor külpolitikai irányt vett, és ismét bírálta az Európai Unió bővítési stratégiáját. Szerinte Montenegrónak kellene prioritást élveznie Ukrajnával szemben az uniós csatlakozási folyamatban.

„Montenegró talán a leginkább felkészült ország a nyugat-balkáni régióban az EU-csatlakozásra” – érvelt a miniszterelnök. Hangsúlyozta, hogy az ország már 15 éve tagjelölt státuszban van, és sem háború, sem jelentős politikai instabilitás nem nehezíti a csatlakozás folyamatát.

Ezzel szemben – véli Orbán – Ukrajna EU-felvétele súlyos politikai és gazdasági hibát jelentene. Kritikus hangvételben említette az EU vezetőit, külön kiemelve Manfred Webert és Ursula von der Leyent, akiket azzal vádolt, hogy figyelmen kívül hagyják a realitásokat és ideológiai döntéseket hoznak.

„Ehhez képest Weber és Ursula Ukrajnát akarja felvenni. Agyrém” – fogalmazott a miniszterelnök, alátámasztva álláspontját azzal, hogy Montenegró csatlakozása gazdasági és biztonságpolitikai szempontból is előnyös lenne az EU számára.

Politikai üzenetek egy zárt Facebook-csoportban?

Orbán Viktor kommunikációs stratégiájának egyre jellemzőbb eleme, hogy fontos politikai üzeneteket nem a hivatalos csatornákon keresztül, hanem alternatív, zárt közösségi felületeken juttat el a támogatóihoz. A Harcosok Klubja nevű Facebook-csoportot politikai törzsbázisként is értelmezhetjük, ahol a miniszterelnök közvetlen hangnemben szólítja meg követőit.

Ez a kommunikációs forma egyszerre építi a lojalitást és kerüli meg a sajtó szűrőit, lehetőséget adva arra, hogy az üzenetek közvetlenebbül és politikai „zaj” nélkül jussanak el a célközönséghez. Ugyanakkor kritikusok szerint ez az eljárás elkerüli a közéleti felelősségvállalást, hiszen a politikai vitákat nem a nyilvánosság előtt bonyolítják le.

Orbán Viktor vasárnapi bejegyzése egyfajta politikai kiáltványként is értelmezhető: határozott állásfoglalást tett a Pride és a nemzeti értékek viszonyáról, megerősítette a kormány családtámogatási politikáját, és újraértelmezte Magyarország helyét az európai külpolitikában. Az üzenet sokszínűsége ellenére a központi üzenet egyértelmű: a kormány a tradicionális értékeket, a családokat és a nemzeti szuverenitást kívánja erősíteni – ideológiai és gyakorlati eszközökkel egyaránt.

Hirdetés
Megosztás