2025-ben is fontos változások várják a nyugdíjasokat, különösen a nyugdíj utalások időpontjai tekintetében.
Az eddigi évekhez hasonlóan a legtöbb hónapban a hivatalos nyugdíjfolyósítási dátumok szerint 12-én utalják a nyugdíjakat, ám a gyakorlatban van néhány hónap, amikor korábbi napokra esik az utalás.
A változások hatására a nyugdíjasok még pontosabb információkkal rendelkezhetnek a kifizetésről, és könnyebben tervezhetik pénzügyeiket.
A 2025-ös évi nyugdíj utalás dátumai
A hivatalos nyugdíjfolyósítási dátumok szerint a legtöbb hónapban 2025-ben is a hónap 12. napján történik az utalás. Azonban a januári és áprilisi hónapokban voltak eltérések, és még három alkalommal változik a dátum.
A hónapok, amikor korábban érkezik a nyugdíj:
Január 10. (péntek)
Április 11. (péntek)
Július 11. (péntek)
Október 10. (péntek)
December 2. (kedd)
A hónapok, amikor a nyugdíj a megszokott rend szerint, 12-én érkezik:
Február 12. (szerda)
Március 12. (szerda)
Május 12. (hétfő)
Június 12. (csütörtök)
Augusztus 12. (kedd)
Szeptember 12. (péntek)
November 12. (szerda)
Ez azt jelenti, hogy 2025-ben többnyire a hónap 12. napján, de az említett öt hónapban előbb érkezik a nyugdíj, ami különösen azokat érinti, akik a bankszámlás kifizetést választják.
Miért változik az utalás dátuma?
A főszabály szerint minden hónap 12. napján történik a nyugdíj kifizetése, de ha a 12-e hétvégére esik, akkor az utalás előbb megtörténik. Így 2025 májusában, mivel a 12-e hétfőre esik, nem lesz eltérés, tehát a megszokott módon, 12-én érkezik a nyugdíj.
A változások célja, hogy a nyugdíjasok pontosan tudják, mikor számíthatnak az utalásra, ami segíti őket a pénzügyeik tervezésében, különösen a fontos havi kifizetések és költségek fedezésében.
Hogyan kérhető a nyugdíj postai kézbesítése helyett bankszámlára történő utalás?
A nyugdíjasok számára számos előnnyel járhat, ha a postai kifizetés helyett bankszámlára kérik a nyugdíjukat. Egyrészt az utalás gyorsabb, az összeget azonnal megkapják, amint esedékes, míg a postai kézbesítés több napot is igénybe vehet.
A nyugdíj postai kézbesítésének helyett a bankszámlára történő utalásról szóló igényt írásban kell bejelenteni a Magyar Államkincstár (MÁK) Nyugdíjfolyósító Igazgatóságához. Az igényt elektronikus úton, ügyfélkapus bejelentkezéssel a magyarorszag.hu portálon is könnyen be lehet adni, de postai úton vagy személyesen is benyújtható.
Fontos, hogy a nyugdíjat csak olyan bankszámlára kérhetjük, amely a nyugdíjas saját számlája vagy társtulajdonosa a számlának. A banki kifizetés elindításához szükséges, hogy a nyugdíjas számláját a MÁK feldolgozza, de a folyamat általában csak a következő hónapban indul el, miután a számlaszámot bejegyezték.
Mi a teendő, ha valaki postai kézbesítést választ?
A postai kézbesítést választók számára a Magyar Posta kézbesítési naptára az irányadó, amelyet a Posta rendszerint novemberben küld ki az érintetteknek. A postai úton történő nyugdíj kifizetés általában pár napot igényel a bankszámlás utalással szemben, de a pontos időpontok a posta kézbesítési gyakorlata szerint változhatnak.
2025-ben a nyugdíjfolyósítási dátumok az eddigi gyakorlatnak megfelelően a hónap 12. napján történnek, de a januári, áprilisi, júliusi, októberi és decemberi hónapokban a péntekre eső dátumok miatt előbbre kerülnek a kifizetések.
Azok számára, akik gyorsan és kényelmesen szeretnék megkapni a nyugdíjat, érdemes fontolóra venni a bankszámlás kifizetést, amely biztosítja a gyorsabb és egyszerűbb tranzakciókat. Az új rendszer pedig lehetőséget biztosít a nyugdíjasok számára, hogy még könnyebben és jobban tervezhessék pénzügyeiket.